Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
mistnost byla uzavrena
Právě teď si můžete povídat s Neurologem MUDr. Vladimírem Línkem z Neurologické kliniky VFN.
mistnost byla uzavrena
Soňa se odhlasil
Soňa se odhlasil
Linek se odhlasil
Linek se odhlasil
Je období,kdy se láduju ibuprofenem denně.Je nějaký šetrnější lék?
Děkuji Vám za dotazy - a pmlouvám se těm, na které se již nedostalo. Hezký den :c)
Helena se odhlasil
Helena se odhlasil
Luboš se odhlasil
Luboš se odhlasil
Soňa: léky by jste měla užívat pouze není - li zbytí a míra obtíží značná. Jinak je třeba v rehabilitaci nepolevovat a vydržet systematicky na sobě pracovat řadu měsíců. Pokud úleva nebude, je třeba hledat jinou příčinu.
no protoze mampo ranu bolesti zubu a pritel je nevyspany
helena: Opakuji: bez vyšetření jde o pouhé spekulace.
Mám problémy s krční páteří(větší prostory mezi C3-5).Cítím každý den napětí svalů a bolí mě často hlava.Chodila jsem na rehabilitaci,ale pomohla jen dočasně,stejně tak akupunktura.Léky mi dr.nechce dávat.
S lítostí oznamuji, že naše dnešní setkání úprkem na zteč končí, děkuji všem zaúčast a prosím o poslední dotaz a odpověď.
makča: bruxismus sám o sobě není patologií - třeba podobně, jako škytavka. Proč se ho chcete zbavit ? medicína by měla léčit pouze zjevné patologie - jinak může uškodit.
Vítejte v živé diskusi!
Soňa vstoupil do mistnosti
Soňa vstoupil do mistnosti
Myslíte si, že může být problém v zaneseném organismu. I když 2x ročně držím očistný půst a provádím očistné techniky, přesto neovlivním jiné faktory, třeba kvalitu vody, vzduchu. V tom případě by třeba nebyly meziobratlové ploténky dobře vyživovány. Je možné nasadit nějaké kolagenní potravinové doplňky, nebo je to v tomto případě zbytečné?
a dá se toho nejak zbavit? nebo kde bych se mohla nechat vysetrit, do jake oblasti tohle spada?
Zdáse, že sem tu omylem. Chtěl sem zeptat neco ohledně erekce.
makča: lékaři tomu říkají "bruxismus". Souvislost s tím, co jste dosud o sobě napsala nevidím - leda by ležela v oblasti psychosomatické.
Helena: Bez vyšetření jde o pouhou spekulaci. Za takových okolností uvažovat o operaci je nesmysl. Je Třeba aby Vás lékař řádně vyšetřil. Neučiní - li to, nemůže se divit, ztratíte li důvěru.
jan se odhlasil
jan se odhlasil
Vítejte v živé diskusi!
Luboš vstoupil do mistnosti
Luboš vstoupil do mistnosti
pokračování: prý se to dá řešit jen operativně. Prosím o sdělení, zda je možné jiné řešení, např. masáže, potravinové doplňky atd. Děkuji za radu.
a jestli se muzu zeptat, dost hodne v noci skripu zubama, muze se jednat taky o nejakou neurol. poruchu?
Vítejte v živé diskusi!
FRANTA vstoupil do mistnosti
FRANTA vstoupil do mistnosti
Je mi 50 let, již 20 let cvičím jógu, aktivně jezdím na kole a nikdy jsem neměla problémy s páteří. Stravuji se racionálně - celozrnné výrobky, netučné zakysané výrobky, netučné sýry, bílé maso, luštěniny. Výrazně omezené tuky a cukry. Asi před 4 měsíci jsem začala mít bolesti v bederní oblasti, která vystřeluje do levé hýždě. Ortoped bez vyšetření prohlásil, že se jedná o kořenový syndrom
Vítejte v živé diskusi!
makča vstoupil do mistnosti
makča vstoupil do mistnosti
Jaroslav Jedlička se odhlasil
Jaroslav Jedlička se odhlasil
Vítejte v živé diskusi!
Jaroslav Jedlička vstoupil do mistnosti
Jaroslav Jedlička vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
Helena vstoupil do mistnosti
Helena vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
markéta vstoupil do mistnosti
markéta vstoupil do mistnosti
alena se odhlasil
alena se odhlasil
Vítejte v živé diskusi!
alena vstoupil do mistnosti
alena vstoupil do mistnosti
makča se odhlasil
makča se odhlasil
jo, urcite zobnu diky
ještě Makča: Životospráva jistě význam má ! Vystříhejte se škodlivin, nasaďte pravidelný životní rytmus s dostatkem pohybu a občas si zobněte E vitaminu.
pane doktore, dekuji a nashledanou
makča: "samovolně" vznikají pouze věci o jejichž příčinách nevíme nic. V tomto případě jistě může jít o vrozenou pohotovost k nadměrné nervosvalové dráždivosti. Někteří autoři příčinu vidí v poruše regulace tkáňových působků a přenašečů (zejména serotoninu, histaminu a jiných budivých aminů), někdy je podobnost s příčinami tetanie (viz začátek dnešní diskuze) - například při poruše funkce příštitných tělísek a podobně. Určitý podíl může mít vrozená - či získaná porucha regulace vegetativního nervstva, jehož hlavní ústředí leží v části mozku nazývané hypothalamus.
a jeste jednou ja, je k tomu nejaka pricina nebo vznika samovolne? mam tim namysli, jestli treba spatna zivotosprava muze mit vliv
I Vám Ajo :c) ~ dceři přeji hodně zdraví - a aby se té ošklivé nemoci postupně zbavila.
Děkuji a přeji příjemný den
Aja:Nevím, jakým typem epilepsie Vaše dcera trpí a jaké je individuální riziko provokace záchvatu. Samozřejmě - opatření, která popisujete - rozdělení námahy a iontové nápoje - toto riziko bezpochyby sníží. Nicméně je neodstraní - a je na Vás, zda toto riziko podstoupíte, nebo nikoli.
Ještě jednou se pane doktore vrátím k tomu kolu. Lze tedy aspoň s dcerou jezdit třeba mírným tempem, když nebude moci, uklidnit se chůzí vedle kola? Právě na zátěž na kole nám doporučili iontové nápoje?
to makča: paní doktorka mluvila zmíněné o jednotce "vazomotorická cephalea". Je to v podstatě křeč stěny cévní (některé mozkové cévy jsou obdařeny svalovinou, která se stáhne).
Vítejte v živé diskusi!
jan vstoupil do mistnosti
jan vstoupil do mistnosti
to Aja: Patrně Vás zklamu. Pokud dcerka epilepsií trpí, je třeba počítat s tím, že i při léčbě tu a tam bude mít záchvat. Zajisté záleží na typu epilepsie - některé jsou příznivější, jiné méně. 40 km jízda na kole mi připadá jako dosti veliká zátěž. Hyperventilace (intenzivní dýchání) může epileptický záchvat někdy vyprovokovat.
dekuji, jen bych se jeste zeptala, pani doktorka rikala ze se asi jedna o samovolne zuzovani cev, co muze byt pricinou tohoto?
to Makča: Omlouvám se - přeloženo do "lidštiny" - Vaše lékařka má patrně pravdu.:c)
Jitka se odhlasil
Jitka se odhlasil
to Jitka: Odblokování pomůže krátkodobě (pozor na "tvrdé" a "nárazové techniky" ! Jsou nebezpečné !). Dlouhodobé řešení je spíše ve správném posilování svalů kolem páteře - individuální sestavu cviků by Vám měl doporučit rehabilitační pracovník po rehabilitačním vyšetření.
Silvie se odhlasil
Silvie se odhlasil
Silvie: Souvislost je možná. Je třeba vyloučit rozvíjející se poúrazovou epilepsii.
Dobrý den, moji dceři byla nedávno hospitalizována a bly u ní diagnostikována epilipsie. Lékaři nasadili Lamiktal. Chtěla bych se zeptat, jaký je předpoklad, že by se záchvate mohle opakovat. Dále nám řekli,že ji nesmíme přetěžovat ani fyzicky a psychicky. Může jezdit třeba na kole (zhruba 40 km)? Není to příliš velká zátěž?
FRANTA se odhlasil
FRANTA se odhlasil
Franta: patrně se jedná o ortopedickou záležitost. Může jít především o chronicky přetížený úpon, zánět kloubní burzy, nebo skutečně progredující arthrozu ramene. Bez podrobnější znalosti provedených vyšetření a dosud proběhlé terapie těžko soudit. Často se dávají nesteroidní antirheumatika, kortikoidy, samozřejmá by měla být rehabilitace a ostatní balneologické procedury. Také zjistit, zda netrpíte osteoporosou u které arthrosa vzniká sáze.
pane doktore moc Vam dekuji za odpoved, i kdyz rozumim jen spojkam a predlozkam, zkusim si to najit ve slovniku )
Dobrý den, pane doktore. Již několik let mám potíže s krční páteří. Dochází k zablokování některých krčních obratlů a obratlů mezi lopatkami a žeber. Trpím bolestmi hlavy, migrénou, někdy i průjmy. Obvodní lékařka mě odeslala k napravení, kdy mi lékař trhne krkem a prý se to zpět usadí. Stává se to však stále častěji a mám obavy, že to není to pravé. Jaký na to máte názor? Děkuji za odpověď .
Dobrý den,pane doktore.Mám 8 letého syna.V půl roce měl subdurální hematom.Podrobil se operaci,která dopadla velmi dobře.Od té doby nebyly žádné komplikace.Asi 5 měsíců nazpět začaly u něho "noční děsy".Vracejí se nepravidelně,přibližně 2x do měsíce.Je možné,že operace a momentální stav má nějakou souvislost?Neuroložka nás poslala na EEG a řekla,že má pomalejší reakce.Děkuji
to makča: může jít o atypickou migrénu, či t.zv. vasomotorickou cephaleu - často spojenou se spondylarthrosou krční páteře a s vegetativní labilitou, kde pohotovost k tetanii rovněž bává častá - tato může působit ony "tiky po celém těle". Samozřejmě - pokud jsem Vás nevyšetřil, berte tyto mé závěry s rezervou - mohou být zavádějící.
Vítejte v živé diskusi!
Aja vstoupil do mistnosti
Aja vstoupil do mistnosti
Dobrý den,mám 55 let,už víc jak dva roky mě bolí pravá ruka,biceps při zvednutí ruky nar ůrověn ramene ap.Bral jsem prášky-nic.Jsem po 5 inj.-žádná ůleva.Rentgen zjistil arthrozu.Bolest je horší a horší,co stím?Děkuji za odp.
x se odhlasil
x se odhlasil
Hanka se odhlasil
Hanka se odhlasil
Vítejte v živé diskusi!
eva vstoupil do mistnosti
eva vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
x vstoupil do mistnosti
x vstoupil do mistnosti
jedna se hlavne o bolest za ocima, a celkova unava, nekdy prestanu videt i na 20 minut, kdy vse kolem sebe vidim rozmazane, zaludek se mi nezveda a slysim dobre, jen si pripadam jako by nejak v dalce, ze i kdyz je nekdo vedle me, mam pocit, ze je daleko, slysim ho z dalky, nevim jak to popsat
Vítejte v živé diskusi!
Silvie vstoupil do mistnosti
Silvie vstoupil do mistnosti
to makča: zkuste blíže popsat Vaši bolest hlavy. Jakého je charakteru, má-li nějakou přesnější lokalizaci a jaký má průběh v čase. Zdali se Vám přitom zvedá žaludek, jste světloplachá, jsou-li nějaké sluchové fenomeny a následuje-li únava a vyčerpanost.
Vítejte v živé diskusi!
FRANTA vstoupil do mistnosti
FRANTA vstoupil do mistnosti
Vazeny pane doktore, asi pul roku trpim na ocni zachvaty, projevujici se asi 10 minutovymi mzitky pred ocima s naslednou bolesti hlavy. lecim se na neurologii, pani doktorka mi nechala provest spoustu testu, kdy pouze test na tetanii byl pozitivni. rikala mi, ze si na 99 procent mysli, ze je to cevniho puvodu. predepsala mi Tanakan a Magnosolv.take mam tiky po celem tele, co je pricinou? dekuji.
Hanka: Stejně jako u ostatních "autoimunitních" chorob: Myasthenia gravis má nesmírně variabilní a individuální průběh, kde závisí na řadě okolností. Na stavu brzlíku, na aktuálním stavu v imunitním systému, na celkovém průběhu nemoci a na míře citlivosti na vlivy, které mění imunitní situaci. těhotenství je jedním z nich - a bez podrobného studia Vašeho případu by bylo nezodpovědné Vám zde cokoli doporučovat. Ohledně délky bysazení imunosupresiv: záleží na tom o kterou jejich skupinu jde. Pokud jsou to kortikoidy, nestojí nic v cestě graviditě krátce - prakticky ihned - po vysazení. U cytostatik typu azatioprimu bych byl opatrnější a doporučil pauzu alespoň 1/2 roku.
petra se odhlasil
petra se odhlasil
Vítejte v živé diskusi!
petra vstoupil do mistnosti
petra vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
makča vstoupil do mistnosti
makča vstoupil do mistnosti
Dobry den, pane doktore, je mi 26 let a pred 6-ti lety mi byla stanovena diagnoza Myasthenia gravis. 4 roky beru imunosupresiva. V soucasne dobe je muj stav uspokojivy, ale muj lekar mi zatim nedoporucuje tehotenstvi. Chtela bych se zeptat, jak se divate vy na kombinaci teto nemoci a tehotenstvi? A jak dlouho po vysazeni imunosupresiv je mozne otehotnet s minimalnim rizikem? Dekuji za odpoved.
Vítejte v živé diskusi!
Hanka vstoupil do mistnosti
Hanka vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
léna vstoupil do mistnosti
léna vstoupil do mistnosti
Ještě Zdenkovi: Tetanii je možno zjistit na EMG t.zv. postieschemickým" testem dle Trousseaua - (EMG se zaškrcením končetiny manžetou). Magnezium netvoří konkrementy a ledviny nepoškozuje.
Vítejte v živé diskusi!
Jitka vstoupil do mistnosti
Jitka vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
none vstoupil do mistnosti
none vstoupil do mistnosti
to Zdenek: Tetanie je "syndrom" /soubor příznaků/ - nikoli nemoc, jako klinická jednotka (narozdíl od Tetanu). Tento syndrom může být způsoben řadou příčin - nepříklad onemocněním některých žlaz s vnitřní sekrecí, změnami metabolismu vápníku či hořčíku - a může být dán také "habituálně" - t.zn. některé osobnosti mají k tetanii sklon od narození. Jde v podstatě o nadměrnou nervovou dráždivost.
to Karel: Mluvíte-li o polysomnografii, asistence rodiny není nezbytná - máme zde sestřičku a videokameru. Vše probíhá během noci a dlouhodobější hospitalizace není nezbytná. Jiná věc je pokud jde o záznam po t.zv. deprivaci spánku.
Asi 2 roky trpím tetanií. Jaké jsou príčiny této nemoci a jaké vyšetření je třeba udělat aby se zjistily? Nemůže mít dlouholeté podávání magnezia nějaké vedlejší účinky např. na ledviny?
Chtěl bych se Vás zeptat, jak se provádí SPÁNKOVÉ EEG na Neurologické klinice Kateřinská. Jde mi zejména o to, zda se zmíněné vyšetření provádí ambulantně anebo formou hospitalizace a jaká je vůbec časová náročnost celé procedury. A úplně na závěr bych se Vás chtěl zeptat, zda k tomu pacient potřebuje asistenci někoho z rodiny (slyšel jsem, že u něj musí nějaký rodinný příslušník celou noc sedět a zapisovat např. když pohne rukou apod.). Předem mnohokrát děkuji za odpověď!
Než nám sem "naskáčou" účastníci, podíváme se na externí dotazy těch, kteří se nemohou živě zúčastnit.
Hezký den - děkuji za přivítání
Vítám vás, vidím, že v přihlášení jste mistr.
Vítejte v živé diskusi!
Linek vstoupil do mistnosti
Linek vstoupil do mistnosti
Vítám všechny za mnu příchozí a přeji příjemnou živou debatu. Zahájení předpokládáme úderem desáté, do té doby prosím o strpení.
mistnost byla otevrena
Moderátor vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
Moderátor vstoupil do mistnosti
Vítám všechny za mnu příchozí a přeji příjemnou živou debatu. Zahájení předpokládáme úderem desáté, do té doby prosím o strpení.