Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
mistnost byla uzavrena
Právě teď si můžete povídat s MUDr. Petrem Rambouskem, odborníkem na nemoci uší, nosu a krku z ORL kliniky VFN v Praze.
mistnost byla uzavrena
Děkuji panu doktorovi a všem ostatním za účast a těším se někdy na shledanou.
Vítejte v živé diskusi!
moderátor vstoupil do mistnosti
moderátor vstoupil do mistnosti
MUDr.Petr Rambousek se odhlasil
MUDr.Petr Rambousek se odhlasil
Děkuji všem zúčastněným a přeji hezký den.
Vítejte v živé diskusi!
vendula vstoupil do mistnosti
vendula vstoupil do mistnosti
Honza se odhlasil
Honza se odhlasil
Vítejte v živé diskusi!
Honza vstoupil do mistnosti
Honza vstoupil do mistnosti
Pavla se odhlasil
Pavla se odhlasil
Kuba se odhlasil
Kuba se odhlasil
Vítejte v živé diskusi!
Pavla vstoupil do mistnosti
Pavla vstoupil do mistnosti
p.eva - Soudím, že Vám spíše pomohou v prvé řadě anemizační nosní kapky k uvolnění dýchání nosem a správné funkci sluchové (Eustachovy) trubice. Při bolestech pak konsultovat ORL. Velmi často se zánět rozvíjí rychle, řádově během hodin.
Vítejte v živé diskusi!
Kuba vstoupil do mistnosti
Kuba vstoupil do mistnosti
p.Katka - opakované krvácení z nosu - tzv.epistaxe (z místních příčin) - Dnes máme celou rozsáhlou škálu léčebných zásahů od chemických látek přes nosní masti, kauterizaci cévek na sliznici nosní..... po malé operační výkony. U Vašech potíží je podstatné, že jste těhotná léčba bude po tuto dobu omezena na jen velmi šetrné postupy.
Já měla na mysli samoléčení event. zánětu, vím,že jako profylaxe by mi obklady s octanem nepomohly.Děkuji moc za Váš čas a přeji hezký zbytek dne!
V dětství jsem často trpěla krvácením z nosu, při potížích to lékař ošetřoval poleptáním nosní sliznice a doplněním vitaminu C, vždy to na čas pomohlo, potom potíže na několik let ustaly.Nyní jsem těhotná a krvácení z nosu se mi opět vrátilo, minimálně 1x denně, jde poměrně snadno zastavit. Zajímá mě, jaké existují varianty léčby, jaká je nejvhodnější a co tyto potíže způsobuje. Děkuji za odpověď Kateřina Rausová
p.eva - Jestli Vaše potíže s opakovanými záněty středouší ustaly v dospělosti, tak nejsou zapotřebí žádná preventivní opatření ani obklady octanem hlinitým.
Moc děkuji za odpověďi a nashledanou.
Vítejte v živé diskusi!
none vstoupil do mistnosti
none vstoupil do mistnosti
p.blondy - Patrně Vám lékař řekl, že jde o poruchu statické či dynamické funkce C páteře. K druhému dotazu - subjektivní (i objektivní) přítomností zvuků v uchu, ve spojení s nedoslýchavostí a závratěmi (nebo jen instabilitou) se zabývá jeden celý, prakticky samostatný obor v ORL, nazvaný otoneurologie. Obtíže tohoto charakteru jsou relativně časté a léčba je v naprosté většině případů medikamentosní. Zkuste se odhodlat a dát to vyšetřit.
Děkuji moc za odpověď-v dětství jsem trpěla opakovanými záněty stř. ucha a pravé ucho mám 11x píchané, ale ani v dospívání a dospělosti jsem záněty neměla.Mohu ještě vyzkoušet octan hlinitý-vzpomínky na píchání ucha nejsou pěkné!Děkuji
a se odhlasil
a se odhlasil
Navíc v uchu mě dost hučí,píská.
Bude to asi krční páteří,ta mě hodně moc zlobí, teď nevím jak to napsat,podle vyšetření ji mám obráceně (asi jsem to nenapsala správně)
p.eva - Datují-li se Vaše potíže "pouze" dva týdny, zvažte návštěvu ušního lékaře! Může jít o akutní zánět, mluví pro tuto skutečnost přítomnost zvětšené lymphatické uzliny..... takže jak správně předvídáte, opravdu Vám návštěvu lékaře musím doporučit.
blondy - Hezký den i Vám, pocit nedoslýchavosti a i bolesti v oblasti ucha resp.boltce doporučuji nechat vyšetřit otolaryngologem. Provede Vám sluchovou zkoušku, audiogram, zjistí jak závažná je Vaše porucha sluchu (nedoslýchavost). Bolesti v ušní oblasti mohou nastat i díky onemocnění krční páteře....
Mily pane doktore, již přes 2 týdny mám chvilkové bolesti v levém uchu a zduřelou uzlinu pod levou čelistí, často mi v uchu i tzv. zvoní a je to velmi nepříjemné. Stále odkládám návštěvu lékaře s tím,že nejde o nic závažného a že to samo odezní, ale asi mi ji doporučíte i vy, že ?Děkuji za Vaši odpověď
Přeji dobrý den,chci se zeptat,dost často mě bolí pravé ucho,byla jsem u lékaře ale údajně s uchem nic nemám,navíc se mě zdá,že na to ucho hůř slyším,je možné,že se při běžném vyšetření nic nenajde.
Vítejte v živé diskusi!
a vstoupil do mistnosti
a vstoupil do mistnosti
p.Vendula - Omlouvám se, ale na základě údajů, které mám od Vás k dispozici, by bylo vhodné k léčbě chronického zánětu hrtanu konsultovat lékaře ORL. Obávám se, že nízká hladina cukru v krvi, nízká glykemie, patrně nesouvisí s laryngeálním nálezem a Vašemi obtížemi.
Vítejte v živé diskusi!
blondy vstoupil do mistnosti
blondy vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
eva vstoupil do mistnosti
eva vstoupil do mistnosti
jana se odhlasil
jana se odhlasil
Na shledanou
Iva se odhlasil
Iva se odhlasil
p.Laura - Svědění resp.pruritus zvukovodu je patrně výrazem zánětu zvukovodu neboli externí otitidy. Někdy se vyskytuje i izolovaně. Léčí se ušními kapkami, zřídka i celkově podávanými léky. Ale i zde se diagnoza musí stanovit po ušním vyšetření.
Děkuji za odpověď.
Pane doktore, děkuji za odpověď. Jen dodávám: při dřívějších vyšetřeních byly dělány výtěry (bez nálezu), hrtan byl vyšetřován laryngoskopem. Jednalo se právě o chronický zánět hrtanu. Praktický lékař mi naposledy sdělil (po imun. a revm.) testech, že mám velice málo cukru v krvi. Mám prý se, pokud je mi ráno špatně, najíst a brát vitamíny. Mám opravdu hledat pomoc u ORL. Děkuji předem za odpověď.
p.Iva - Má-li Vaše dítě alergologické potíže, bylo by asi vhodné skutečně odstranit nosní mandli (provést AT), a z tkáně mandle zkusit zhotovit pro Vaše děťátko tzv.autovakcínu. To vše po jasné domluvě s lékařem alergologem. Usuzuji, že Vaše dítě by mělo z tohoto výkonu prospěch.
Vítejte v živé diskusi!
Laura vstoupil do mistnosti
Laura vstoupil do mistnosti
Laura se odhlasil
Laura se odhlasil
p.iris - Přítomnost hnisavého obsahu v krčních mandlích, "čepů", je jednou ze známek chronického zánětu mandlí. Vaše paní doktorka Vás léčí z nějakých důvodů konservativně, vyplachováním úst, kloktáním, expresí - odstraňováním čepů. Zcela jisté odstranění tohoto zánětu je po odstranění mandlí. Výkon se musí zodpovědně zvážit, u některých pacientů není doporučován. Toto celé jsem před okamžikem již popsal v jedné odpovědi, nechci se tutíž opakovat. Myslíte, že byste si odpověď mohl najít výše? Děkuju.
Čím může být způsobeno občasné svědění v jednom uchu, asi před dvěma roky jsem měla v tom uchu zánět zvukovodu a občas mě tam svědí, může to být nedoléčený ten zánět?
Mám tříletého syna, na ORL mu kvůli zvětšené nosní mandli doporučili její odstranění. Spíš mi to přijde jako výkon na běžícím pásu, protože syn bývá nemocný sporadicky, rýmou netrpí, zánět středouší ještě neměl, nechrápe, nehuhňá, výtěr byl negativní. Akorát je alergik. Rozhodli jsme se zákrok zatím odložit, pokud nebude aktuální. Předpokládám, že nic nezmeškáme.
Vítejte v živé diskusi!
Laura vstoupil do mistnosti
Laura vstoupil do mistnosti
Už 10 let (s prestavkama) tvoři se mi na mandlich čepy. Jsou bile a zapachaji. Doktorka doporučuje jen šalvěj na kloktani. Ale situaci to vubec neřeši. V 11 letech jsem prodelala Choreji, měla problemy i se srdcem. Jak jsou nebezpečne čepy? jak se daji vylečit? Děkuji. I.P.,29 let
Vítejte v živé diskusi!
pepa vstoupil do mistnosti
pepa vstoupil do mistnosti
I já děkuji za dotazy, bylo mi potěšením.
Vítejte v živé diskusi!
Iva vstoupil do mistnosti
Iva vstoupil do mistnosti
afca se odhlasil
afca se odhlasil
Bohužel se musím rozloučit . Na shledanou
Severka se odhlasil
Severka se odhlasil
Děkuji, nashledanou.
p.Severka - Vaše potíže mi připadají jednoznačné. Doporučuji Vám navštívit ORL.
petr se odhlasil
petr se odhlasil
Děkuji za odpověď
p.afca- Domnívám se, že lékaři by se měli snažit řídit doporučeními ORL lékařské společnosti JEP. V dnešní době máme definovaná kriteria pro indikaci - tedy rozhodnutí - o výkonu. Bude zapotřebí posoudit místní nález, nemoci a symptomy spojené se zánětem krčních mandlí a tedy i tzv.fokálními infekcemi. Dále se provádí i laboratorní vyšetření krve a bakteriologický výtěr z krku i nosu. Po kompletaci těchto vyšetření je nutno zvážit již zmíněnou indikaci k TE - odstranění mandlí. K pacientům přistupujeme individuálně, po zvážení přínosu ale i možných negativních dopadů TE.
Vítejte v živé diskusi!
petr vstoupil do mistnosti
petr vstoupil do mistnosti
Kýchání vůbec, jen vodnatý výtok z nosu, po příchodu do místnosti vymizí.
p.Severka - Rýma je řídká, spojená občas s kýcháním? Patrně jde o tzv.vasomotorickou resp.alergologickou rhinitidu. Budete asi nucen navštívit ORL lékaře, který Vás vyšetří a předepíše Vám léky. Terapie je převážně konservativní, medikamentosní.
děkuji vám mnohokrát za odpověd i v rozhodnutí
Pane doktore, jaký je Váš názor na odstranění krčních mandlí při častých angínách a při alergických chorobách jako astma bronchiale. Něktzeří lékaři zákrok doporučují, někteří zase ne - každý z nich má své argumenty - děkuji
Jana - rád Vám odpovídám. Z Vašeho dotazu usuzuji, že Vaše dítě v noci pochrupuje, dýchá otevřenými ústy, má časté rýmy a KHCD, špatně mluví i ev.jí. Myslím, že na základě těchto anamnestických dat má zvětšenou adenoidní vegetaci, tedy nosní mandli a doporučuji jednoznačně její vynětí. Jde o prakticky jednodenní zákrok, v dnešní době již humánně prováděný, v krátké celkové anestesii, bez bolesti a jiných nepříjemností, dítě si nic nebude pamatovat a nebude nijak traumatizováno. Tedy navštívit ORL lékaře a objednat se k odstranění nosn í mandle doporučuji.
Dobrý den, ve chvíli,kdy je venku míň než 5°C mi neustále teče z nosu. Čím je to způsobeno a dá se proti tomu něco podniknout?
Dobrý den všem přítomným.,
p.Vendula - Vážená paní učitelko, Vaše profese z Vás vlastně činí hlasového profesionála. Používáte hlas každodenně, musíte se prosadit vůči dětem ve třídě. Za těchto podmínek můžete trpět jak akutními záněty hrtanu i katary horních cest dýchacích, ale i některými typickými chronickými onemocněními laryngu joko jsou hlasové uzlíky apod. Doporučoval bych začít bakteriálním vyšetřením - výtěrem z krku (i nosu), a vyšetřením hrtanu optikou tedy v tzv. zvětšovací laryngoskopii. Po vyloučení chronického onemocnění a podle nálezu a výsledků pak zvážit další léčbu (inhalace, autovakcína, nespecifická imunostimulans atak dále.)
Bohužel se musím rozloučit . Na shledanou
Vítejte v živé diskusi!
Severka vstoupil do mistnosti
Severka vstoupil do mistnosti
přeji dobrý den Vážený pane doktore, mám 5ti letého syna a paní logopedka nám doporučila vyndání nosní mandle s tím , žs syn mluví jako by měl plný nos. Ráda bych znala váš názor a jaká je pravděpodobnost, že opět naroste dá se tomu předejít předem děkuji za odpověd a přejí příjemný den
Vítejte v živé diskusi!
afca vstoupil do mistnosti
afca vstoupil do mistnosti
za zimu. Teploty nenám, ale potím se, bolí mně v krku, nemohu mluvit, bolí mne svaly. Nyní na podzim jsem byla u lékaře, udělal revmatologické a imunol. testy, ty však byly v pořádku. Prý jsou to psychosomatické problémy. Mám strach nyní již k nějakému lékaři jít.
Vážený pane doktore, 7 let jsem učila na základní škole, kdy jsem občas měla zánět hrtanu. V roce 1994 byl zánět velký, potíže trvaly asi 2 měsíce, dostala jsem se na foniatrii. Poté jsem navštěvovala lékaře ORL (diagnostikoval chronickou laryngitidu), 1x jsem byla v lázních. Od roku 1998 začala pracovat v knihovně a u ORL lékaře jsem již nebyla. Ale záněty se objevují i nadále, většinou 2x až 3x
p.Karel - poúrazová deformace přepážky nosní je relativně časté onemocnění v ORL oblasti. Myslím, že MÁTE dobrou šanci na pooperační zlepšení hlasu, ale k jedoznačnému vyjádření bych Vás musel vyšetřit. Výkon se provádí za krátkodobé cca 3-4denní hospitalizace v celkové anestesii (narkoze), rekonvalescence je velmi individuální, počítejte 7-10dní
Vítejte v živé diskusi!
jana vstoupil do mistnosti
jana vstoupil do mistnosti
Vážený pane doktore, byla mi diagnostikována křivá nosní přepážka (jako následek s úrazu) s tím, že její chirurgické narovnání by mohlo odstranit mé "mluvení nosem" laicky označováno jako "huhňání". Chtěl bych se Vás zeptat jaká je pravděpodobnost a s ní míra zlepšení kvality hlasu a spolu s tím i časová náročnost celého výkonu, tj. doba hospitalizace a doba rekonvalescence. Jako poslední by mě zajímalo, zda se výkon provádí zcela při vědomí, s lokálním umrtvením či v celkové anestezii. Předem mnohokrát děkuji za odpověd!
petr - k Vašemu dotazu - skutečně se někdy stává, že po odstranění patrových mandlí dochází k rozvoji dlouhodobého tedy chronického zánětu nosohltanu a pocitům určitého "dyskomfortu" v krku, nemohu však na dálku Vaše problémy dobře posoudit. Chcete-li, napište víc.
v dubnu 2002 jsem byl na operaci trhání krčních mandlí. v listopadu mě stále bolelo v krku, proto jsem naštívil lékaře, který řekl že nic špatného nevidí a doporučil kloktat šalvěj. nenastalo však žádné zlepšení. díky petr
Vítejte v živé diskusi!
Vendula vstoupil do mistnosti
Vendula vstoupil do mistnosti
Dobrý den, pan doktore, doufám, že strávíte příjemnou dvouhodinku...
Přeji Dobrý den.
Vítejte v živé diskusi!
MUDr.Petr Rambousek vstoupil do mistnosti
MUDr.Petr Rambousek vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
Moderátor vstoupil do mistnosti
Moderátor vstoupil do mistnosti
mistnost byla otevrena