Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
mistnost byla uzavrena
Právě teď si můžete povídat s ONKOLOŽKOU MUDr. Miladou Zemanovou z Onkologické kliniky VFN.
mistnost byla uzavrena
na shledanou
Na shledanou
Děkuji za možnost popularizace této problematiky a přeji též radostné vánoce a hodně zdraví v novém roce
Je mi velice líto, ale blíží se konec našeho povídání. Přeji všem hezké vánoce a připomínám, že další Živá diskuse bude až 2.1.2003.
Pavla: Pokud se u Vašeho manžela jednalo o třetí stadium nemoci (uvádíte 3.fáze), je pravděpodobnost vyléčení asi 60 % - záleží, ještě na dalších datech, ketrá neznám. Do dvou let je riziko recidivy největší, asi 3/4 všech recidiv nastanou do dvou let. S každým dalším rokeme pravděpodobnost návratu choroby klesá, ale nulová není nikdy
Můj manžel prodělal Hodgkinovu chorobu (3. fáze), která byla přeléčena po 3-měsíční chemoterapii ve svých 39 letech. Již 2 roky chodí na kontroly a vše je v pořádku. Jaká je pravděpodobnost, že se mu tato nemoc bude opakovat?
Vítejte v živé diskusi!
Pavla vstoupil do mistnosti
Pavla vstoupil do mistnosti
Frollo se odhlasil
Frollo se odhlasil
Vítejte v živé diskusi!
Frollo vstoupil do mistnosti
Frollo vstoupil do mistnosti
moderátor: může postihnout kteroukoli tkáň nebo orgán, s různou četností. Nejčastější typy rakoviny - např. rakovina kůže (nikoli melanom), rakovina prsu, rakovina plic, rakovina prostaty se objevují s četností řádově 100 nových případů na 100 000 členů cílové skupiny ( muži, ženy, všichni obyvatelé) za rok, zatímco vzácné nádory - například zhoubný nádor - sarkom srdce nebo velké tepny má četnost výskytu řádově tisíckrát menší
Rakovina může postihnout cokoliv v těle nebo jsou orgány či místa, jimž se tato nemoc vyhýbá?
moderátor: Srovnatelné výsledky máme u shodných stadií. Navíc je rozdílná situace u jednotlivých diagnóz. Například nádorů prsu je u nás méně než v západní Evropě a USA (asi civilizační vlivy), ale je větší procento pozdě rozpoznaných ( malé procento žen je vyšetřováno preventivně). Naopak jsme na tom dobře u karcinomu děložního čípku - jak s časnými záchyty díky zavedenému a široce využívanému systému preventivních prohlídek i díky účinným léčebným postupům
Když nemá nikdo otázku, zeptám se já: říkala jste, že figurujeme na špici co do počtu diagnoz a pozdnich diagnoz, pokud se nepletu. Čím je to způsobeno, máme-li naopak jak říkáte srovnatelné úspěchy v léčbě?
Jana se odhlasil
Jana se odhlasil
Jana: Psychický stav nemocných je závislý na průběhu a stadiu onemocnění, nemocní často trpí depresí a úzkostnými stavy. Pokud se jejich psychické reakce zdají být zcela nepřiměřené, je vhodné konzultovat svého lékaře - někdy taková změna chování může být projevem metastatického postižení mozku. Pokud toto postižení vyloučíme, je vhodná konzultace psychologa nebo psychiatra, který může doporučit vhodnou podpůrnou léčbu
mimi: takové porovnání je velmi obtížné obecně, protože u každé diagnózy,( ve smyslu postiženého orgánu) je situace jiná. Předpokládám, že světem myslíte západní Evropu a USA. Obecně vzato jsme v negativním smyslu na čele peletonu v počtu nových onemocnění a v pokročilosti nálezu v době diagnózy, ale léčebné výsledky máme srovnatelné.
Paní doktorko, děkuji za odpověď na mé předchozí dotazy. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli se nějak mění psychika pacientů v pokročilém stadiu rakoviny. Nevím, jak mám reagovat na, dle mého názoru nepřiměřené, slovní útoky mého otce.o ot
Paní doktorko, děkuji za odpověď na mé předchozí dotazy.
Paní doktorko, jak si stojíme jako Čechy v porovnání se světem v léčbě rakoviny (třeba v %), tj. včasné odhalení, pozastavení, ev. úplné vyléčení?
Vítejte v živé diskusi!
Jana vstoupil do mistnosti
Jana vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
none vstoupil do mistnosti
none vstoupil do mistnosti
jaja (offline): ze statistických údajů plyne, že 40% nemocných, u kterých byla zjištěna "rakovina" je vyléčeno. Recidiva onemocnění může ale nastat i více než po 10 letech od zjištění a úvodní léčby.
Zajímalo by mě, je-li možné úplné vyléčení rakoviny a nakolik si člověk může být jist, že je úplné. Maminku vyléčili, do pěti let se zcela fyzicky zmotořila a když se začala cítit už opravdu jako zdravá, i když dál chodila na kontroly, objevili jí to nanovo a za 2 měsíce umřela.
Jana (offline): Léčíme nemocné s rakovinou prostaty, ale poměrně malý počet, protože ve většině případů vede léčbu urolog specializovaný v onkologii. Podílíme se konsiliárně na práci uroonkologického týmu. O žádné klinické studii léku Iressa u rakoviny prostaty zatím nejsem informována.
Paní doktorko, zajímalo by mě, jestli se na Vaší klinice léčí pacienti s rakovinou prostaty. Dále bych se chtěla zeptat, jestli se v ČR uvažuje o klinické studii léku Iressa na pro rakovinu prostaty. Děkuji předem za odpověď.
eset (offline): u velmi časných stadií u ýen, které si přejí othotnět je (spíše ve výjimečných případech) možné odstranění nádoru bez radikální operace odstraňující dělohu, ale ve většině ostatních případů jen radikální chirurgický výkon, řezem vedeným břichjem, s odstraněním dělohy, uzlin, vaječníků má největší šanci na vyléčení. V mnoha případech je součástí léčby také ozařování.
Proč je nutné v případě onkologického nálezu v děložním čípku odstranit dělohu, uzliny a čípek, když byl nádor odstraněn celý a v raném stádiu? A lze tuto operaci provést s laparoskopickou asistencí nebo je nutný řez břichem?
Vítám Vás v dnešní živé diskusi a přeji příjemně strávenou dvouhodinku, byť na téma veskrze smutné.
Vítejte v živé diskusi!
milada zemanová vstoupil do mistnosti
milada zemanová vstoupil do mistnosti
Vítejte v živé diskusi!
Moderátor vstoupil do mistnosti
Moderátor vstoupil do mistnosti
mistnost byla otevrena