Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Výživa dětí

Proč o prázdninách děti tolik rostou a jak tomu přizpůsobit jejich jídelníček - i na to jste se ptali při chatu s nutriční poradkyní Věrou Boháčovou, DiS, z Poradenského centra Výživa dětí.

Chat na téma „Výživa dětí“ proběhl 16. června 2011

10:04:20   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro paní Machatovou

Dobrý den, nízkotučné a light potraviny do jídelníčku dětí nepatří a to ani v případě, že mají nadváhu. Základem jejího řešení je pestrý vyvážený jídelníček, rozdělený do pravidelných denních dávek s omezením konzumace pokrmů rychlého občerstvení občerstvení, uzenin, sladkostí a slazených nápojů. Důležité je také zvýšit pohybovou aktivitou. K naváze a obezitě dětí není možné přistupovat stejně jako u dospělých, je třeba nenarušit správný růst a vývoj dítěte. Pokud tápete, jak svému dítěti pomoci, obraťte se, prosím, na Poradenské centrum Výživa dětí na tel 800 230 000, kde Vám rádi poradí, jak životosprávu Vašeho dítěte upravit.

10:03:44   admin (neregistrovaný uživatel) » pro účastníky chatu

Hodina chatu uběhla. Moc děkujeme nutriční terapeutce Věře Boháčové za odpovědi, vám za otázky.

09:59:32   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Karlu

Děti mají svá období tzv. růstových skoků, která jsou u každého dítěte individuální. A ať už je to o prázdninách nebo ne, jídelníček by tomu měl být přizpůsoben. Často však větších zásahů není třeba, protože v tomto období má dítě větší chuť k jídlu a o větší dávky si tak samo řekne. Řada dětí je o prázdninách také fyzicky aktivnější, tedy strava může být energeticky bohatší i z tohoto důvodu.

09:57:11   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Zdenu

Dobrý den, výrobky renomovaných výrobců, které můžete koupit na našem trhu, musí splňovat velice přísná kritéria a jejich složení í výroba probíhá za velice přísných podmínek. Kvalitní kupované výrobky dětské stravy se tedy nemusíte obávat.

09:56:26   admin (neregistrovaný uživatel) » pro účastníky chatu

Do konce chatu zbývá pár minut. Prosíme, abyste už nepokládali další otázky a nechali Věře Boháčové místo na zodpovězení dotazů, které již přišly. Děkujeme!

09:54:11   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Libuši

dobrý den, dětem do jednoho roku věku nepatří uzeniny do jídelníčku vůbec (strava se připravuje s naprostým vyloučením soli a uzeniny jí obsahují hodně). I ve věku pozdějším je lépe se uzeninám vyhýbat a když už, tak pouze vyjímečně a vybírat takové druhy, které obsahují soli/sodíku co nejméně, stejně tak dalších látek, jako je např. koření. Jak nejvhodnější bych viděla šunku pro děti s co nejvyšším procentem masa a nejmenším procentem soli, lépe dušenou či vařenou. Velice důležité je, aby rodiče šli svým dětem příkladem, protože ve dvou letech už se utváří základ stravovacích návyků, doporučila bych tedy zapojit do tohoto procesu i tatínka. Když už by mělo dítě párek ochutnat, vyberte nekořeněný druh, s co nejnižším obsahem soli a nevyšším obsahem masa. Je také třeba dítě nenavyknout na chuť uzenin (je velice výrazná), protože pak bude odmítat běžnou stravu, která mu bude připadat chuťově fádní.

09:47:54   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro endu

Dobrý den, z takto obecných informací je bohužel velice těžké dát dohromady konkrétní doporučení. Nepíšete ani, jak je Vaše dcera stará. Obecně můžeme říci, že fyzicky aktivnější děti mohou být jídelníček energeticky bohatší, nicméně by to nemělo být na úkor vyváženosti a pestrosti a i v tomto případě platí, že by sladkosti měly být pouze vyjímečnou součástí jídelníčku. Jako vhodné varianty bych doporučila dle věku např. musli tyčinky bez polevy, malé množství kvalitní čokolády s vysokým procentem kakaa, moučníky na bázi piškotu a ovoce, sušené ovoce (ne kandované). Slanosti bych pak doporučila nahradit třeba nepraženými oříšky. Bližší informace a doporučení můžete získat v Poradenském centru Výživa dětí (www.vyzivadeti.cz nebo tel: 800 230 000).

09:42:19   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Jiřího

Dobrý den, to, že se více mluví o správné stravě je naprosto v pořádku a vidím to jako velké pozitivum. Správná výživa dětí je důležitá nejen pro správný růst a vývoj v dětském věku, ale ovlivňuje i zdraví v dospělosti. Právě ve chvíli, kdy se u dítěte utváří první stravovací návyky (už v batolecím věku), je třeba na správnou výživu hodně dbát. Stále více se také ukazuje zásadní vliv kojení. Strava dítěte by měla být zejména pestrá a vyvážená s ohledem na věk a vývoj dítěte. A výrobci dětské stravy k tomu mají také co říci. Sama vidím kombinaci doma připravené stravy s kupovanou jako optimální. Ze stravy dětí není třeba dělat nezvladatelného strašáka, ale podceňování její důležitosti by bylo velkou chybou.

09:42:18   [email protected]. (neregistrovaný uživatel)

Mám dávat dítěti nízkotučné potraviny a light sušenky, pokud má nadváhu? Machatová

09:41:48   Karla (neregistrovaný uživatel)

Jak je možné že děti o prázdninách vždycky nejvíc rostou?měly by tedy mít i nějak jiný jídelníček? Karla

09:32:53   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro ojdu

Dobýr den, souhlasím s Vámi. Dětem, které mají pestrý a vyvážený jídelníček opravdu není třeba dávat multivitaminové přípravky. Jejich podání (jako i podání jiných doplňků stravy) by mělo být předem konzultováno s ošetřujícím dětským lékařem.

09:31:54   ZdZd (neregistrovaný uživatel)

Tuhle jsem četla, že západní výrobci k nám mohou dodávat nějak méně kvalitní výrobky. Týká se to i dětské stravy? Jsou normy pro zahraniční a tuzemské výrobce stejné? Díky za odpověď, Zdena

09:30:54   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Věru

Dobrý den, nepíšete, jak starý je Váš syn, nicméně jedno jablíčko týdně je málo pro jakkoli staré dítě. Při stravování dětí je potřeba se obrnit neskutečnou trpělivostí, k přijetí nových druhů potravin děti potřebují třeba až 15 ochutnání. Zkuste, kromě opakovaného nabízení jednotlivých druhů, ovoce a zeleninu míchat do pokrmů - omáček, polévek, pomazánek, jogurtů apod., tak, aby to bylo nenásilné. Nabízejte vždy menší množství. Důležité je také jít vlastním příkladem, tedy Vy a nejbližší Vašeho syna by měli dávat znát, jak moc jim ovoce a zelenina chutná :-)

09:29:50   [email protected]. (neregistrovaný uživatel)

Jak staré dítě může poprvé dostat uzeniny? Jde konkrétně o párek. Můj muž je často snídá a dvouletý syn by moc chtěl ochutnat. Díky. Libuše

09:28:28   enda (neregistrovaný uživatel)

Moje dcera je štíhlá, nemá problémy s nadváhou, hodně sportuje, ale taky má velkou spotřebu sladkého a taky má ráda různé ty brambůrky a slané věci. Je nějaká únosná dávka nezdravostí denně? Čím byste je svému dítěti nahradila? Děkuji

09:26:14   Jiří (neregistrovaný uživatel)

Nepřijde vám, že se kolem jídla dělá hrozný humbuk. Pamatuju si jak děda vyprávěl, že jich pět dětí vyrostlo na chlebu, občas i plesniných bramborách a z ovoce viděl snad jen jablka. Výrobci jen rejžujou na přesnídávkách a jídlech pro mimina.

09:25:14   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro svetlusku

Dobrý den, naprosto souhlasím s Vaší paní doktorkou. Vegetariánství má svá pozitiva, nikoli však naprosté odmítání masa v některých obdobích, mezi které patří i těhotenství. Látky v mase jsou velice důležité pro správný růst a vývoj Vašeho miminka, jedná se zejména o plnohodnotné živočišné bílkoviny, železo, vitamin B12. Sója nemůže maso pro Vaše nenarozené miminko nahradit. V těhotenství bych Vám nedoporučovala ani nadměrnou konzumaci sóji. Budete-li se chtít o svém jídelníčku poradit, zavolejte prosím na bezplatnou Informacní linku zdravého životního stylu 800 175 324, nutriční terapeutka s Vámi důležité zásady jídelníčku v těhotenství ráda zkonzultuje.

09:18:41   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro R. Loudovou

Dobrý den, problém to jistě být může. Nepíštete, z jakého důvodu dcera mléčné výrobky odmítá. V tomto věku by měly děti příjímat 3-4 porce mléka a mléčných výrobků, zejména kvůli obsahu vápníku, který je důležitý k růstu a vývoji kostí a zubů. Nezmiňujete, zda Vaše dcera pije mléko, což by mohlo být řešením. Doporučuji zkoušet přidávat mléčné výrobky do různých pokrmů - pomazánek, moučníků apod. (tvaroh, smetanu, sýry). Vápník sice obsahují i další potraviny, jako jsou listová zelenina, mák, aj. nicméně z těchto zdrojů je vápník daleko hůře využitelný. Pokud by odmítání veškerého mléka a mléčných výrobků přetrvávalo, doporučila bych konzultaci možného postupu s ošetřujícím dětským lékařem. Jaké jsou další možnosti zakomponovat mléčné výrobky do pokrmů se můžete poradit v Poradenském centru Výživa dětí na tel. 800 230 000, řadu informací najdete i na webech www.vyzivadeti.cz

09:16:25   ojda (neregistrovaný uživatel)

Jen se chci ujistit, zda se nepletu, když zásadně odmítám dávat dětem (3 a 5) multivitamínové přípravky. Pokud mají normální stravu, tak jsou zbytečné, ne?

09:13:00   redakce@ordinace (neregistrovaný uživatel)

Chci se zeptat, zda vadí, když můj syn nejí skoro žádnou zeleninu a ovoce. Dostanu do nej stěží jedno jablíčko za týden. Věra

09:09:50   bohacova (neregistrovaný uživatel) » Pro Honzu

Dobrý den, doporučila bych Vám skvělého pomocníka, který je nově na internetu - Hami jídelníček. Je to volně přístupný nástroj, ve kterém stačí zvolit věkovou kategorii a fyzickou aktivitu dítěte a program Vám nabídne celodenní jídelníček s možnými alternativami jednotlivých jídel (včetně vhodných hotových jídel). Součástí je také řada praktických tipů týkající se stravy takto malých dětí. Nástroj najdete na webu www.hami.nutricia.cz v sekci "Jídelníčky garantované odborníky. Odborným garatem projektu je Poradenské centrum výživa dětí.

09:06:14   svetluska (neregistrovaný uživatel)

Jsme s přítelem oba vegetariáni. Jsem ve třetím měsíci těhotenství a moje lékařka mi nařídila jíst maso. Potřebovala bych vědět, jestli je pravda, že se jinak dítě dobře nevyvine. Opravdu je to nutné? Nejde to obejít něčím jiným - jím dost sóji a podle mne to maso zcela nahradí.

09:03:04   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, moje dcera odmítá jakékoli jogurty a mléčné výrobky. Je jí deset let. Tahle její revolta trvá asi rok. Je to velký problém? Děkuji. R. Loudová

09:02:41   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Kláru

Dobrý den, ano, pokud je to možné, kojení se doporučuje do dvou let věku dítěte i déle.

09:02:13   bond34 (neregistrovaný uživatel)

Manželka bude asi týden v nemocnici a budu mít na starost našeho 16 mesíčního syna. Můžete mi doporučit nějakou již hotovou stravu, která by byla kvalitní a zdravá? Manželka mu zásadně jen vaří, ale to já dělat nebudu. Dík. Honza

09:00:58   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Věra Boháčová, DiS) právě vstoupil do místnosti.

09:00:31   klara72 (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, chtěla bych využít chatu, abych se zeptala, jestli doporučujete kojení dětí starších roku a půl, když už přijímají normální stravu. Děkuji a pěkný den. Klára

08:56:47   admin (neregistrovaný uživatel) » účastníky chatu

Dobrý den, za chvíli začne chat s Věrou Boháčovou, nutriční terapeutkou. Dnešním tématem je stravování malých dětí.

08:55:08   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Poranění od rovnátek

Dobrý den, mám nově rovnátka a mám z toho podrážděné sliznice na tvářích. Je něco, co by mi na to pomohlo?

Varovné signály nesprávné funkce jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.

Závislost na nikotinu: Jaká rizika přináší a kolika lidem se průměrně podaří se závislostí skoncovat?

Mezi nejčastější závislosti patří ta na nikotinu. Podíl vykouřených klasických cigaret ale klesá. Nahrazují ho ale jiné metody – zahřívaný tabák, elektronické cigarety či nikotinové sáčky. Díky popularizaci na sociálních sítích se však tyto alternativní formy kouření staly také zálibou mezi dětmi a dospívajícími.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce