Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Vánoční deprese

Mnoha lidem se v zimě daří hůř po psychické stránce. Mají špatnou náladu, jsou podráždění nebo naopak bez zájmu. Kdy jde jen o náladu a kdy už o chorobu? I na to jste se mohli ptát Mgr. Petra Tomáše, který pracuje na pozici vrchní sestry psychiatrického oddělení ÚVN a je předsedou psychiatrické sekce ČAS.

Chat na téma „Vánoční deprese“ proběhl 13. prosince 2010

12:01:50   admin (neregistrovaný uživatel)

Děkujeme za odpovědi Mgr. Tomáši Petrovi. Pokud jste odpověď na svou otázku nedostali, pošlete nám ji na [email protected] a pokusíme se ji zodpovědět dodatečně.

12:01:47   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Ifku

Champix rozhodně nelze považovat za antidepresivum. Léky proti depresi účinkují na jiném principu. Vámi popisované rozlady a podrážděnost při vysazení Champixu jsou běžné a zažívají je i ostatní lidé. Obecně se v těchto případech doporučuje lék vysazovat velmi pozvolna.

12:00:42   admin (neregistrovaný uživatel)

Chat je u konce, moc děkujeme za vaše dotazy!

11:57:20   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Tomáše

Milí Tomáši, nadměrné nakupování není klasifikováno jako nemoc. Jde spíše o určité vybočení od nějaké pomyslné normy, které ostatní hodnotí jako odchylku. Stanovení hranice mezi normálním nakupováním a něčím, co je již patologické není jednoduché a rozhodně, alespoň dosud, se tímto problémem medicína nezabývala. Nadměrné nakupování však může být příznakem nemoci, například tzv. hypománie, nebo mánie. Tady bývá obvykle doprovázeno dalšími příznaky: nadnesená, nebo podrážděná nálada, snížená potřeba spánku, hyperaktivita, zrychlená řeč a tok myšlenek. U staršího člověka může jít o projev demence. Může se také jednat o projev obsedantně kompulzivní poruchy, nebo může jít o impulzivní poruchu, kdy nakupování předchází výrazný pocit napětí, který po nákupu odezní.

11:54:18   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Tulinku

O výzkumu, který by prokazoval Vámi zmiňovanou souvislost nejsem informován. Častější výskyt depresivní nálady se objevuje u žen, které trpěly premenstruační tenzí. Poporodní deprese souvisí zejména s prudkým poklesem hormonů po porodu a postihuje 10 až 15 % žen. Většinou se jí podaří dobře zvládnout.

11:50:58   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Může být nakupování nemoc? Jestli ano, jak ji poznám od "obyčejného" nakupování? Tomáš Hroudík

11:50:46   Ifka (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, již 5 měsíců nekouřím za pomoci léku Chapmix. Lék užívám stále, ale místo 2 tablet denně pouze půl tablety za den. Když lék na nějakou dobu vysadím, tak jsem o dost vznětlivější a popudlivější. Řekla bych, že tento lék je kromě jiného taky antidepresivum. Jaký je Váš názor? Děkuji.

11:49:30   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro "nešťastnou mámu"

Sebepoškozování je třeba vždy brát velmi vážně. Přestože primárním cílem nebývá se zabít, riziko vážného poranění i smrti je aktuální. Sebepoškozování je častější u mladých dívek (14-20) než u chlapců a může mít celou řadu rozmanitých příčin. Příčinou mohou být pocity méněcennosti a zbytečnosti, vnitřního napětí v důsledku problémů ve škole nebo v rodině, též může jít o manipulativní chování k vynucení si pozornosti okolí. Ve Vaší situaci je důležité se místo výčitek a poučování, snažit nalézt cestu, jak o problémech s Vaší dcerou pohovořit a odhalit možné příčiny sebepoškozování. Nebude-li to možné, zkuste po dohodě s dcerou kontaktovat buď ambulantního psychiatra, psychologa nebo centrum krizové pomoci. Někdy se děti se svými problémy raději svěří někomu cizímu. Nebude-li jiná možnost, lze za určitých okolností přijmout Vaši dceru nedobrovolně na psychiatrii, aby se předešlo tomu nejhoršímu.

11:49:09   admin (neregistrovaný uživatel)

Jen upozorňujeme, že do konce chatu zbývá posledních deset minut. Pokud máte otázku, je nejvyšší čas ji položit.

11:45:25   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Stelu

S trochou nadsázky se s Vámi dá souhlasit. U lidí trpících sezónními poklesy nálady by mohl pobyt u moře prospět. Fototerapie je založena na principu harmonizace denních rytmů. Lidem se sezónní poruchou pomáhá každodenní prodloužení světelné části zimního dne.

11:43:13   tulinka (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, chtěla ybch se zeptat, pokud žena trpí pocity špatné nálady, slíčenosti apod. jaká je pravděpodobnost, že bude trpět i poporodními depresemi? je mezi nimi nějaká souvislost? díky moc tulinka

11:41:41   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Chtěla bych poradit - objevila jsem na své dceři stopy po řezání nožem nebo žiletkou. Nechce o tom naprosto mluvit, nechce k odborníkům - je jí sedmnáct, prát se s ní nechci. Prosím poraďte!!! Nešťastná máma!

11:39:57   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Tamaru

Milá Tamaro, časté výkyvy nálad u dětí mohou být součástí určité vývojové fáze, nejčastější jsou pak v období puberty. Děti jsou v určitém stupni vývoje emočně nestabilnější a snadno zranitelné, což se samozřejmě může promítat do jejich nálady. Střídání období smutku a neopodstatněné veselé nálady jsou pak typickými projevy tzv. bipolární afektivní poruchy. U dětí a dospívajících pak k tomuto střídání nálad dochází poměrně rychle i několikrát v průběhu jednoho dne s tím, že častěji se objevují fáze manické. Diagnostika bipolární poruchy u dětí je velmi složitá a je potřeba dlouhodobější sledování a kontakt s lékařem, nejlépe s dětským psychiatrem. Je-li tato porucha diagnostikována, bývá léčebně poměrně dobře ovlivnitelná.

11:38:50   Stela (neregistrovaný uživatel)

Jestliže proti depresi zabírá léčba světlem, lze tedy doporučit odjet během zimy někam, kde je teplo a slunce?

11:36:15   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Jak se dá bojovat s depresemi a velkými výkyvy nálad u dětí? Moje dcera je velmi nevyrovnaná - z extrémně radostné nálady propadne do deprese a smutku. Děkuji. Tamara Bílovcová

11:35:13   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro neznámeho pisatele

Jak jsem uvedl v předchozí odpovědi, deprese ve stáří není výjimečná. Samota a nedobrovolná sociální izolace jsou také faktory, které výrazně ovlivňují náladu. U sezónních depresí, což může být Vámi popsaný případ, se používá léčba světlem. Alternativou je léčba moderními antidepresivy. Současné možnosti antidepresivní léčby jsou velmi pestré a rozhodně lze nalézt lék, který by Vaší babičce mohl pomoci, aniž by ji zbytečně zatěžoval svými vedlejšími účinky. Za antidepresiva první volby u starších pacientů jsou považována tzv. antidepresiva III. generace, mezi něž patří např. citalopram, escitalopram nebo sertralin. Důležité je i nefarmakologické ovlivnění deprese zejména podpůrná psychoterapie a aktivizace.

11:34:38   Bradavec (neregistrovaný uživatel)

Přesně tak, připadá mi, že mít depresi nebo něco podobně znějícího, je momentálně dost "v kurzu". Ale to by byla asi diskuse pro jiné odborníky. Děkuji.

11:31:22   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Moje babička trpí zimními depresemi. Je to ve svých skoro devadesáti velmi činorodá paní, ale stálá tma a to, že pro sníh a led nemůže mezi lidi, to jí moc trápí, špatně spí, je smutná, nekomunikuje... Naše návštěvy jí pomohou jen na tu chvíli, co jsme s ní. Mohl byste mi doporučit nějakou lehoučkou

11:30:56   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro beze jména

Asi u poloviny lidí postižených depresí deprese odezní spontánně bez intervence lékaře. Pravděpodobnost návratu depresivní epizody je asi 50%, přičemž nedostatečné doléčení deprese riziko návratu zvyšuje. Ženy onemocní depresí asi 2 x častěji, než muži.

11:29:13   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Může deprese odeznít sama bez toho, že bych musela užívat nějaké léky? Může se někdy vrátit? Beze jména

11:28:59   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Bradavce

Maniodepresivní stavy, dnes odborně označovány jako bipolární afektivní porucha jsou vážným duševním onemocněním, pro které je typické cyklické střídání poklesů nálady s náladou nadnesenou a veselou. Rozhodně se nejedná o běžné onemocnění. Výskyt bipolární afektivní poruchy se pohybuje kolem 1% populace. Pojem maniodeprese, stejně jako deprese bývá často nadužíván, což je skutečnost, na kterou ve svém dotaze zřejmě narážíte.

11:23:12   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Ivanu

Současná léčba deprese zahrnuje podávání antipresiv a psychoterapii. Těžištěm léčby bývá právě podávání antidepresiv a většina lidí, kteří navštíví psychiatra, od něj odchází s nějakou předepsanou medikací. Psychoterapie je pak často vnímána jako doplňková metoda. Jejím cílem je obnovit přirozenou kontrolu nad svým vnímáním, myšlenkami, emocemi a chováním. U sezónních depresí je někdy používána tzv. fototerapie neboli léčba světlem.

11:21:01   Bradavec (neregistrovaný uživatel)

V poslední době se ukazuje, že každý druhý "umělec" trpí maniodepresivními stavy. Je to opravdu tak běžná choroba? To už je ale hodně vážná věc, ne?

11:17:36   Ivana82 (neregistrovaný uživatel)

Jak se vlastně deprese léčí? Jde to i jinak, než polykat nějakou chemii, tedy prášky?

11:16:39   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Karla

Deprese ve stáří je poměrně častým onemocněním, které často zůstává nediagnostikované a skryté za jinými problémy a tělesnými nemocemi. Je rovněž prokázáno, že řada pacientů s chronickým či vážným onemocněním trpí sekundárně depresí. Včasnou diagnostikou deprese a citlivě nastavenou léčbou se může podařit výrazně zvýšit kvalitu života těchto pacientů.

11:12:35   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro P.T.

Určitá míra dědičnosti byla u deprese prokázána. Např. u jednovaječných dvojčat, má-li jedno depresi, onemocní to druhé se 70% pravděpodobností. Pravděpodobnost přenosu z rodičů na děti je asi 15%. Vždy ale platí, že se dědí pouze určitá dispozice. Ke vzniku deprese je pak zapotřebí spouštěč, který nemoc vyvolá. Ten může mít různé podoby od výrazného stresu, ztráty blízkého, ztráty zaměstnání.

11:11:44   Karel (neregistrovaný uživatel)

Může přijít deprese až s vyšším věkem? A může ji vyvolat třeba nepříjemná jiná choroba? Díky za odpověď. Karel Hrbáček

11:10:02   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Moje matka měla celý život deprese. Občas také mívám pokleslou náladu. Chtěl bych se zeptat, jestli je deprese dědičná? P. T.

11:09:11   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » pro Jitku

Milá Jitko, občasné špatné nálady nebo chcete-li splíny jsou přirozenou součástí našeho života. Někteří odborníci hovoří o tzv. depresi všedního dne. O depresi jako o onemocnění hovoříme tehdy, trvá li pokles nálady déle než 2 týdny, je provázen zhoršeným soustředěním, sníženým sebevědomím, poruchami spánku, sníženou chutí k jídlu apod.

11:04:30   tomas-petr (neregistrovaný uživatel) » Pro Květu

Dobrý den, deprese není nakažlivá ve smyslu jak to známe u infekčních nemocí. Nicméně soužití s člověkem, který je sužován depresí samozřejmě dopadá na jeho blízké a může ovlivňovat též jejich prožívání a náladu. S blízkostí psychického utrpení našich nejbližších je velmi obtížné se vyrovnat. Vaše dcera by se měla snažit svého partnera podporovat, ale nesmí přitom zapomenout také na péči o sebe sama.

11:03:10   Jitka H. (neregistrovaný uživatel)

Chtěla bych se zeptat, jestli by člověk měl nějak řešit špatné nálady, pokud trvají třeba týden. Nevím, jestli to je deprese, ale v zimě mě často přepadne takový delší smutek, útlum a otupění. Mám na to brát nějaké prášky?

10:59:03   Racková Květa (neregistrovaný uživatel)

Už se můžu ptát? Chtěla bych vědět, jestli může být deprese "nakažlivá". Nemyslím virová nebo tak, ale partner mojí dcery má těžkou depresi a já se bojím, že soužitím s ní to přenese i na ni. Je to možné? Mění se, co s ním žije, tak mne to napadlo. Děkuji

10:58:41   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Mgr. Tomáš Petr) právě vstoupil do místnosti.

10:54:12   admin (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, za pár minut začne chat na téma "vánoční" deprese. Na vaše dotazy bude odpovídat Mgr. Tomáš Petr,který pracuje na pozici vrchní sestry psychiatrického oddělení ÚVN a je předsedou psychiatrické sekce ČAS.

10:50:30   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Poranění od rovnátek

Dobrý den, mám nově rovnátka a mám z toho podrážděné sliznice na tvářích. Je něco, co by mi na to pomohlo?

Varovné signály nesprávné funkce jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.

Závislost na nikotinu: Jaká rizika přináší a kolika lidem se průměrně podaří se závislostí skoncovat?

Mezi nejčastější závislosti patří ta na nikotinu. Podíl vykouřených klasických cigaret ale klesá. Nahrazují ho ale jiné metody – zahřívaný tabák, elektronické cigarety či nikotinové sáčky. Díky popularizaci na sociálních sítích se však tyto alternativní formy kouření staly také zálibou mezi dětmi a dospívajícími.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce