Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Chci vydržet nekouřit

Chcete přestat kouřit a potřebujete radu jak na to? Všechny vaše dotazy odpovídala v živé diskusi primářka plicního oddělení Nemocnice v České Lípě MUDr. Magdalena Popelková.

Chat na téma „Chci vydržet nekouřit“ proběhl 7. července 2010

11:59:28   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:59:24   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

11:58:58   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro admin

Děkujeme, hezký den i vám všem přeje tým z České Lípy.

11:57:04   admin (neregistrovaný uživatel)

Hodina utekla a tak uzavíráme diskusi s MUDR. Magdalenou Popelkovou. Děkujeme za účast a budeme se těšit na další setkání na www.ordinace.cz. Přejeme úspěch těm, kteří chtějí s kouřením "seknout" a pokud potřebujete motivaci, můžete ji najít i v článcích na Ordinace.cz. Hezký den!

11:54:55   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Pepu

V naší poradně volíme individuální přístup. Pro někoho je dostatečně alarmující pohled na kuřácké plíce, rozpadlé zuby, hnijící nohy a podobně. S někým je potřeba jednat opatrně a všechna fakta související s kouřením řádně vysvětlit. Úspěch naší ordinace vidíme se sestřičkou hlavně v tom, že k nám přichází lidé, kteří již svým způsobem jsou rozhodnuti s kouřením přestat. Zásadně nikoho nenutíme a nevyhrožujeme.

11:50:34   pepa (neregistrovaný uživatel)

A jak vy promlouváte do duše takovým jako jsme my - ukazujete jim rentgeny s nemocnýma plícema, strašíte rakovinou nebo jak? Bez důvodu to přece nejde vydržet!

11:50:04   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Pepu

Dobré dopoledne, je velmi velká škoda, že po několika letech nekouření jste znova začal. Ale má to svoje opodstatnění. Bylo prokázáno, že v naprosté většině dochází v mozku ke změnám, které jsou nevratné, a tak kuřáka, který byl závislý na nikotinu a úspěšně přestal, i jedna cigareta nejspíše vrátí zpět k závislosti. Proto návštěvníky naší poradny informujeme o této skutečnosti a doporučujeme nikdy již po cigaretě nesáhnout.

11:44:14   pepa (neregistrovaný uživatel)

Jsem na tom jako paní Jana. Už jsem nekouřil i pár let a pak stačilo ochutnat a zase kouřím. Není pro tělo dokonce horší, že má takové výkyvy? Nebo si mám ty roky bez cigarety připsat k dobru?

11:43:49   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Janu

Dobré dopoledne, Podobně jako Vy, Jano, je na tom celá řada kuřáků. Moc by si přáli přestat, ale sami na to nestačí a nedaří se jim to. Právě pro tyto případy jsou k dispozici zřízená Centra léčby závislosti na tabáku a doporučuji Vám některé z těchto specializovaných pracovišť navštívit a odvykat s pomocí speciálně vyškolených lékařů a sestřiček. Pak uvidíme jestli jste opravdu ztracený případ….

11:42:25   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Opravdu může s kouřením skončit každý? Zkoušela jsem to asi stokrát a vždycky jsem zase začala. Myslím, že jsem prostě ztracený případ! Jana

11:40:40   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro T.A.

Dobré dopoledne, Pravdu má jen zčásti. Kouření doutníků kromě všech chorob , které způsobuje kouření cigaret byť statisticky s nižším výskytem, vede zejména ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny hrtanu a jazyka, neboť kouř se nešlukuje, ale škodlivé látky se vstřebávají do těla přímo v dutině ústní. Častější je pak výskyt rakoviny slinivky břišní a tlustého střeva u kuřáků dýmek a doutníků, kde je toto riziko srovnatelné.

11:39:23   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro ciperku 1

Budete jiný člověk

11:39:00   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro marijána 2

Závislost na marihuaně Závislost bývá povětšinou spojena s nadměrným a pravidelným užíváním látky, nutností až posedlostí a také nedobrovolností jejího užití. Bývá provázena celou řadou negativních dopadů na život jednotlivce, ať už na jeho zdraví, psychiku či sociální život. Charakteristické pro závislost je, že jedinec s užíváním látky nedokáže přestat, i když by sám chtěl (při vědomí nežádoucích účinků). Na marihuaně podle dosavadních výzkumů fyzická závislost nevzniká. Fyzické projevy při jejím nedostatku nejsou výrazné, známé jsou například poruchy spánku nebo projímání. Zato psychické stavy po odnětí jsou závažnější, dostavují se deprese, úzkost a nechutenství. Při užívání marihuany se tedy vytváří závislost psychická. Velmi často může sklouznout člověk do užívání tvrdšíách drog.

11:37:24   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro marijána

Dobré dopoledne, Jako provokaci to samozřejmě neberu. Pro vysvětlení přeposílám rozdíly mezi závislostmi na tabáku a na marihuaně. Závislost na tabáku se skládá ze dvou faktorů: Prvním je psychická závislost na kouření. Ta vzniká po určité době společného života s cigaretou. Rituály spojené s kouřením se totiž tolikrát opakují, až se nakonec stanou těžko postradatelnými. S kouřením cigarety může být spojena krátká chvíle odpočinku nebo příjemné posezení u ranní kávy, stejně jako zvládání stresových situací. Fyzická závislost je druhým faktorem ovlivňujícím potřebu kouření. Ta je způsobena nikotinem obsaženým ve vdechovaném cigaretovém kouři. Probíhající chemická reakce v mozku kuřáka je podobná, jako u závislosti na jiných návykových látkách, jako je třeba heroin.

11:35:02   ciperka 1 (neregistrovaný uživatel)

Jak myslíte nové oblečení - jako, že budu tloustnout bez cigarety?

11:34:18   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Můj manžel kouří týdně tak tři až čtyři doutníky. Tvrdí, že to není vůbec škodlivé, že se to s cigaretami nemá srovnávat, má pravdu? T.A.

11:31:12   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Ciperku

Platí totéž co pro Josífka. Počítejte s tím, že pokud se vám podaří přestat kouřit, budete potřebovat i nové oblečení....

11:31:05   marijána (neregistrovaný uživatel)

Neberte to prosím jako provokaci, ale dá se srovnat zdravotně a z hlediska závislosti cigareta s tabákem a s marihuanou? Teď mi nejde o legálnost toho všeho, ale o zdravotní dopady.

11:30:11   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Josífka

Dobré dopoledne, Léčba pomocí NTN ( náhradní terapie nikotinem) vyjde zhruba na 400 ,- Kč na týden. Léčba pomocí vareniklinu ( Champix) zhruba na 2000,- Kč za měsíc. Aby byla léčba dosatečně účinná, bylo by dobré lék užívat minimálně 4, lépe 6 měsíců – tedy celkově za půl roku léčby Vás vyjde terapie na 12 000,00 Kč.

11:27:32   ciperka (neregistrovaný uživatel)

Na to jsem se taky chtěl zeptat, kolik to vlastně stojí nekouřit

11:26:57   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Potřeboval bych přestat kouřit, protože to je hodně drahé – odnaučování ale asi taky není zadarmo – na kolik to asi přijde? Josífek

11:26:38   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Ciperku

Po celé republice je síť odborných ambulancí a poraden, které vám s odvykáním pomohou. Jejich seznam můžete najít na internetu na adrese www.dokurte.cz . Jinak u nás to chodí tak, že zprvu nás zájemci navštíví 3 krát po 14 dnech a pak za dva měsíce, za půl roku a za rok. Někteří pacienti vyžadují přístup individuální.

11:23:59   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Soňu 2

Jelikož v e-cigaretě nedochází ke spalování, tak neprodukuje obtížný kouř a zápach. Lze tedy elektronickou cigaretu užívat i v nekuřáckých prostorech, neboť kuřák neškodí svému okolí. Díky tomu že nedochází k procesu spalování tabáku, je tělo uchráněno od nebezpečných látek jako je dehet nebo oxid uhelnatý. E-cigareta však také pravděpodobně není zcela zdravotně nezávadná. Nicméně četné toxikologické studie dokázaly, že její zdravotní závadnost je významně menší, než závadnost běžné cigarety. Když se na elektronickou cigaretu podíváme jako na prostředek k odvykání kouření, dostaneme se na tenký led. Výrobci a prodejci e-cigaret samozřejmě tvrdí, že je to prostředek ideální, avšak tomu je lepší nevěřit. Je minimálně sporné, zda je prospěšné, že se zachovává a napodobuje rituál kouření, který je obvykle významnou složkou psychické závislosti na cigaretách. Větší výhodou elektronické cigarety může být možnost regulovat si postupně dávky přijímaného nikotinu. Přesto je pro odvykání lepší využívat například náhradní nikotinové léčby, která není kouření vůbec podobná.

11:22:31   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Soňu

Dobré dopoledne, Soňo Odvykání kouření pomocí elektronické cigarety v dosud platných postupech Ambulancí léčby závislosti na tabáku není běžně „lékem volby“, nicméně pro některé typy kuřáků může fungovat v přechodném období než s kouřením přestanou zcela v kombinaci např. s Champixem či náhradní terapií nikotinem( náplasti,pastilky, žvýkačky, inhalátory). E-cigareta se v poslední době stala prodejním hitem, od kterého si kuřáci slibují “zdravější” kouření. Jedná se o moderní vynález, který byl patentován v Číně teprve v roce 2006. Elektronická cigareta má kuřákovi poskytnout co nejdokonalejší simulaci skutečného kouření, za odbourání jeho nežádoucích efektů. To se jí však daří jen zčásti. Kvůli věrnému napodobení efektů kouření totiž e-cigareta neobsahuje jen čistý nikotin, ale i nosný plyn a aromatické látky. U nich byly výzkumem zjištěny určité nedostatky a jejich zdravotní nezávadnost je tedy nejistá. Odborníci v oblasti kouření navíc označili za absurdní samotnou ideu “zdravější cigarety”.

11:22:10   ciperka (neregistrovaný uživatel)

A jak dlouho asi odnaučování trvá? A to chodím do nějaké poradny třeba jednou týdně? Kolik procent lidí se opravdu odnaučí?

11:20:59   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro ciperku

Dobrý den, důvodů k návštěvě naší ambulance je celá řada. Nejčastěji je to motivace zdravotní a společenská. Dále samozřejmě i otázka finanční, jelikož kouření se dnes "nevyplatí". Přichází i manželé, kteří chtějí mít děti, a proto chtějí být nekuřáky. Často chodí i manželské páry a chtějí se odnaučit společně a navzájem se podporují.

11:20:34   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Dostala jsem od dětí k narozeninám e-cigaretu. Myslela jsem, že to nahradí tu opravdivou a bude to v pohodě, ale za pár dní mne omrzela a vrátila jsem se ke klasickým cigaretám. Je e-cigareta řešením, jak kouřit zdravěji? Soňa Maříková, Kladno

11:17:46   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Iva Horného

---Nikotinové náplasti lze doporučit pravidelným, spíše silnějším kuřákům. Jejich největší předností je schopnost dodávat nikotin do těla rovnoměrně po delší čas. Vybrat si můžeme z nikotinových náplastí na šestnáct či čtyřiadvacet hodin a také s různým obsahem nikotinu. Pokud během doby užívání náplasti narazíme na abstinenční příznaky, můžeme náplast doplnit třeba nikotinovou žvýkačkou. Možnost kombinace prostředků a tedy jednorázového zvýšení dávky nikotinu (např. ve stresových situacích), je poměrně praktická. Nikotinové náplasti se nejčastěji umisťují na paže nebo na bederní část zad. Obecně jsou vhodná ta místa na těle, kde se člověk příliš nepotí a kde není vyvinuté ochlupení. Aplikace náplasti se provádí vždy ráno. Cena nikotinových náplastí se pohybuje kolem 400–500 Kč za týdenní kůru, tedy krabičku, která obsahuje 7 kusů náplasti. Náplasti jsou volně prodejné a pořídíme je v běžné lékárně. Nejznámějšími obchodními značkami jsou Nicorette a NiQuitin. Zkušenosti máme relativně dobré.

11:15:49   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Vítka oprava

Dobré dopoledne, Vítku. Pakliže jste byl aktivním kuřákem kouřícím 20 cigaret denně a dospěl jste ke kouření dýmky 1x za měsíc, tak jste na tom samozřejmě o mnoho lépe. Nicméně příliš se neradujete z toho, že kouření dýmky je méně škodlivé. Studie ukázaly, že kuřáci dýmek mají vyšší šanci dostat rakovinu jazyka, krku a hrtanu. Také jsou častěji ohrožení chronickou obstrukční plicní nemocí. Procento vzniku rakoviny plic je sice u kuřáků dýmek a doutníků nižší než u kouření cigaret, ale je rovněž statisticky významné. Z dalších vypočtených rizik je prokázán zvýšený výskyt rakoviny slinivky břišní a tlustého střeva než u nekuřáků. Jistě za zmínku stojí i větší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a mozkových příhod při srovnání s nekuřáky. U kuřáků cigaret je riziko výše uvedených chorob daleko vyšší a do jisté míry závislé na dávce.

11:15:33   ciperka (neregistrovaný uživatel)

Proč k vám chodí lidi se odnaučovat kouřit? Žene je k tomu zdravotní stav, strach z nemoci nebo to, že kouření začalo být pěkně drahý koníček?

11:13:29   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Jaké máte zkušenosti s nikotinovými náplastmi? Připadají mi hodně drahé, tak jestli fungují.Ivo Horný

11:12:57   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Vítka

Dobré dopoledne, Vítku. Pakliže jste byl aktivním kuřákem kouřícím 20 cigaret denně a dospěl jste ke kouření dýmky 1x za měsíc, tak jste na tom samozřejmě o mnoho lépe. Nicméně příliš se neradujete z toho, že kouření dýmky je méně škodlivé. Studie ukázaly, že kuřáci dýmek mají vyšší šanci dostat rakovinu jazyka, krku a hrtanu. Také jsou častěji ohrožení chronickou obstrukční plicní nemocí. Procento vzniku rakoviny plic je sice u kuřáků dýmek a doutníků nižší než u kouření cigaret, ale je rovněž statisticky významné. Z dalších vypočtených rizik je prokázán zvýšený výskyt rakoviny slinivky břišní a tlustého střeva než u nekuřáků. Jistě za zmínku stojí i větší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a mozkových příhod při srovnání s nekuřáky. U kuřáků cigaret je riziko výše uvedených chorob daleko vyšší a do jisté míry závislé na dávce. Neutěšujte se tím, že vás může zabít pouze kouření cigaret. hrtanu. Jaké máte zkušenosti s nikotinovými náplastmi? Připadají mi hodně drahé, tak jestli fungují.

11:12:14   admin (neregistrovaný uživatel)

Před deseti lety jsem přestal kouřit cigarety a při slavnostních příležitostech kouřím dýmku. Můžete mi říct, jak si stojím v porovnání s kuřákem cigaret, z hlediska zdravotních dopadů? Vítek

11:11:54   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Tamíska

Největší nebezpečí při kouření cigaret bez filtru je vysoká teplota hoření při dokuřování cigarety, možnost vdechnutí lístků tabáku do dýchacích cest, častěji vzniká rakovina hrtanu a dutiny ústní v porovnání s kouřením cigaret s filtrem. Ostatní rizika jsou srovnatelná.

11:09:41   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Stanimíra

Domnívám se, že když jste dokázal snížit počet cigaret na tak malé množství, tak by jste mohl zkusit jít ještě dál a snížit počet na 2 a později 1 cigaretu za den. Jako pomocnou léčbu by jste mohl použít niccoretový inhalátor. Řekla bych, že když jste tak silný, dokázal by jste i vlastní vůlí stát se bývalým kuřákem. Držím palce

11:07:18   tamisek (neregistrovaný uživatel)

Jen ještě upřesnění - vykouří asi deset cigaret denně.

11:06:29   tamisek (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, o kolik je horší kouření cigaret bez filtru, než těch kupovaných s filtrem. Můj tatínek si balí sám a nenechá si vymluvit, že si škodí.

11:05:57   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Ilonu S.

Studie prokázaly, že i jen krátkodobé vystavení pasivnímu kouření (již po 30 minutách jsou patrné změny v průtoku krve koronárními cévami) má velký vliv na ischemickou chorobu srdeční – pasivní kuřáci mají o 23% zvýšené riziko tohoto onemocnění, které se může projevit jako infarkt myokardu, angina pectoris nebo náhlé úmrtí. Riziko infarktu myokardu je téměř dvakrát vyšší u lidí, jejichž partner kouří, nebo kteří musí pracovat v zakouřeném prostředí. Pasivní kouření zvyšuje riziko cévních mozkových příhod (“mozková mrtvice”) až o 82%.Zhoršení příznaků nemoci bylo pozorováno u lidí trpících alergickými onemocněními jako jsou alergické astma, atopický exém a alergická rýma, pokud kouřili a také pokud byli vystaveni pasivnímu kouření. Zánět středního ucha - Studie jednoznačně prokazují zvýšené riziko tohoto onemocnění u dětí vystavených pasivnímu kouření. Komplikací a následkem onemocnění může být poškození až ztráta sluchu. Jak je vidět, těch rizik je mnoho, proto by bylo velmi vhodné bojovat za nekuřácká pracoviště.

11:04:25   stanimír (neregistrovaný uživatel)

Skoro jste se trefila, dřív jsem kouřil krabičku denně nejmíň. Tyhle tři si držím už půl roku, ale přestat úplně se mi nepovedlo, to pak do toho spadnu zas naplno.

11:04:22   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Ilonu S.

Dobrý den, Ilono Riziko zdravotního poškození vlivem tabákového kouře není omezeno pouze na kuřáky, ale jsou mu vystaveni i ti, kteří vdechují kouř nedobrovolně – pasivní kuřáci. Kouř vdechovaný při pasivním kouření pochází jednak z doutnajícího konce cigarety mezi dvěma potáhnutími a jednak je vydechován kuřákem. Ve vzduchu znečištěném tabákovým kouřem bylo prokázáno více než 5000 látek, které vznikají během procesu hoření. V tabákovém kouři je přítomna řada látek, které způsobují závažné zdravotní problémy, patří sem: látky dráždící oči a dýchací systém, toxické látky, mutageny, karcinogeny, reproduktivně-toxické látky.Toxické látky s akutním (tedy okamžitým) efektem zahrnují amoniak, akrolein, oxid uhelnatý, formaldehyd, kyanid, nikotin, oxidy dusíku, fenol, oxidy síry. Amoniak a formaldehyd jsou látky dráždící dýchací trakt a mohou způsobit vzplanutí respiračních onemocnění. Akrolein, krotonaldehyd, formaldehyd, kyanid a další působí toxicky na mukociliární funkce – potlačují schopnost odstranit malé částice z plic.

11:03:13   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Chtěla bych vědět, jestli je opravdu pasivní kouření horší, než to vlastní. Mám kolegyni v práci, která si nedá říct, že se v kanceláři nemá kouřit a já v tom sedím! Ukázala bych jí Vaší odpověď! Ilona S.

11:00:15   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Vráťu

Tím si tělo postupně zvyká na pokles dodávaného nikotinu do těla. Tuto kůru doporučujeme doplnit o zařazení pravidelného pohybu – jízda na kole, procházky, ortoped – s poklesem počtu vykouřených cigaret postupné zvyšování zátěže. Pak nastane doba pro návrh další terapie buď pomocí NTN ( náhradní terapie nikotinem – což jsou náplasti, pastilky, žvýkačky, inhalátor ) nebo podání Champixu – léku, který ovlivňuje nikotinová centra v mozku. Pak přijde ta složitější fáze – stanovení dne „D“ ( nejlépe den, či datum, ke kterému mu pacient citovou vazbu) a od daného dne by si již neměl zapálit nikdy. Výše uvedená léčba napomáhá zvládat abstinenční příznaky. Nicméně na prvním místě ale stále zůstává vlastní vůle pacienta a odhodlání přestat s kouřením.

10:59:58   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro Vráťu

Dobrý den, Vráťo. Tvůj kamarád nemá pravdu v tom, že by jste si měl zanecháním kouření uškodit. Ale pravda je, že po tolika letech naučeného chování a závislosti nebude jednoduché a snadné, s tímto návykem přestat. V takovýchto případech ještě než začneme s odvykací léčbou doporučujeme pacientům, aby si vedli tzv.“ kuřácký deník“. V něm uvedou vždy čas a důvod právě zapálené cigarety. V podstatě pro kuřáka, aniž si to uvědomuje, je během dne jen několik opravdu „nutných“ cigaret a ty potřebujeme vyhledat. Když pak probereme jednotlivé situace, za kterých si daný člověk zapaluje cigaretu, přijde sám na to, že např. v 10 hod dopoledne ani na cigaretu neměl chuť a zapálil si jen ze zvyku. Postupně pak snižujeme množství vykouřených cigaret na 5 za den. Tento proces může trval i měsíc a samozřejmě vyžaduje disciplínu od daného člověka .

10:59:11   Dr. Popelková (neregistrovaný uživatel) » Pro stanimira

Dobrý den, ve své podstatě 3 cigarety za den je lepší než 30, ale žádoucí by bylo nekouřit vůbec. I při stažení počtu vykouřených cigaret existuje vysoké riziko návratu k dřívějším číslům.

10:56:23   stanimír (neregistrovaný uživatel)

Zdravím - přiznávám, že s cigaretou v ruce. Existuje nějaká zdravá míra kouření? Že když jsem to stáhnul na tři denně, tak to je v pořádku?

10:55:06   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (prim. MUDr. Magdaléna Popelková) právě vstoupil do místnosti.

10:54:12   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, kouřím už 42 let. Mám potíže se srdcem a měl bych přestat, ale říkal mi kamarád, že po tolika letech bych tělu spíš uškodil, kdybych s tím hned přestal. Je to pravda? Jak mám tedy postupovat? Děkuji. Vráťa

10:52:50   admin (neregistrovaný uživatel)

Vítáme účastníky chatu i MUDr. Magdalenu Popelkovou, primářku plicního oddělení Nemocnice v České Lípě.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Poranění od rovnátek

Dobrý den, mám nově rovnátka a mám z toho podrážděné sliznice na tvářích. Je něco, co by mi na to pomohlo?

Varovné signály nesprávné funkce jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.

Závislost na nikotinu: Jaká rizika přináší a kolika lidem se průměrně podaří se závislostí skoncovat?

Mezi nejčastější závislosti patří ta na nikotinu. Podíl vykouřených klasických cigaret ale klesá. Nahrazují ho ale jiné metody – zahřívaný tabák, elektronické cigarety či nikotinové sáčky. Díky popularizaci na sociálních sítích se však tyto alternativní formy kouření staly také zálibou mezi dětmi a dospívajícími.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce