Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Diagnostika onemocnění mozku, míchy a páteře

Právě teď si můžete povídat s neurologem a neuroradiologemProf. MUDr. Zdeňkem Seidlem CSc. z radiodiagnostické kliniky VFN.

Chat na téma „Diagnostika onemocnění mozku, míchy a páteře“ proběhl 9. února 2005

11:05:46   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:05:13   admin (neregistrovaný uživatel)

kov právě vstoupil do místnosti.

11:02:54   admin (neregistrovaný uživatel)

Takže dovolte mi ukončit dnešní diskusi, děkuji panu doktorovi za návštěvu i odpovědi a děkuji také Vám všem zúčastněným. Přeji všem krásný den a pevné zdraví. Děkuji

11:01:32   admin (neregistrovaný uživatel)

Podle množství dotazů věřím, že se Vám dnešní chat nejen líbí, ale díky panu profesorovi máte i užitečné informace k Vašim potížím, ale budeme mused dnešní chat ukončit. Na toto nebo podobné téma budeme jistě diskutovat v některé příští diskusi.

11:01:20   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » ivca

děkuji, ať vše dobře dopadne

11:00:47   Ivca (neregistrovaný uživatel)

Dekuji Vám moc za ochotu a přeji pěkný den.

10:59:21   admin (neregistrovaný uživatel)

hana právě vstoupil do místnosti.

10:59:16   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » Ivca

jesliže se jedná o kavernom, jak z vašich informaCÍ vyplývá, opravdu se obvykle neoperují, protože vás krvácením příliš neohrožují. ždy je nutné vzít v úvahu i riziko operace

10:57:27   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » Hana

nelze asi říci, že se jednalo o zastaralou léčbu. Léky 3 generace nemusí mít vždy lepší efekt. Zíleží jak byly záchvaty kompenzována. Co se hrazení léku, myslím, že existuje požádat pojištovnu o úhradu, myslím, že to musí udělat váš lékař. Snad existuje i možnost požádat sociální odbor na městském úřadě

10:54:03   Hana (neregistrovaný uživatel)

Můj manžel je od 18-ti let léčen na poúrazovou epilepsii, naposledy léky Epilan,Neurotop a Phanaemal,Geratam- nedávno v nemocnici s trombozou, kde mu byly léky změněny s tím, že je to zastaralá léčba, že dnes již jsou léky 3 G - nyní převáděn na Lamogine 50 mg - krab.30 ks. Je v inval.důchodu, léky před tím byly hrazeny, nyní na nový lék by doplácel cca 1.300,-/m. Dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď

10:53:54   Ivca (neregistrovaný uživatel)

Ta prasklá je na povrchu spánkového laloku, takže v tom by neměl být problém a na EEG jsem měla normální nález. Mám strach, aby si neřekli, že ta operace by byla zbytečná a upřímě řečeno, bych byla raději, kdyby to šlo ven, abych byla v klidu.

10:51:03   admin (neregistrovaný uživatel)

Vítáme v místnosti příchozí Hanku a upozorňuji, že do konce chatu zbývá 10 minut.

10:50:15   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » ivca

první kriteriem bude asi lokalizace procesu, protože jsou místá, kde zákrok má větší riziko, dále charakter malformace, váš věk, jesli ložisko na EEG odpovídá lokalizačně nálezu prasklé cévy....

10:49:08   admin (neregistrovaný uživatel)

Hana právě vstoupil do místnosti.

10:47:34   Ivca (neregistrovaný uživatel)

Můj doktor, říkal, že vezme snímky za nejakým odborníkem a ti se rozhodnou zda operovat, bdou se rozhodovat podle velikosti, nebo jestli me to nejak ohrožuje?

10:43:35   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » Ivca

Z vašeho dotazu vyplývá, že se jespíše jedná o ! pomaloprůtokovou" cévní malformaci, kavernom nebo venózní angiom, která mají dobrá průběh, klinické příznaky asi ve 3-4% a často bývají tedy náhodným nálezem při zobrazení mozku, obvykle MR. Jedním z jejich klinických projevů kromě krvácení bývá také epilepsie

10:40:24   Ivca (neregistrovaný uživatel)

Pry s tím žiju od narození, takže to asi není tak akutní, (vlastně se na to přišlo jen díky tomu, že jsem měla epileptický záchvat), i tak by to mohlo trvat jen kolem těch 3 týdnů?

10:39:32   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » petr

Vždy je nutné vzít v úvahu další klinické a laboratorní testy, anemnésu, když potíže nastaly okamžitě jako blesk, svědčí to spíše pro cévní příčinu, tedy krvácení, někdy je nutné opakované vyšetření, vcelku krajním řešení je bipsie, tedy odebrání drobného vzorku patologické tkáně

10:36:35   Petr (neregistrovaný uživatel)

Jakým způsobem se tedy určí, zda se jedná metastáze, starší krvácení nebo abses. Pravděpodobně přijdou na řadu ještě další vyšetření.

10:35:47   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » Ivca

obvykle se jedná o akutní záležitost, kterou je nurné řešit do 3 dnů. Když se zákrok neprovede pak nejdříve asi za 3 týdny. Vymýšlel bych si, kdybych vám řekl dobu přesně, ale myslím že doba čekání je minimální, asi záleží i na pracovišti, kde by jste chtěla zákrok postoupit.

10:32:11   Ivca (neregistrovaný uživatel)

A ještě naposledy, jaká je asi tak průměrná čekací doba na zákrok?

10:29:25   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » Ivca

jelikož neznám konkrétní fakta, nelze zcela přesně odhadnout, také nevím jestli nemáte jiné nemoci, které by vyžadovali delší hospoitalizaci, odhadem 1O-14 dnů

10:27:28   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » Petr

Žádná metoda není 1OO%. Lze řici, se senzitivita pro různé patologické procesy na MR je vyšší než 9O%, u některých onemocnění se blíží až 1OO%, záleží na patologickém procesu. Horší je pak diagnostika, zvláště u některých obrazů substrátová. tedy konkrétně, zjistíme dosti přesně že v dané oblasti je patologický proces, ale někdy má potíže, jakého charakteru. Napřiklad metastáza, glim, starší krvácení,abces mají velmi podobný obraz.

10:26:56   Ivca (neregistrovaný uživatel)

Kdybych teda šla na operaci, jak by vlastně probíhala a jak dlouho bych ještě poté ležela v nemocnici?

10:24:21   Petr (neregistrovaný uživatel)

Jsou tato vyšetření spolehlivá a přesná?

10:23:07   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » Ivca

Myslí, ýe před operací bude nutné invazivní vyšetření, tedy klasigká angiografie, která nejspíše bude spočívat v zavedení vodiče do tepny vna noze, v tříslech, a zobrazení cév, možná již během tohoto vyšetření bude proveden léčebný zákrok na prasklé cévě. Riziko operačních a léčebných zákroků je mezui 3-4%. AG přinese detailní, nutné informace pro léčbu.

10:20:18   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » petr

Nejvíce užívané zobrazoací metody při vyšetření mozku je CT a magnetická rezonance. MR nelze, jak pacienty často říkají, nazývat ! lepší CT!, každá metoda má své přednosti, ale přece jen MR ve většině případů přináší více informací. Ct má výhody při akutních stavech, úrazy, iktus.....Při vyšetření pateře MR je dominantní metodou, i když v některých případech,, například přesné změření kanálu pateřního, zobrazení kalcifikací ma CT své místo

10:20:16   Ivca (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den. Ráda bych se zeptala podle čeho se budou doktoři rozhodovat, zda udělat operaci mozku? Na MR mi nasli dvě zvědšené cévy a kolem jedné byla krev, takže kdysi už praskla.

10:16:57   admin (neregistrovaný uživatel)

Ivca právě vstoupil do místnosti.

10:16:10   Petr (neregistrovaný uživatel)

Mohl byste, prosím, stručně popsat, jak se zjišťují onemocnění mozku, míchy a páteře a zda se k tomu využívá stejných metod.

10:14:19   admin (neregistrovaný uživatel)

Petr právě vstoupil do místnosti.

10:12:29   admin (neregistrovaný uživatel)

Pavla právě vstoupil do místnosti.

10:09:20   Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. (neregistrovaný uživatel) » admin

Objevení výpočetní tomografie CT změnilo medicínu, snad lze přirovnat k objevení antibiotik, konkrétně penicilinu a zcela změnilo diagnostiku , léčbu a tím i osudy miliónů nemocných. Oblast je velmi rozsáhlá, upřesnil bych v konkrétníách případech. Magnetická rezonance pak přinesla další možnosti.

10:06:05   admin (neregistrovaný uživatel)

Ještě než se k naší diskusi někdo přidá, dovolila bych si položit první otázku. Jaké jsou vlastně tedy obecně možnosti zobrazovacích metod ?

10:00:53   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc.) právě vstoupil do místnosti.

10:00:03   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

09:57:44   admin (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, dovolte mi přivítat Vás, pane profesore, na dnešním chatu. Budeme se těšit na zajímavé otázky od návštěvníků této diskuse na téma :možnosti zobrazovacích metod v diagnostice onemocnění mozku, míchy a páteře.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce