Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Horní cesty dýchací - účelná farmakoterapie

Právě teď si můžete povídat s MUDr. Petrem Rambouskem z oddělení ORL VFN, odborníkem na horní cesty dýchací.

Chat na téma „Horní cesty dýchací - účelná farmakoterapie“ proběhl 20. září 2004

08:45:36   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » vsem

Vazeni diskutujici, prihlaseni i odhlasujici se, Jana, Ivana, p. navarrova, Dana, p. admin. a vsichni dalsi, dekuji za mile dotazy i za prijemnou atmosferu. Hezky zbytek dne, a zase někdy nashledanou. Petr RAMBOUSEK

11:20:00   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:19:39   admin (neregistrovaný uživatel) » Všem návštěvníkům

Děkujeme Vám za Váš zájem o tuto diskuzi a rádi se s Vámi opět setkáme při příští on-line diskuzi. Přejeme Vám příjemný den.

11:17:37   admin (neregistrovaný uživatel) » Milimu

Pan doktor Rambousek tomto případě doporučuje navštívit specializované zdravotnické pracoviště nejlépe ORL. Pokud jste mimopražský pak v místě Vašeho bydliště ovšem můžete i přímo do ordinace p. doktora Rambouska ve Všeobecné fakultní nemocnici.

11:13:32   admin (neregistrovaný uživatel)

lll právě vstoupil do místnosti.

11:06:25   Mili (neregistrovaný uživatel)

Mám celoroční kašel s vykašláváním hlenů. IKdyž nekašlu, mám tlak na průduškách, lékařka mě odmítá poslat na rentgén, žena plicích nic neslyší..co mám dělat..

11:01:45   admin (neregistrovaný uživatel) » všem návštěvnkům

Vážení návštěvníci vyrazený čas pro diskuzi již vypršel. Předpokládám, že pan doktor má nabitý program, proto Vás požádám o skutečně poslední dotazy.

11:01:42   admin (neregistrovaný uživatel)

Mili právě vstoupil do místnosti.

10:58:52   admin (neregistrovaný uživatel)

Dana právě vstoupil do místnosti.

10:58:12   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » Adminu

Alergičtí pacienti se mohou očkovat, ale lékař musí být připraven léčit eventuální důsledky alergické reakce. Je výjmečná a zvládnutelná.

10:55:50   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » Ivaně

Naprosto přesně, nemám co dodat, ani jídlem, ani na WC :-))

10:53:46   admin (neregistrovaný uživatel) » Všichni návštěvníci

Vážení návštěvníci upozorňuji, že nám do konce vyhrazeného času zbývá 8 minut. Požádám Vás proto o poslední dotazy. Děkuji

10:51:08   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr. Petr Rambousek

Pane doktore existují nějaká omezení či doporučení při očkování proti chřipce např. pro alergické pacienty?

10:50:52   Ivana (neregistrovaný uživatel)

Takže se pane doktore můžu nakazit jedině od nemocného člověka třeba v autobude nebo v divadle. Nemůžu se nakazit jídlem nebo přes prkénko na záchodě.

10:48:11   navarrova (neregistrovaný uživatel)

Děkuji :-)

10:46:44   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » navarrové

Mám bohužel odlišný názor. Dnešní vakcíny jsou bezpečné. Nemají prakticky žádné ! vedlejší účinky. Možná jste byla shodou okolností posléze očkování skutečně nemocná katarem dýchacích cest, ale z toho nemůžete s jistotou vyvozovat "poté- tutiž proto!"

10:43:51   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » ivaně

Zdrojem nákazy chřipky je pacient - nemocný. Proto Vám doporučuji zmíněné očkování.

10:42:07   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » martě i ostatním

Nestačím tak rychle odpovídat. Ale budu se snažit - virová laryngitida ohrožuje dítě ztíženým dýcháním, a laik ji špatně rozezná od zánětu příklopky hrtanové. Oba tyto laryngeální - hrtanové záněty, jsou "zužující" dýchací cesty, tedy stenozující, a je vždy zapotřebí vyšetření - minimálně pediatrem, který se, uzná-li za vhodné, poradí s námi- tedy otolaryngology. Není radno ztížé dýchání u dětí zlehčovat - bagatelizovat.

10:38:40   navarrova (neregistrovaný uživatel)

Pri castych anginach se lekar rozhodl mi v detstvi krcni mandle odstranit. Po letech se jini lekari chytali zahlavu, ze mandle vlastne brani infekci proniknout hloubeji (uz to totiz nebyly anginy, ale uzliny atd.), takze jsem si moc nepomohla. Co je na tom pravdy?

10:37:30   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » navarrové

Měl bych nápad - otužovat se. Ale nyní zcela vážně. V období epidemií katarů horních i dolních cest dýchacích je potencionálně každý člověk možným původcem (kapénkové) nákazy a proto doporučuji vyhýbat se velkým těsným kontaktním nahromaděním lidí, zvl. je-li někdo z nich prokazatelně nemocný.

10:36:57   Ivana (neregistrovaný uživatel)

Děkuji pane doktore za vysvětlení.Ještě by mne zajímalo, jak se chřipka přenáší. Můžu se jí nakazit třeba na záchodě nebo nějakým jídlem?

10:36:50   navarrova (neregistrovaný uživatel)

Vsichni me premlouvaji k ockovanij proti chripce. V zivote jsem tak ucinila jen 3x a vzdy jsem to seredne odskakala (14 dni zcela nemozna doma, a stale nedolecena uz do prace....). Mam spis dojem, ze vic nez prevence je to jako dobrovolne onemocneni. Co vy na to jako odbornik?

10:35:38   Honza (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den pane doktore. Rád bych se Vás zeptal zda Actimel opravdu ochrání před nachlazením?

10:34:12   Marta (neregistrovaný uživatel)

Pane doktore, chci se zeptat na "laryngitidu". Trpí na ní moje dvouletá vnučka a mám o ni strach. Dá se léčit a je vyléčitelná?

10:34:02   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » adminu

V naší zemi se při akutním zánětu středního ucha provádí malá incize bubínku, zvaná paracenteza, otvor, kterým hnisavá sekrece vyteče ven. Podle pravidla, které jsem o několik odpovědí výše zmínil, je je provedení logické. Je nutné sekret, zvl. hnisavý, ze středouší odstranit, lékařsky řečeno - dutinu středoušní drenovat - umožnit odtok hnisu. ATB používáme tehdy, je-li sekret, který z onoho řezu - paracentesy vytéká, hnisavého charakteru.

10:33:45   navarrova (neregistrovaný uživatel)

Vsechno kolem mne zacina frkat, kaslat a chrchlat a ja si jen rekla "podzim je tu". Co byste doporucil, pane doktore ve dnech, kdy je po ranu zima, ale pri navratu z prace lze jit v kratkem rukavu, kdy je teplota vrtkava? Mate nejake doporuceni na prevenci?

10:30:33   admin (neregistrovaný uživatel)

Honza právě vstoupil do místnosti.

10:29:09   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » Ivaně

Nikoliv, chřipka je ZÁVAŽNÉ virové onemocnění, pravidelně přicházející v zimním období, epidemie nebli spíše její výskyt je omezen na cca 6 týdnů, může se lišit i krajem, ve kterém žijete, a opravdu Vás ohrozí. Mluvím o pravé chřipce, nikoliv o běžných virových onemocněních, která lidé také nazývají chřipkovitá, ve skutečnosti jsou virová, ale nezpůsobuje ji přímo virus chřipky, takže odpověď je jednoznačná. Nadále již nečekejte a nechte rodinu očkovat proti pravé chřipce. Srovnání ceny injekce a event. následků chřipky jsou diametrálně odlišné, prostě nesrovnatelné. Nechte se očkovat již v tomto období.

10:28:10   admin (neregistrovaný uživatel)

Elizka právě vstoupil do místnosti.

10:26:42   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr. Petr Rambousek

Dají se antibiotika použít i při léčbě zánětu středouší?, nebo je stále nezbytné ono nepříjemné "propíchnutí ucha" ?

10:21:12   Ivana (neregistrovaný uživatel)

Pane doktore, v ordinaci dětského lékaře jsou plakáty na očkování proti chřipce. Kdy je nejvhodnější doba na toto očkování. Mám počkat, až začne dcera mít potíže?

10:19:58   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » admin

Punkce čelistní dutiny je malý instrumentální, ale již invazivní zákrok, při kterém dutinu vyčistíme od sekretu a nakonec do ní instilujeme- vpravíme místně ATB. Pacient musí pečovat o dobrou nosní průchodnost, musí volně dýchat a užívá i ATB celkově. Nejvýhodnější je indikovat taková ATB, která vyjdou jako citlivá na daný lék při bakteriální kultivaci a stanovení citlivosti k danému ATB. Předejít punkci se dá péčí o volný průchodný nos, ale pakliže má pacient rentgenologicky prokázánu přitomnost bakteriální tedy hnisavé sekrece v čelistní dutině, je její vyčištění (i podle starého chirurgického pravidla- česky přibližně "kde je hnis, tam se musí odstranit") nezbytné.

10:18:56   admin (neregistrovaný uživatel)

Marta právě vstoupil do místnosti.

10:17:29   admin (neregistrovaný uživatel)

navarrova právě vstoupil do místnosti.

10:16:09   Jana (neregistrovaný uživatel)

Děkuji za odpověď i pozvání, ráda přijímám.

10:13:52   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr.Petr Rambousek

Dá se tomuto zákroku nějakým způsobem předejít, nebo existuje k němu nějaká alternativa?

10:13:08   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » Jana

Problém nedoslýchavosti po návratu z intenzivního koupání nebo i potápění může mít obecně 2 příčiny. V té méně závažné trpí pacient infekčním zánětem zvukovodu, tedy té trubičky , která spojuje boltec a vede k bubínku. Ta se poměrně snadno léčit lokálmími ATB ve formě ušních kapek a pravidelného čištění produktů zánětu ve zvukovodu. Druhá příčina může souviset se správnou činností sluchové neboli Eustachovy trubice, jejíž hlavní funkcí se komunikace - spojení mezi nosohltanem a středouším. Nezbývá, než Vás pozvat třeba na naše pracoviště, kde Vás audiologicky vyšetříme a s velkou pravděpodobností i vyléčíme.

10:08:14   admin (neregistrovaný uživatel)

Ivana právě vstoupil do místnosti.

10:07:52   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » admin

Když dovolíte, poněkud bych oponoval, neboť méně závažné se "zdají" právě pacientům, kteří jimi netrpí a které nesužují. Ale rutinní punkce čelistní dutiny - tedy dutiny, kterou máme ve tváři mají pacienti v velké neoblibě a právě tento zákrok je u běžného zánětu nutný.

10:05:23   Jana (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den pane doktore, mám problém po dovolené u moře, který zřejmě spadá do vašeho oboru. Po návratu z pobytu, kde jsme se i potápěli mě opakovaně bolí ucho a občas i hůře slyším. Co se s tím dá dělat?

10:04:04   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr. Rambousek

To jsou většinou problémy, které by se řekněme mohly zdát laikovi jako méně závažného. Jak velké je zde nebezpečí nějakých trvalejších následů, pokud by tyto problémy nebyly léčeny?

10:00:22   MUDr.Petr Rambousek (neregistrovaný uživatel) » admin

Dobrý den všem návštěvníkům chatu, přeji příjemnné dopoledne. A nyní již k prvé otázce. Velmi obecně vzato se v tomto období setkáváme převážně se záněty v naší - tedy ORL nebo ušní, nosní a krční oblasti. V posledních dnech snad i díky počasí léčíme nejvíce záněty vedlejších nosních dutin.

09:58:10   admin (neregistrovaný uživatel)

Jana právě vstoupil do místnosti.

09:56:19   admin (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den vážení návštěvníci portálu Ordinace.cz, vítám Vás v naší on-line diskuzi s panem doktorem Rambouskem ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kterého bych chtěl tímto také přivítat. Pan doktor má jako specializaci ušní, nosní, krční. A proto dnes budeme diskutovat o problémech a všem co Vás zajímá z této oblasti. Pane doktore začnu prvním dotazem. S jakými zdravotními problémy se nejčastěji setkáváte v tomto období?

09:51:50   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (MUDr. Petr Rambousek) právě vstoupil do místnosti.

09:51:44   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (MUDr. Petr Rambousek) právě vstoupil do místnosti.

09:51:17   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce