Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Lupénka a další kožní nemocnění

Jaké existují možnosti léčby lupénky, nejrůznějších vyrážek, ekzémů nebo akné, to bylo hlavní téma chatu s MUDr. Ninou Benákovou.

Chat na téma „Lupénka a další kožní nemocnění“ proběhl 2. listopadu 2011

19:10:28   Moderátor O.

Vážení přátelé, děkuji vám za účast v dnešním chatu, který byl zaměřený na lupénku a nejrůznější kožní onemocnění. Všechny otázky a odpovědi najdete v Archivu živých diskusí na Ordinace.cz. Přeji Vám hezký večer a hodně zdraví. Moderátor Ordinace.cz

18:59:26   Moderátor O.

Vážení přátelé, další dotazy již, prosím, neposílejte. MUDr. Nina Benáková zodpoví již položené otázky a chat bude ukončen. Se svými starostmi ohledně lupénky nebo kožních chorob se můžete kdykoli obrátit na Ordinace.cz

18:54:51   Lucie (neregistrovaný uživatel)

Mám problémy s akné, na tvářích a na čele mám dost viditelné červené pupinky a už i jizvy. Vyzkoušela jsem všelijaké krémy a mastičky a nevím už co bych mohla udělat, aby se mi to vyditelně zlepšovalo. Poradíte mi prosím ?

19:07:29   MUDr. Nina Benáková » Lucie

Akné se léčí dle závažnosti - u mírné postačí jen zevní léky, u těžší jsou třeba i léky vnitřní . Rozhodně lze v současnoti díky řadě léků akné zhojit nebo alespoň výrazně zlepšit a stabilizovat. Navštivte dermatologa a poraďte se. A pokud jste dosud neuspěla - navštivte jiného. Rozhodně doporučuji si pro lepší představu o chorobě a možnostech léčby přečíst výbornoi knihu pro pacienty s akné od doc. Rulcové.

18:53:14   Moderátor O.

Vážení přátelé, chat s MUDr. Ninou Benákovou potrvá do 19 hodin. Všechny otázky a odpovědi následně najdete v Archivu živých diskusí na Ordinace.cz

18:44:07   Laďka77 (neregistrovaný uživatel)

Existuje nějaká speciální dieta při lupénce? Děkuji za odpověď.

19:03:06   MUDr. Nina Benáková » Laďka77

Vliv diety jako jediné metodyu u lupénky je malý. Samozřejmě u jinak zdravého člověka. Pokud má někdo cukrovku, choroby metabolismu, je obézní, má vyusoký krevní tlak aj., kde strava a režim hrají roli, může to lupénku při nedodržování vhodných zásad nepřímo zhoršit či udržovat v aktivitě. Specifická dieta sice u psoriázy neexistuje, a pokud byste o úpravě jídelníčku uvažoval, pak se doporučují zásady jak u žlučníkové či jaterní diety ( u řady chronických zánětlivých chorob jsou játra zánětem zatížena, tedy laicky řečeno "postižena"). Opět odkazuji na svou knohi Psoriáza v otázkách a odpovědích, kde jsem situaci popsala detailněji.

18:41:34   Milada Vranska (neregistrovaný uživatel)

Pani doktorko můžu chtit po léokaři aby mi předepsal křížkové lázně na lupenku? A ktré lázně byste mi doporučila?

18:57:07   MUDr. Nina Benáková » Milada Vranska

Křížkové lázně, tedy komplexní lázeňskou léčbu, může předepsat praktický lékař na základě doporučení dermatologa v případě, že choroba je tak těžká (rozsahem, průběhem, intensitou), že by byla vhodná pro léčbu v nemocnici. Tj v případech, kde "lázeňská léčba je alternativou hospitalisace". Z lázní jsou osvědčené Ostrožská Nová Ves u Uherského Hraditš (léčí se zde i pohybový aparát) anebo Lázně Lipová v Jeseníkách.

18:38:23   RadimA (neregistrovaný uživatel)

Manžel i já máme lupénku. Teď jsem těhotná a bojíme se, že i naše dítě bude mít lupénku. Jaká je pravděpodobnost? Dá se to nějak zjistit, třeba z plodové vody? A můžeme něco udělat, aby naše dítě lupénku nemělo?

19:12:46   MUDr. Nina Benáková » RadimA

Zjištění rizika pro dítě "z plodové vody" není možné, protože choroba není způsobena jedním genem, ale celou řadou. Rizko postižení dítěte, pokud jsou postiženi oba rodiče se pohybuje okool 50-70%. Ale opět nedědí se choroba, ale jen sklon. A tudíž se choroba nemusí vůbec projevit. V graviditě žádná prevence nemá smysl. Později snad jen volit takové sporty a koníčky, kde nedochází ke zraňování kůže (může vyprovokovat psoriázu- tzv.Koebnerův fenomén). Nepřecházet infekce, nekouřit, nebýt obézní (to vše a jiné jsou tzv. provokační faktory, které lupénku mohou z klidového stadia "probudit").

18:34:52   Sedmihorky (neregistrovaný uživatel)

Jestliže není lupénka dědičná, jak je možné, že ji měl můj děda, táta, já a teď to vypadá, že ji má i šestnáctiletý syn - všem začala právě kolem šestnáctého roku! Dědovi se ztratila asi po deseti letech, táta ji měl do smrti.

18:48:16   MUDr. Nina Benáková » Sedmihorky

Ohledně dědičnosti- asi jste neporozuměla předchozímu. Lupénka je dědičná- ale ne přímo jako choroba, ale dědí sklon k chorobě (není způbena jedním genem, ale řadou genů, které navzájem interagují a k tomu se připojují interakce se zevními a vnitřními vlivy. A na jejich výsledku záleží, zda se choroba projeví či ne.) Tedy v některých rodinách najdete více postižených osob, někde choroba "přeskočí" i několk generací a jinde nikoho s lupénkou dalšího nezjistíte. Je známo, že se choroba dědí více po otci. Takže pokud má dítě někoho z rodičů s lupénkou, větší riziko zdědění choroby má v případě postiýžení otce (než matky).

18:29:45   Jiřinka (neregistrovaný uživatel)

Děkuji za odpověď paní doktorko. I když lupénku bylinkami nevyhojím jak píšete, můžete mi nějaké konkrétni poradit? které se třeba hodí jako na čaj na pití a taky na obklady?

18:54:02   MUDr. Nina Benáková » Jiřinka

Ohledně bylinkových čajů- neporadím Vám zcela konkrétně. Obecně jsou to směsi bylin které jsou protizánětlivé (konkrétní názvy byste našla v mé citované knize Psoriáza v otázkách a odpovědích, kde jsem z odborné literatury vhodné bylinky vypsla) . A vím, že se i taková směs oficiálně prodávala, tuším pod názvem Psoriasin. I bylinky mohou uškodit, takže s nákupem výrobků bez zdravotního atestu či samoléčitelstvím bych byla opatrná.

18:25:34   Steinmaier (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda je podle Vás bezpečná fotoléčba - jde přece o velké dávky UV záření a to může skončit rakovinou kůže!

18:25:06   všudybyl (neregistrovaný uživatel)

Dobry vecer. Pani doktorko jaky je rozdil mezi atopickym ekzemem a lupenkou? Poznam to i ja kdyz nejsem lekar?

18:42:02   MUDr. Nina Benáková » všudybyl

Rozdíl mezi lupénkou a atopickým ekzémem je zásadní. Liší se vzhledem, lokalizací, subjektivními příznaky. Může existovat - vzácně- i souběh obou diagnóz. Nemám zde prostor rozepisovta vše do detaliu, odkazuji na informace o chorobách na lekarna.cz, kde je pod těmito hesly podrobně popsán klinický obraz obou chorob.

18:23:46   součková (neregistrovaný uživatel)

řeknu vám že to od pojištoven není poctivá hra když nedají léčbu všem stejnou. ať si někdo vyzkouší jak na lidi s lupénkou všichni koukají.moje dcera jí měla, naštěstí se něco stalo a zmizela, ale ty tři roky to bylo děsný a holka je probrečela.

18:39:15   MUDr. Nina Benáková » součková

Soulhasím s Vámi paní Součková, kvalita života osob s toutu chorobou, zvláště když je rozsáhlá a u mladého člověka je výrazně snížená. Nemíním zde rozvíjet debatu ohledně pojišťoven, s financováním zdravotnictví je to všude složité. Stát (pojišťovny) musí zvažovat, jak s omezenými prostředky naloží. Nicméně lidé s psoriázou nejsou až na výjimky invalidní, léčba je může vrátit do plnohodnotného osobního i pracovního života a pragmaticky řečeno společnsti vynaložen prostředky (na rozdíl od jiných chorob) mohou vrátit.

18:22:50   LukašJovan (neregistrovaný uživatel)

Vážená paní doktorko, moje 18 letá dcera z ničeho nic dostala lupénku. Nikdo v rodině ji přitom nemá. Jak to je možné vždyť všude čtu že to je geneticka porucha.

18:34:55   MUDr. Nina Benáková » LukašJovan

Jak jsem již psala, nedědí se choroba, ale sklon. Takže v příbuzenstvu nemusí nikdo tuto chorobu mít. Také ze statistik vyplývá, že pouze u 1/3 pacientů lze zjistit v příbuzenstvu někoho dlašího s lupénkou.

18:21:43   kalamajka (neregistrovaný uživatel)

Je účinek biologické léčby na lupénku definitivní? Znamená, že má pacient pokoj napořád?

18:33:15   MUDr. Nina Benáková » kalamajka

Pro Kalamajku- Lupénka je choroba léčitelná a zahojitelná, ne definitivně vyléčitelná.Takže pokud působí tzv. provokační faktory, může se choroba aktivovat. Žádný lék ji, protože se jedná o genetické, imunolpgické onemocnění nemůže z organismu navždy eliminovat (podobně jako u uvedené cukrovky, revmatismu a dalších imunolgoicky zprotředkovaných chorob).

18:15:31   Helča63 (neregistrovaný uživatel)

Dobrý večer paní doktorko Benková, prý existuji nějaké injekce po kterých už nebudu mít lupénku. Je to pravda? A kde si je mám koupit nebo mi je pichnou jenom v nemocnici?

18:30:58   MUDr. Nina Benáková » Helča63

Ohledně injekcí- asi máte na mysli biologickou léčbu. Ta má svá přísná kriteria, kdy ji lze použít- viz dotaz a má odpověď Janovi. Nicméně ani ty lupénku definitivně nemohou vyléčit. Podobně jako když má někdo cukrovku a užívá insulin- choroba je pod kontrolou a léčitelná, ale nemůžete lék vysadit, jinak se choroba zhorší. Opět pro lepší informovanost doporučuji knihu pro pacienty Psoriáza v otázkách a odpovědích, kde je vše podrobně vysvětleno. I dermatologové v terénu jsou o biolgické léčbě školeni a vzděláváni, takže to můžete pro Váš konkrétní případ probrat s Vaším kožním lékařem.

18:12:21   Jiřinka (neregistrovaný uživatel)

Paní doktorko pomůže mi na lupénku nějaký bylinkový čaj nebo obklady z bylinek. Z jakých?

18:25:53   MUDr. Nina Benáková » Jiřinka

Bylinkový čaj či obklady mohou poněkud ulevit, ale ne zlepšit či dokonce zhojit. Tedy v kombinaci s dalšími, standardními způsoby mohou být prospěšné - ve smyslu podpůrném. Ostatně i ve standardní léčbě se razí princip kombinované léčby- tedy používat více léčiv s různým mechanismem účinku tak, aby se zvýšila účinnost a bezpečnost léčby.

18:12:07   Svatava (neregistrovaný uživatel)

mám ve vlasech asi tři místa, na kterých se neustále dělají šupiny, podobné silným lupům. Když si místo vyčešu a namažu, tak na pár dní zmizí, ale pak se zase udělá. Můžeto být lupénka, nikdo v rodině jí nemá a neměl.

18:23:29   MUDr. Nina Benáková » Svatava

Ložiska silnějších lupů ve vlasech mohou být projevem též seboroické dermatitidy, výraznějšího přesušení, dráždění, příp. i mikrobiálního původu. Pokud tentio problém nelze zvládnout šetrnou péči a léčebnými šampony, navštivte raději dermatologa.

18:09:44   alena78 (neregistrovaný uživatel)

Dobrý večer, jen se chci ujistit - může se projevit alergie na kočku svědivými červenými ploškami na kůži - v místě, kde jsem se kočky dotkla? A je možné, že by se ta alergie objevila najdenou, když jsem ji nikdy neměla?

18:21:43   MUDr. Nina Benáková » alena78

Alergie na kočičí srst se může projevit jak slizničními (dýchacími, očními) potížemi, tak kožními. A to ve formě svědivých ekzémových projevů nebo až kopřivky. Alergie na cokoliv se může objevit až po řadě let kontaktů s tímto alergenem, avšak i v podstatně kratší době- nejkratší doba pro tzv. sensibilizaci je týden.

18:07:35   Jan (neregistrovaný uživatel)

Zajímám se o biologickou léčbu lupénky, protože ji moje maminka má. Bohužel její kožní lékař tvrdí, že na ni ve skoro šedesáti nemá nárok. Nevíte jak to je, jestli záleží na věku, to jsem nikde nenašel.

18:18:56   MUDr. Nina Benáková » Jan

Biologická léčba je po odborné stránce indikovaná u případů těžké ložiskové psoriázy, kde standardní léky (metotrexát, acitretin, cyklosporin a anebo fototerapie) nejsou účinné, nelze je použít pro kontraindikace anebo nesjou snášeny. Biologika sice nemají absolutní věkovou hranici, ale jako imunosupresiva snižují imunitui vůčiinfekcím a nádorům, což ve vyšším věku může být rizikovější než v mladším. Proto se po splnění odborných kritérií musí provést rozsáhlé klinické a laboratorní vyšetřeníé k vyloučení překážek pro biologickou léčbu. Druhou otázkou je, že tato léčba je velmi drahá a pojišťovny nenavýšily úhrady oproti loňskému roku, taklže pracoviště prakticky nemohou zařadit nového pacienta, pokud nějaký dosavadní pacient léčbu neukončí.

18:07:04   beruska11 (neregistrovaný uživatel)

Udělaly se mi takové tmavší skvrny na loktech a taky flíčky velké asi jako lentilky pod oběma kolenama. Jsou drsné a trošku se na nich olupuje kůže. Bojím se jít k doktorovi, že mi řekne, že mám lupénku jako měla babička. Myslíte, že to je lupénka?

18:13:30   MUDr. Nina Benáková » beruska11

Skvrny na loktech a kolenou nemusí hned znamenat lupénku. Diagnózy se nebojte, lepší bude navštívit dermatologa, abyste věděla, na čem jste.

18:05:56   eliška (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, měla bych prosbu. Tatínek mého přítele má už mnoho let lupénku v opravdu ošklivé formě - hlavně ve vlasech. Teď čekáme s přítelem miminko a já mám strach, jestli nemůže lupénku podědit. Jak to je s dědičností? Přítel potíže nemá, jen silnou reakci na slunce, takže se skoro neopaluje. Děkuji.

18:08:47   MUDr. Nina Benáková » eliška

U lupénky se nedědí choroba, ale sklon. A u takového jedince se cjoroba může a nemusí projevit. Takže riziko postižení "vnoučete" nelze přesně sdělit, nebude o moc vyšší než v celé poulaci (cca 2%).

18:04:53   Karun (neregistrovaný uživatel)

Kamarádka chodí do solárka. Tvrdí mi, že jí to pomáhá s lupénkou. Já si myslím, že ty šupiny na rukách a nohách má právě ze solárka. Co si o tom myslíte?

18:12:11   MUDr. Nina Benáková » Karun

Solarium je zdroj UVA záření. K léčbě se používá UVB záření . UVA samotné na lupénku nemá výrazný vliv, resp. muselo by se dávat ve vysokých dávkách a ty nejsou ani praktické ani bezpečné. Léčebné se UVA využívá v kombinac s fotosensibilizátorem, tzv. PUVA. Jako "doléčení" po léčebném pobytu u moře a u mírných forem může i solarium pomoci. Zhoršení po solariu padá v úvahu, pokud je choroba aktivní, a tudíž dráždivá, anebo pokud je jedinec fotosentitivní.

18:03:38   LindaLi (neregistrovaný uživatel)

Paní doktorko, jakou sůl si mám přidávat do vany kvůli lupénce?

18:06:30   MUDr. Nina Benáková » LindaLi

Optimální je mořská sůl, a nemusí to být zrovna sůl Mrtvého moře. Nicméně léčebné koupele samotné, nemají příliš velký efekt. Smysl maji zejména v kombinaci s fototerapií a v pravidelném režimu, minimálně 3x týdně. Což je optimální absolvovat v denním stacionáři, za hospitalisace anebo v lázních.

18:00:06   Kamila565 (neregistrovaný uživatel)

V létě to jde, ale v zimě se mi lupénka vždycky zhorší. Proč to je a co mám dělat? Jaké mám nosit oblečení, čím se mám mazat, mám si ty největší fleky něčím zavazovat. Poraďte mi, prosím.

18:02:54   MUDr. Nina Benáková » Kamila565

Řada kožních chiorb se sezonou zhoršuje- nejen lupénka, el i ekzém aj. Souvisi to patrně s adaptací imuitního systému na tuto změnu. Ohledně oblečení - hladké, nedráždivé. Ohledně apliace zevních léčiv a promazávacích prostředků - to je třeba posoidt na záíkladě konkrétního vyšetení, takto obecně t nelze. jina doporučuji pro infiormaci knihu Psoriáza v otázkách a odpob¨vědích, kterou jsem pro pacienty sepsala. (nakl. Triton).

17:55:05   Moderátor O.

Vítám vás na chatu s MUDr. Ninou Benákovou, která vám poradí s lupénkou a dalšími kožními chorobami.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Poranění od rovnátek

Dobrý den, mám nově rovnátka a mám z toho podrážděné sliznice na tvářích. Je něco, co by mi na to pomohlo?

Varovné signály nesprávné funkce jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.

Závislost na nikotinu: Jaká rizika přináší a kolika lidem se průměrně podaří se závislostí skoncovat?

Mezi nejčastější závislosti patří ta na nikotinu. Podíl vykouřených klasických cigaret ale klesá. Nahrazují ho ale jiné metody – zahřívaný tabák, elektronické cigarety či nikotinové sáčky. Díky popularizaci na sociálních sítích se však tyto alternativní formy kouření staly také zálibou mezi dětmi a dospívajícími.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce