Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Chřipka

Chřipka je každoročním zimním tématem. I proto má každý z nás mnoho otázek - tentokrát vám na ně odpovídal hlavní hygienik ČR MUDr. Michael Vít, PhD.

Chat na téma „Chřipka“ proběhl 25. února 2011

14:04:59   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

14:04:58   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

11:02:12   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:01:03   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » ordinace.cz

I já děkuji Vám redakci a Vašim čtenářům za velmi pěkné a odborné dotazy. Vít

11:01:02   Ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

To byla poslední odpověď dnešního chatu. Děkujeme moc a nashledanou příště.

11:00:05   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » ordinace

koncem května každého roku se ve WHO (Světová zdravotnická organizace) schází panel odborníků (virologů, epidemiologů), který zhodnotí minulou chřipkovou sezónu, zhodnotí celosvětová data z monitoringu chřipkových virů ( jak na severní, tak na jižní polokouli) a následně navrhne složení chřipkové vakcíny na další sezónu. Vakacina se pak během následujících měsíců začíná vyrábět.

10:59:39   Ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Hodina chatu uběhla. Děkujeme Vám za otázky a hlavnímu hygienikovi ČR, MUDr. Michaelu Vítovi za odpovědi. Hezký den a hodně zdraví všem!

10:56:52   tlapač (neregistrovaný uživatel)

Už se tedy neptám, jen konstatuji - nikdy mi nikdo krev nebral, aby chřipku prokázal, lékaři si vystačil s příznaky a tím, že byla epidemie.

10:56:32   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » tlapač.

děkuji Vám za tuto otázku. U mladší generace je po 14 dnech až u 90% dostatek protilátek, u starší generace je dostatečné množství protilátek mezi 60 - 70%, ale u staších lidí je očkování benefitní pro snížení komplikací u chronických onemocnění ( této skupiny je významný výskyt chronických neiinfekčních onemocnění). Hladina protilátek po 14 denním nárůstu se drží na dostatečně vysoké hladině minimálně 3 - 4 měsíce, řada studií však poukazuje na to, že dostatečně ochranná hladina je i po roce.

10:53:19   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » ema

Nejvyšší výskyt chřipkových onemocnění byl v letošním roce v Pardubickém, Královehradeckém, Jihomoravské, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Praha je dlouhodobě s nižším výskytem, což je možná i tím, že velké množství lidí dojiždí z okolních středních čech a nemocnost je vykazována v místě bydliště. Středočeský kraj byl letos na hranici epidemie a měl nejvíce uzavřených přeškolních a školních zařízení. Na 100% poznání chřipky je jenom odebráním vzorku krve a stanovením specifických protilátek. Chřipka má však typický průběh - rychlý nástup vysoké teploty, bolesti svalů, bolesti hlavy, schvácenost, až následně může se projevit kašel či rýma.

10:52:41   Ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Máme posledních deset minut do konce chatu. Dejte prosím MUDr. Vítovi čas na zodpovězení již položených otázek a neposílejte další. Děkujeme.

10:51:17   Ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

A kdy se začne vyrábět očkování na příští zimu - teď, podle toho jaká byla chřipka letos?

10:49:18   tlapač (neregistrovaný uživatel)

říkáte, že je dobré se nechat očkovat na začátku ,tedy v říjnu. Je jedno kdy pak opravdu chřipka dorazí? co když přijdee až v lednu, nebude moje očkování už staré? jak dlouho vlastně vydrží mě chránit?

10:48:21   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » jura

chřipkové viry mají svůj biologický cyklus. Je pravdou, že k tomu přispívá i určité roční období. Obvykle nastupují chřipková onemocnění v době listopadu, ale "pravá" chřipková epidemi kulminuje v lednu a únoru.. Změna byla v době pandemie, kdy nejzávažnější vlna byla koncem listopadu a následně v prosinci čili cca o jeden měsíc dříve, než je běžný sezóní výskyt

10:46:57   ema (neregistrovaný uživatel)

A zajímalo by mě, kde to bylo v ČR letos s chřipkou nejhorší. Praha byla na tom asi nejlíp - víte proč?

10:45:29   ema (neregistrovaný uživatel)

Jak na sto procent poznám chřipku? Mění se spolu s viry i její příznaky? Byly letos nějak odlišné? Přišlo mi, že letos to byla hlavně hodně vysoká teplota a kašel.

10:44:42   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » svatošová

Každý vedoucí pracovník ve zdravotnickém zařízení musí posoudit, zda zdravotní stav jejich zaměstnanců je adekvátní k jimi poskytované zdravotní péči!

10:42:36   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » šišková

jediná efektivní ochrana je očkování, protože navozuje tzv specifickou imunitu (obranyschopnost). Antivirotika (Tamiflu a Relenza) Vám zabrání v množení chřipkového viru po dobu jejich terapeutického užívání, nenavozují žádnou specifickou imunitu. To znamená, že jste chráněna pouze tu dobu, pokud tyto antivirotika užíváte (nedoporučuje se dlouhodobé užívání). Určitým rizikem je však možnost nástupu rezistence na tyto antivirotika, což bylo pozorováno v některých zemích. Pro pandemickou situaci byly plánovány antivirotika pouze na tu dobu, dokud nebude dostatečné zásobení pandemickou vakcínou.

10:41:24   Jura (neregistrovaný uživatel)

Chřipkaa přichází tak nějak ve stejnou či podobnou dobu každý rok. Možná se ptám dětsky, ale kde je po zbytek roku? Ten virus vymizí a zase se objeví, kde se schovává? Víte tohle? Díky.

10:39:52   Svatošová (neregistrovaný uživatel)

Zažila jsem letos, že na oddělení v nemocnici byla sestra, která by sama potřebovala být doma pro chřipku nebo nachlazení nebo co jí vlastně bylo. Nemají zdravotníci nějakou povinnost zůstat doma, když by mohli být zdrojem nákazy? Přijde mi to paradoxní. Omlouvala se tím, že jich je málo. Šárka S.

10:37:39   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » mojito

Epidemie se vyhlašuje, překročí li výskyt akutních chřipkových onemocnění celkou nemocnost nad 2000 případů na 100 tisíc obyvatel. Toto překročení by mělo být dosaženo minimálně v regionu. Pravidelně o výskytu informují krajské hygienické stanice jednotlivá zařízení zdravotnická i zařízení sociálních služeb, dále se sleduje nemocnost i ve školských a předškolských zařízeních. Po konzultaci ředitelů jednotlivých zařízení s odborníky z KHS jsou následně vyhlašovány zákazy či omezení návštěv.

10:36:51   kovanda (neregistrovaný uživatel)

A těm rodičům, co posílají své děti do školky a sami chodí s chřipkou do práce, těm se nedivím. Byl jsem doma osm dní a s výplatou mi to zacvičilo tak, že jsem z toho málem onemocněl...

10:32:59   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » švitorka

Virů, která vyvolávají akutní respirační onemocnění je celá řada. Ty nejzásadnější mohu jmenovat RS viry , coxackie, ECHO viry, chřipkové viry. Očkování proti chřipce opravdu specificky chrání jenom proti těm chřipkovým virům, jejichž antigeny jsou obsaženy ve vakcíně. Může se stát, že je člověk očkován proti chřipce a je již v inkubační době a může chřipkovým virem onemocnět. Protilátky po očkování se v dostatečné hladině tvoří až po 14 dnech. Proto apelujeme, aby se lidé očkovali již v počátku možné epideme tj. začátkem října. Jiná alternativa je, že jste chráněn proti chřipce, máte dostatek protilátek, ale onemocní je vyvoláno jiným respiračním virem.

10:30:53   kovanda (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, přečetl jsem si Vaši odpověď ohledně toho, proč umírají lidé na chřipku. Vychází mi z toho ale, že spousta jich na chřipku zemře, ale do kolonky důvodu se pak napíše zápal plic nebo něco úplně jiného, Takže ve výsledku mohou být statistiky úmrtí na chřipku velmi zkreslené, ne-li nemožné

10:28:16   Eva Šišková (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den pane doktore, mohl byste mi vysvětlit jednu věc - existuje nebo ne lék na chřipku. Pořád se říká, že není, že se s tím člověk musí vypořádat, ale přece je tamiflu a ten druhý, co se dávali při prasečí vloni. Takže mi to není jasné. Díky za odpověď a hodně zdraví přeji. Šišková

10:28:14   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » patricie

Dobrá a účinná prevence je očkování ! V případě, že již jste onemocněla chřipkou je důležité laicky řečeno ji vyležet. Nemocný by neměl chodit do zaměstnání, maminky by neměly ráno antipyretika srazit teplotu a děti dát do předškolních či školních zařízení. Důležitá je izolace, přísun tekutin, vytaminů, sledování teploty a při příznacích komplikací návštěva svého lékaře.

10:25:29   Mojito (neregistrovaný uživatel)

Vysvětlete mi, podle čeho se vyhlašuje epidemie a kdo rozhodne o zákazu návštěv v nemocnici. Proč naše nebyla zavřená, když ve vedlejším městě ano? Dostávají pokyn od vás, nebo o tom rozhodne ředitel nebo kdo?

10:24:59   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » Klasovková

Proočkovanost české populace se pohybuje dlouhodobě mezi 7 - 8%, proočkovanost ve vyspělých evropských státech pak kolem 30%. Důležitější údaj je však o proočkovanosti rizikové populace tj. lidí starších 65 let. Zde je v ČR proočkovanost cca kolem 20%, ale ve vyspělých členských státech EU až 70%. Co je post pandemický syndrom. Odborníci očekávali , že pandemie na přelomu roku 2009/2010 bude daleko závažnější, plánovalo se více těžkých až infaustních případů. Realita byla příznivější, to je přece velmi dobré, ale odpověď populace byla taková, že ji odborníci strašili, vynaložilo se více prostředků a ono se pouze mohlo čekat. každý krizový odborník, však musí počítat s tou nejnepříznivější variantou. A tako odezva příznivějšího průběhu pandemie se odrazla v nižší proočkovanosti v letošním roce.

10:21:57   švitorka (neregistrovaný uživatel)

Je možné, abych dostala chřipku i po očkování? Letos jsem byla očkována na náklady zaměstnavatele a stejně zůstala týden doma - příznaky byly podle mne chřipkové, i když lékař říkal, že to není možné po očkování, takže mi napsal nachlazení...

10:18:59   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » ihli

Chřipkové viry jsou biologičtí činitelé, které se samozřejmě mohou měnit. Proto existuje celosvětový monitoring chřipkových virů ato jak v lidské, tak ve zvířecí populaci. Každý rok se tento monitoring vyhodnocuje a predikují se možné chřipkové viry, které se dají v následující sezónu očekávat. Velká změna viru, tzn taková, že s tímto virem se lidská populace ještě nesetkala a nemá proti němu dostatek protilátek, se objevuje cca 1 krát za 30 let. K menším změnám může docházet častěji, ale menší změny neznamenají velké a zásadní riziko pro populaci.

10:18:16   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Existují nějaké medikamenty nebo něco, co je podle Vás dobrou a účinnou prevencí? Patricie

10:16:06   Klasovková (neregistrovaný uživatel)

Co to znamená post pandemický syndrom? Jako že po velkém strachu velká úleva a tím pádem trochu lajdácký přístup?

10:14:33   Klasovková (neregistrovaný uživatel)

Můžete říct nějaká čísla - kolik ze sto obyvatel jiné země je očkováno a kolik u nás . pro představu. Neuvažovalo se někdy o plošném a pojišťovnami placeném očkování?

10:14:25   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » vombat

Na ochranu proti sezónímu výskytu chřipky je indikována jedna dávka. Dvě dávky se indikují pouze u malých dětí, ale toto očkování se v ČR provádí pouze u indikovaných dětí.

10:13:03   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » ježdík

očkován jsem a "přežil " jsem tuto epidemie bez jakéhokoliv problému. Česká populace v letošní sezóně trpí post pandemický, syndromem a její proočkovanost je nízká. S touto nepříznivou situací bojuje celá Evropa.

10:11:00   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » [email protected]

Chřipka jako takové onemocnění vyvolává závažné komplikace chronických onemocnění tj. onemocnění srdečně cévního systému, onemocnění dýchacího systému, onemocnění vylučovacího systému, onkologická onemocnění, metabolická onemocnění a další. Většina zemřelých právě trpěla závažnými chronickými nemocemi a chřipka u těchto pacientů vyvolala těžké zápaly plic, které bohužel byly terapeuticky nezvládnutelné. Z tohoto důvodu je plně indikováno a plně u těchto pacientů před chřipkovou sezónou očkování proti chřipce.

10:11:00   ihli (neregistrovaný uživatel)

A jak často se viry mění? Díky. Jehličková

10:10:11   ihli (neregistrovaný uživatel)

Jestli prasečí chřipka drží už druhým rokem, znamená to, že by v tom dalším měla také přijít, nebo naopak, že jistě zmutuje něco jiného? Jde tohle nějak dopředu odhadnout?

10:07:51   vombat (neregistrovaný uživatel)

Stačí na celosezónní ochranu 1 vakcína?

10:07:08   ježdík (neregistrovaný uživatel)

Letos se tedy očkování vyplatilo, máte už čísla, kolik lidí se očkovat nechalo? Vy jste očkovaný pane doktore?

10:07:07   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » ctibor

Porovnáme li průběh chřipkové epidemie i v rámci Evropy, jeví se , že by již druhá vlna neměla nastat. Rovněž i porovnání posledních epidemií v ČR za cca 20 let nám necharakterizuje, že by druhá vlna byla očekávána.

10:05:26   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » sněhurka

Průběh letošní chřipkové epidemie byl s těžšími klinickými komplikacemi. Průběh byl ovlivněn tím, že se převážně jednalo o cirkulaci pandemického kmene A/H1N1, který se objevil v rámci pandemie minulý rok. Musím , ale zdůraznit, že v sezónní chřipkové vakcině byly obsaženy antigeny proti tomuto novému kmenu chřipky typu A a u očkovaných byla tak navozena efektivní hladina protilátek. Z toho vyplývá apel pro naší populaci k zvýšení proočkovanosti v příštích letech

10:02:45   [email protected] (neregistrovaný uživatel)

Proč lidé umírají na chřipku? Staněk V.

10:01:41   michael-vit (neregistrovaný uživatel) » ordinace

V současné době již chřipková epidemie odeznívá. Evidujeme 1471 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Bohužel bylo s vážným klinickým stavem hospitalizováno 139 případů z nichž 26 pacientů zemřelo.

10:00:55   Ctibor (neregistrovaný uživatel)

Přijde mi, že už je chřipka pryč - tedy jestli se nemůže ještě vrátit až pominou mrazy. Co si o tom myslíte? S pozdravem kapesníkům zmar!

09:59:03   sněhurka (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, na to jsem se taky chtěla zeptat, Přijde mi, že ta letošní chřipka byla nějak silnější. Naše rodina lehla celá a průběh byl docela těžší, než jsme kdy zažili. Děkuji. Snížková

09:56:44   Ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Vítáme MUDr. Michaela Víta - a hned se ho za Vás zeptám - jaká jsou nejnovější čísla. Kolik lidí na následky chřipky zemřelo?

09:56:00   Ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Vítám Vás při dnešním chatu. Od deseti hodin se můžete ptát na to, co byste měli vědět o chřipce. Podle posledních údajů na její následky zemřelo 26 lidí.

09:55:46   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (MUDr. Michael Vít, Ph.D.) právě vstoupil do místnosti.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce