Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Někdy člověk večer nemůže usnout. Stává se to po rušném dni, nečekaných událostech či větších starostech. Kvůli této nespavosti ale není třeba dělat si obavy, je to běžná reakce nervové soustavy. Pokud ale nemůžete usnout pravidelně, nebo se v noci často budíte a ráno vstáváte s pocitem vyčerpání, mohlo by se jednat o nějakou poruchu. Nespavost se odborným termínem nazývá insomnie a může mít mnoho důvodů, ať psychických, tak i organických. Následující schéma se Vám pokusí dát odpověď na Vaše problémy.
Máte večer problém s usínáním?
| odpovědět znovuBudíte se v noci nebo brzy ráno a nemůžete již usnout?
Ano | odpovědět znovuPo probuzení musíte stále rozebírat neúspěchy, problémy a vtíravé myšlenky, které Vás nenechají znovu usnout?
Ne | odpovědět znovuJste po probuzení dušný(á)?
Ne | odpovědět znovuPijete více kávy nebo čaje?
Ano | odpovědět znovu
Káva a čaj obsahují kofein, který stimuluje nervovou soustavu. Je známou věcí, že mnoho lidí pije kávu nebo čaj, aby se udrželi svěží a měli dostatek energie. Pokud se však káva či čaj pije na noc, aniž by záměrem bylo zbavit se ospalosti a neusnout, můžou být jejich účinky pravě důvodem, proč trpíte nespavostí.
Nepijte denně více než 5 šálků kávy a od odpoledne se raději pití nápojů s kofeinem (patří sem kromě zmíněné kávy a čaje také například Coca-Cola a jí podobné limonády) vyhněte úplně. Namísto nich si dejte raději ovocné šťávy nebo čaje bylinné, které naopak spánek podporují. Na uklidnění a podporu spánku můžete také použít některé volně prodejné léky.