Reklamy nás zavalují „osvědčenými“ dietami a detoxikačními kúry, které slibují rychlé hubnutí. Bohužel, většina těchto metod nejenže nefunguje dlouhodobě, ale mohou tělo i zatížit a vést k jojo efektu. Jak tedy přistupovat ke zdravému hubnutí tak, aby bylo udržitelné? A kdy je na místě zvážit pomoc lékaře a farmakoterapii?
Někdy člověk večer nemůže usnout. Stává se to po rušném dni, nečekaných událostech či větších starostech. Kvůli této nespavosti ale není třeba dělat si obavy, je to běžná reakce nervové soustavy. Pokud ale nemůžete usnout pravidelně, nebo se v noci často budíte a ráno vstáváte s pocitem vyčerpání, mohlo by se jednat o nějakou poruchu. Nespavost se odborným termínem nazývá insomnie a může mít mnoho důvodů, ať psychických, tak i organických. Následující schéma se Vám pokusí dát odpověď na Vaše problémy.
Máte večer problém s usínáním?
Ano | odpovědět znovuCítil(a) jste se v průběhu dne v napětí, úzkosti nebo emocionálním stresu?
Ne | odpovědět znovuBudíte se v noci nebo brzy ráno a nemůžete již usnout?
Ne | odpovědět znovuJste po probuzení dušný(á)?
Ano | odpovědět znovu
Co nejdříve vyhledejte praktického lékaře . Váš stav může být projevem srdečního nebo plicního onemocnění. Pokud srdce z nejrůznějších důvodů nestíhá pumpovat krev do velkého tělního oběhu, dochází k jejímu hromadění (tzv. městnání) v plicích, tím se zvyšuje množství tekutiny v plicních sklípcích a dýchání se stává obtížnějším.
Bude-li lékařem potvrzena diagnóza srdečního selhání, možná budete přijat(a) do nemocnice k hospitalizaci. Lékaři Vám natočí EKG, nasadí Vám léky - diuretika (odvodní Váš organismus), bronchodilatancia (která usnadní dýchání), případně vazodilatancia (usnadní práci srdečnímu svalu) a antihypertenziva (proti vysokému krevnímu tlaku). Poté, co se lékařům podaří stabilizovat Váš stav a zbaví Vás dýchacích obtíží, léčba bude zaměřena na vyřešení tzv. primárního onemocnění, které Váš stav způsobilo.
Dalšími příznaky, které mohou tento stav provázet, jsou neklid, dušnost, pocení, bledost a další. Jiným důvodem, který může noční probouzení způsobovat, je astma. Lékař Vám po příslušném vyšetření a potvrzení diagnózy předepíše léky, které budete užívat při astmatickém záchvatu, bude-li astma závažnější, budete je užívat pravidelně.