Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.
Svědění, které postihuje kůži celého těla, nebo zvláště plochy, jako je vlasatá část hlavy nebo konečník, je způsobeno různými poruchami, včetně vnějšího dráždění nebo napadení parazity. Dítě se škrábe a když není kontrolováno, může to vést ke vzniku bolestivých infikovaných ploch. Proto je důležité zabývat se ihned každou situací, která vede ke svědění. Svědění spojené se skvrnami nebo vyrážkou je v dětství obvykle způsobeno zánětem kůže. Infekce může být lokalizovaná nebo je součástí celkové nemoci nebo provází alergickou reakci. Pokud vyrážky nejsou provázeny horečkou nebo pocitem celkového onemocnění, nejsou známkou vážné nemoci. Jestliže však vyrážka svědí nebo bolí, měli byste se poradit s lékařem, který poskytne účinné léčení. Kůže kojenců a malých dětí je velmi citlivá a může se snadno dočasně zanítit nebo se objeví skvrny jako výsledek menšího podráždění (jako je delší kontakt s močí nebo stolicí, přehřátí neb odření kůže o hrubou látku. Takové méně závažné vyrážky nejsou obvykle důvodem ke znepokojení, ačkoliv byste se měli zabývat příčinou těchto potíží. Vyrážky a jiné kožní abnormality, které e vyskytují bez zjevné příčiny nebo které přetrvávají více než několik dní, by vždy měl vidět lékař, zvláště když kojenec vypadá, že mu není dobře. Pokud se u dítěte objeví současně vyrážka kdekoliv na těle a teplota 38C nebo více, tak tato kombinace příznaků obvykle označuje některou z běžných dětských infekčních nemocí. Tyto emoci jsou způsobeny viry a obvykle mohou být léčeny doma. Jména pokud je dítě mladší než jeden rok, měli byste se poradit s lékařem, aby potvrdil diagnózu. Zvláštní kapitolou jsou problémy s kůží u dospívajících. Začátek dospívání často působí výrazné změny na kůži. Dětský ekzém, který často postihuje malé děti, zcela zmizí během dospívání. Může se však vyskytnout poprvé jiná forma ekzému jak důsledek kontaktu s některými kovy nebo kosmetikou, která působí svědivou červenou vyrážku. Kromě toho se stanou běžnějšími určité formy infekce nebo zamoření parazity jako důsledek těsného kontaktu s jinými dospívajícími. Ovšem nejnápadnější kožní změny během dospívání jsou způsobeny stoupající hladinou sexuálních hormonů, které povzbuzují mazové žlázy v kůži, aby vytvářely zvýšené množství mazu – mastné látky, které promašťují a chrání pokožku. Zvýšená mazová činnost dává kůži mastný vzhled, ale také podporuje vznik akné, což je hlavní chorobný stav kůže, postihující dospívající mládež. Existuje několik různých druhé akné a tento chorobný stav se může vyskytnout v různém stupni obtížnosti. Poraďte se s lékařem, když si nejste jisti, jaké léčení je vhodné pro akné nebo mastnou kůži dospívající osoby.
Je dítěti méně než jeden rok?
NE | odpovědět znovuMá dítě svědivou vyrážku po celém těle?
ANO | odpovědět znovuMá dítě teplotu 38C nebo více?
NE | odpovědět znovuJe vyrážka svědivá a dítě se škrábe?
ANO | odpovědět znovuJsou na kůži dítěte zarudlé vločkovité, šupinaté nebo puchýřovité plochy?
NE | odpovědět znovuMá dítě vyvýšené červené skvrny na malých plochách?
ANO | odpovědět znovu
Tento druh vyrážky může způsobit kousnutí hmyzu, nejpravděpodobněji komárů, nebo blech. Na zmírnění svědění a zánětu použijte tekutý pudr nebo zinkovou mast. Na komáří "pupínky" raději nesahejte, když si je člověk škrábe, o to déle se pak hojí.