Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Svědění, které postihuje kůži celého těla, nebo zvláště plochy, jako je vlasatá část hlavy nebo konečník, je způsobeno různými poruchami, včetně vnějšího dráždění nebo napadení parazity. Dítě se škrábe a když není kontrolováno, může to vést ke vzniku bolestivých infikovaných ploch. Proto je důležité zabývat se ihned každou situací, která vede ke svědění. Svědění spojené se skvrnami nebo vyrážkou je v dětství obvykle způsobeno zánětem kůže. Infekce může být lokalizovaná nebo je součástí celkové nemoci nebo provází alergickou reakci. Pokud vyrážky nejsou provázeny horečkou nebo pocitem celkového onemocnění, nejsou známkou vážné nemoci. Jestliže však vyrážka svědí nebo bolí, měli byste se poradit s lékařem, který poskytne účinné léčení. Kůže kojenců a malých dětí je velmi citlivá a může se snadno dočasně zanítit nebo se objeví skvrny jako výsledek menšího podráždění (jako je delší kontakt s močí nebo stolicí, přehřátí neb odření kůže o hrubou látku. Takové méně závažné vyrážky nejsou obvykle důvodem ke znepokojení, ačkoliv byste se měli zabývat příčinou těchto potíží. Vyrážky a jiné kožní abnormality, které e vyskytují bez zjevné příčiny nebo které přetrvávají více než několik dní, by vždy měl vidět lékař, zvláště když kojenec vypadá, že mu není dobře. Pokud se u dítěte objeví současně vyrážka kdekoliv na těle a teplota 38C nebo více, tak tato kombinace příznaků obvykle označuje některou z běžných dětských infekčních nemocí. Tyto emoci jsou způsobeny viry a obvykle mohou být léčeny doma. Jména pokud je dítě mladší než jeden rok, měli byste se poradit s lékařem, aby potvrdil diagnózu. Zvláštní kapitolou jsou problémy s kůží u dospívajících. Začátek dospívání často působí výrazné změny na kůži. Dětský ekzém, který často postihuje malé děti, zcela zmizí během dospívání. Může se však vyskytnout poprvé jiná forma ekzému jak důsledek kontaktu s některými kovy nebo kosmetikou, která působí svědivou červenou vyrážku. Kromě toho se stanou běžnějšími určité formy infekce nebo zamoření parazity jako důsledek těsného kontaktu s jinými dospívajícími. Ovšem nejnápadnější kožní změny během dospívání jsou způsobeny stoupající hladinou sexuálních hormonů, které povzbuzují mazové žlázy v kůži, aby vytvářely zvýšené množství mazu – mastné látky, které promašťují a chrání pokožku. Zvýšená mazová činnost dává kůži mastný vzhled, ale také podporuje vznik akné, což je hlavní chorobný stav kůže, postihující dospívající mládež. Existuje několik různých druhé akné a tento chorobný stav se může vyskytnout v různém stupni obtížnosti. Poraďte se s lékařem, když si nejste jisti, jaké léčení je vhodné pro akné nebo mastnou kůži dospívající osoby.
Je dítěti méně než jeden rok?
ANO | odpovědět znovuJsou dítěti méně než dva měsíce?
ANO | odpovědět znovuMá dítě zanícenou šupinatou vyrážku na dvou nebo více z uvedených míst?: zátylek, za ušima, na obličeji, v podpažních jamkách
NE | odpovědět znovuMá dítě hnědavé strupovité skvrny na lebce?
NE | odpovědět znovuMá dítě zanícenou kůži nebo skvrny v místě, kde jsou plenky odtamtud vybíhající?
NE | odpovědět znovuMá dítě vyrážku nebo skvrny čí velké skvrny někde jinde na tělíčku?
ANO | odpovědět znovuJe dítěti celkově dobře a jí normálně?
ANO | odpovědět znovu
Vyrážky nejasného původu u jinak zdravého dítěte jsou obvykle způsobeny dietní chybou a málokdy působí starosti. Pokud vyrážka nezmizí do následujícího dne, nebo pokud jsou na dítěti známky, že mu není dobře, poraďte se s lékařem a uvažujte o změně ve stravě dítěte.