Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Horečka (zvýšená tělesná teplota) je obvykle zapříčiněna infekcí způsobenou viry nebo bakteriemi. Jestliže je teplota vyšší než 38C, prostudujte naše rady. Dítě může mít horečku i v případě, kdy je necháte přehřát, například když si příliš dlouho hraje na slunci, nebo když zůstalo dlouho v uzavřeném autě na sluníčku. U nemluvňat horečka způsobí, že čelíčko je na dotek horké, dále vyvolá hodně potu a celkový pocit, že se dítě necítí dobře. Máte-li podezření na horečku, změřte dítěti teplotu.
Je dítěti méně než jeden rok?
ANO | odpovědět znovuJe dítěti méně než 6 měsíců?
NE | odpovědět znovuMá dítě vyrážku?
NE | odpovědět znovuVzbudilo se dítě náhle v noci s nezvladatelným pláčem a tahá si za ouško?
ANO | odpovědět znovu
Zánět středního ucha u nemluvňat je běžnou příčinou zvýšené teploty. Tato diagnóza je zvláště pravděpodobná v případě, že dítě bylo v poslední době nachlazené.
Poraďte se s dětským lékařem. Pokud lékař tuto diagnózu potvrdí, předepíše antibiotika a možná prostředek na snížení překrvení - nosní kapky. Během léčby lze podávat paracetamol v tekutém stavu, abyste dítěti ulevila při bolestech a snížila horečku.