Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Mírné změny hmotnosti jsou běžným projevem změn biorytmů, množství snědené potravy, tělesné aktivity či běžného psychického vypětí. Zamýšlet se nad snížením tělesné hmotnosti je třeba v případě, že jste během krátké doby několika týdnů neúmyslně zhubl(a) o více než 4 kilogramy. Mnohokrát si člověk sám postupného snižování své hmotnosti ani nevšimne. Upozornit ho může volné oblečení, které mu ještě před půl rokem bylo akorát, nebo poznámky okolí o vpadlých tvářích či změně vzhledu. Úbytek váhy by neměl být brán na lehkou váhu, může být příznakem vážnějšího onemocnění, kterému je třeba věnovat náležitou pozornost. Obvyklé důvody ztráty hmotnosti Vám pomůže určit následující schéma.
Chutná Vám stejně jako dřív?
Ano | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: slabost, únavu, třes, nadměrné pocení, špatnou toleranci tepla nebo vystouplé oči?
Ne | odpovědět znovuPozorujete u sebe některý z následujících symptomů: velkou celodenní žízeň, vysokou frekvenci močení, únavu, nepříjemné pocity kolem genitálií či vynechávání menstruace u žen?
Ano | odpovědět znovu
Podle příznaků by se mohlo jednat o cukrovku (diabetes mellitus). Problémem je nedostatečná tvorba nebo nedostatečná účinnost hormonu inzulínu, který je zodpovědný za metabolismus cukrů a mnoha dalších látek. Vyhledejte praktického lékaře, lékař ze vzorku moče a krevního náběru zjistí, zda se opravdu o cukrovku jedná.
U mírných forem cukrovky mnohdy stačí úprava životosprávy, redukce hmotnosti, pravidelné jídlo 5-6 krát denně v menších dávkách, vyloučení určitých potravin obsahujících cukr z jídelníčku a pravidelná fyzická aktivita. U těžších forem cukrovky lékař nasadí antidiabetické léky, pokud ani ty nestačí, bude třeba začít si pravidelně píchat injekce inzulínu. Diabetes mellitus je nebezpečný v těhotenství, a to pro matku i dítě, proto je nezbytné gynekologa-porodníka o chorobě informovat.