Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Mírné změny hmotnosti jsou běžným projevem změn biorytmů, množství snědené potravy, tělesné aktivity či běžného psychického vypětí. Zamýšlet se nad snížením tělesné hmotnosti je třeba v případě, že jste během krátké doby několika týdnů neúmyslně zhubl(a) o více než 4 kilogramy. Mnohokrát si člověk sám postupného snižování své hmotnosti ani nevšimne. Upozornit ho může volné oblečení, které mu ještě před půl rokem bylo akorát, nebo poznámky okolí o vpadlých tvářích či změně vzhledu. Úbytek váhy by neměl být brán na lehkou váhu, může být příznakem vážnějšího onemocnění, kterému je třeba věnovat náležitou pozornost. Obvyklé důvody ztráty hmotnosti Vám pomůže určit následující schéma.
Chutná Vám stejně jako dřív?
Ano | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: slabost, únavu, třes, nadměrné pocení, špatnou toleranci tepla nebo vystouplé oči?
Ano | odpovědět znovu
Příznaky ukazují na nadměrnou činnost štítné žlázy (tyreotoxikóza). Může nastat v důsledku autoimunitního zánětu štítné žlázy, který způsobí její rychlé ničení a vyplavování velkého množství hormonů do krve, novotvaru, který produkuje hormony šítné žlázy, nebo nádoru mozku v oblasti, která činnost štítné žlázy reguluje.
Vyhledejte praktického lékaře. Lékař Vám odebere krev a stanoví v něm hladinu hormonů štítné žlázy. Také provede ultrazvukové vyšetření a dále možná radioizotopové vyšetření štítné žlázy. To spočívá v injekci radioaktivně značeného jódu, který se shromažďuje v aktivních místech štítné žlázy a určuje místa se zvýšenou produkcí hormonů. Léčba závisí na důvodu, který tyreotoxikózu způsobil. V případě zánětu se někdy problém podaří zvládnout pouze léky, v těžších případech je třeba provést částečné chirurgické vyjmutí hyperaktivní žlázy a tím snížit hladinu produkovaných hormonů. Je-li důvodem hyperaktivity nádor, musí být zničen buď radioterapií, nebo je celá žláza chirurgicky vyjmuta a chybějící hormony se nahrazují syntetickými analogy.