Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Mírné změny hmotnosti jsou běžným projevem změn biorytmů, množství snědené potravy, tělesné aktivity či běžného psychického vypětí. Zamýšlet se nad snížením tělesné hmotnosti je třeba v případě, že jste během krátké doby několika týdnů neúmyslně zhubl(a) o více než 4 kilogramy. Mnohokrát si člověk sám postupného snižování své hmotnosti ani nevšimne. Upozornit ho může volné oblečení, které mu ještě před půl rokem bylo akorát, nebo poznámky okolí o vpadlých tvářích či změně vzhledu. Úbytek váhy by neměl být brán na lehkou váhu, může být příznakem vážnějšího onemocnění, kterému je třeba věnovat náležitou pozornost. Obvyklé důvody ztráty hmotnosti Vám pomůže určit následující schéma.
Chutná Vám stejně jako dřív?
Ne | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: časté průjmy, hlen nebo krev ve stolici, opakovanou zácpu, bolesti břicha?
Ne | odpovědět znovuPozorujete u sebe některé z těchto přiznaků: opakovaně vyšší teplotu, noční pocení, vytrvalý kašel, krev ve vykašlávaném hlenu či celkový pocit špatného zdraví?
Ano | odpovědět znovu
Ihned vyhledejte praktického lékaře. Příčinou by mohla být tuberkulóza nebo brucelóza, tedy chronické infekční onemocnění plic. Čeká Vás řada vyšetření a v případě potvrzení diagnózy dlouhodobé léčení.
Lékař Vám laboratorně vyšetří krev a také hlen, který vykašláváte, pošle Vás na rentgen hrudníku, udělá Vám tuberkulínový kožní test. Léčba spočívá v několikaměsíčním podávání kombinace antibiotik a chemoterapeutik. Onemocnění je v určitém stádiu velice infekční a léčba je ze zákona povinná.