Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Únavu zřejmě někdy zažil každý. Dostaví se po těžké práci, náročném dnu, probdělé noci, déletrvajícím psychickém či fyzickém vypětí bez možnosti relaxace. Někdy je únava také průvodním znakem některých běžných onemocnění, například chřipky. Taky ovšem může provázet závažnější nemoci - poruchy funkce štítné žlázy, anémie nebo záněty mozku. Následující schéma Vám pomůže zjistit běžné příčiny způsobující únavu.
Spíte kvalitně a dostatečně?
Ano | odpovědět znovuMáte některé z následujících příznaků: špatné snášení chladu, nezájem o okolí, suchou šupící se kůži, řídké nekvalitní vlasy, přibral(a) jste bez jasného důvodu?
Ano | odpovědět znovu
Tyto příznaky ukazují na sníženou činnost štítné žlázy (hypothyreóza). Nejčastěji bývají postiženy ženy středního věku. Hypotyreóza se může objevit po operaci štítné žlázy, po dlouhodobé konzumaci některých potravin, nejčastěji se ovšem jedná o chronický autoimunitní zánět. Imunita organismu se z ne zcela jasných důvodů obrátí proti buňkám vlastního těla (v tomto případě proti buňkám produkujícím hormony štítné žlázy) a začne je ničit. Postupně dojde k úbytku hormonů a objeví se výše popsané příznaky.
Vyhledejte praktického lékaře. Léčba je poměrně snadná. Poté, co lékař zjistí, že máte skutečně tuto diagnózu, Vám předepíše tabletky umělého hormonu štítné žlázy, které budete každý den jednou denně brát. Velmi brzy se budete cítit lépe a časem se Váš stav upraví až do úplného zdraví.