Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.
Bolest při močení může být způsobena různými faktory a může se u mužů a žen lišit. Nejčastější problém u mužů bývají močové kameny a problémy s prostatou, u žen to naopak bývají záněty v urogynekologické oblasti. Prostudujte si následující schéma, které shrnuje nejběžnější důvody bolesti při močení.
Bolí Vás na jedné straně beder těsně nad pasem a cítíte se celkově špatně nebo máte zvýšenou teplotu?
Ne | odpovědět znovuJste muž?
Ne | odpovědět znovuPociťujete nutkání na močení častěji než obvykle?
Ano | odpovědět znovuBolí Vás v podbříšku?
Ne | odpovědět znovuJe Vaše moč kalná, zapáchající nebo krvavě zbarvená?
Ano | odpovědět znovu
Nejběžnější příčinou bývá zánět močového měchýře (cystitis) nebo močové trubice (uretritis). Tyto záněty se u žen vyskytují velice často hlavně proto, že jejich močová trubice je velmi krátká a proto mají bakterie snadnou vstupní cestu do organismu.
Vyhledejte praktického lékaře. Odebere Vám vzorek moče, který mikrobiologicky vyšetří. Pokud bude infekce potvrzena, předepíše Vám antibiotika, doporučí pít hodně tekutin, například urologický čaj.
Pokud jsou infekty opakované, je třeba se přesvědčit, zda to není z důvodu nějakého defektu močových cest. K tomu poslouží speciální vyšetření s názvem intravenózní vylučovací pyelografie, při kterém se speciální kontrastní látka nastříkne do ledvinného systému a sleduje se její průchod až do močového měchýře. Dalším vyšetřením bude možná také endoskopická technika s názvem cystoskopie, při které se lékař podívá tenkou trubičkou přímo do močového měchýře.