Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Potíže s řečí mohou mít několik příčin, méně závažných i život ohrožujících. Mezi ty akutní patří ischemická ataka, ochrnutí některých nervů, mezi banální patří například příliš velké množství vypitého alkoholu. Pokud máte potíže s vyslovováním, hledáním nebo definicí slov, Vaše řeč je nejasná či splývavá, prostudujte důkladně toto schéma.
Zpozoroval(a) jste u sebe kromě poruch řeči také některý z následujících příznaků: poruchy vidění, zmatenost, neschopnost hýbat končetinami, necitlivost některé části těla nebo její brnění, závrati či pocity na omdlení?
Ano | odpovědět znovuMáte tyto příznaky ještě teď?
Ano | odpovědět znovu
Ihned volejte lékaře. Pravděpodobně došlo k uzavření nebo prasknutí některé cévy přivadějící krev do mozku. Lidově se tomuto stavu říká mozková mrtvice, odborně ictus.
Budete okamžitě převezen(a) do nemocnice a podstoupíte vyšetření na počítačové tomografii (CT) nebo magnetické rezonanci (MRI), která mohou v mozku najít nedokrvující se ložiska nebo místa, kde došlo ke krvácení, a vysvětlit tím příčinu mdloby a ostatních příznaků.
Někdy je nutné okamžité chirurgické řešení krvácení či uzávěru cévy, jindy je dostatčná farmakologická terapie podáváním účinných látek, které rozpouštějí sraženiny ucpávající postiženou cévu. V léčbě bude navazovat fyzioterapie a rehabilitace, aby se co nejvíce obnovila postižená hybnost a porucha artikulace, úprava životního stylu, snížení hmotnosti a trvalá farmakologická terapie zabraňující nadměrnému srážení krve a snižující krevní tlak.