Někdy lze péči o nemocné potomky skloubit s prací na home office. Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Pak přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné.
Mdloba je krátkodobá ztráta vědomí většinou spojená s pádem. Příčinou je pokles krevního tlaku a nedostatečná dodávka kyslíku do mozku. Člověk v krátkém bezvědomí je bledý, chladný a někdy studeně opocený. Příčinou mdloby může být nedostatek kyslíku ve vdechovaném vzduchu, snížený obsah volného cukru v krvi (hypoglykemie), dlouhodobé stání, prudké citové rozrušení a podobně.
Objeví-li se mdloba ojediněle a neprovází-li ji další příznaky, není třeba si dělat starosti. Pokud je ale mdloba častější a objeví se některé příznaky popsané v následujícím schématu, je na místě poradit se s lékařem.
Předcházel mdlobě pocit točení hlavy a závrať?
Ne | odpovědět znovuVstal(a) jste náhle prudce ze sedu nebo z leže?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s vysokým krevním tlakem?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s cukrovkou, pícháte si inzulín nebo jste již dlouhou dobu nic nejedl(a)?
Ne | odpovědět znovuJste v jiném stavu?
Ne | odpovědět znovuVyskytoval(a) jste se přes den na přímém slunci nebo ve velmi horkém dusném prostředí?
Ne | odpovědět znovuZpozoroval(a) jste u sebe kromě pocitu na omdlení nebo mdloby některý z následujících příznaků: poruchy vidění, zmatenost, neschopnost hýbat končetinami, necitlivost některé části těla nebo její brnění či potíže s mluvením?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se se srdcem, nebo jste u sebe zpozorval(a) zrychlený či zpomalený tep nebo nepravidelnosti v rytmu?
Ano | odpovědět znovu
Nepravidelnosti srdečního rytmu nebo jeho výpadky způsobí nedostatečné zásobování mozku kyslíkem a z toho vyplývající mdlobu. Jakákoliv porucha srdeční akce je potenciálně život ohrožující situací a je proto nutné co nejdříve vyhledejte praktického lékaře.
Podstoupíte elektrokardiografické vyšetření , a zřejmě také takzvaný holter Jedná se o 24 hodin trvající kontinuální záznam srdeční akce. Vyšetřovaný nosí na těle přenosný přístroj, který v každém okamžiku a při každé denní činnosti snímá elektrickou aktivitu srdce. Je pak možné odhalit, zda v průběhu dne dochází k poruchám rytmu a při jakých okolnostech se tak děje.
Pokud se porucha srdečního rytmu (dysrytmie) prokáže, pravděpodobně Vám bude implantován kardiostimulátor, přístroj, který hlídá srdeční akci a při poruše vlastního rytmu srdce přebere jeho stimulaci předprogramovaným rytmem.