Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Mdloba je krátkodobá ztráta vědomí většinou spojená s pádem. Příčinou je pokles krevního tlaku a nedostatečná dodávka kyslíku do mozku. Člověk v krátkém bezvědomí je bledý, chladný a někdy studeně opocený. Příčinou mdloby může být nedostatek kyslíku ve vdechovaném vzduchu, snížený obsah volného cukru v krvi (hypoglykemie), dlouhodobé stání, prudké citové rozrušení a podobně.
Objeví-li se mdloba ojediněle a neprovází-li ji další příznaky, není třeba si dělat starosti. Pokud je ale mdloba častější a objeví se některé příznaky popsané v následujícím schématu, je na místě poradit se s lékařem.
Předcházel mdlobě pocit točení hlavy a závrať?
Ne | odpovědět znovuVstal(a) jste náhle prudce ze sedu nebo z leže?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s vysokým krevním tlakem?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s cukrovkou, pícháte si inzulín nebo jste již dlouhou dobu nic nejedl(a)?
Ne | odpovědět znovuJste v jiném stavu?
Ne | odpovědět znovuVyskytoval(a) jste se přes den na přímém slunci nebo ve velmi horkém dusném prostředí?
Ne | odpovědět znovuZpozoroval(a) jste u sebe kromě pocitu na omdlení nebo mdloby některý z následujících příznaků: poruchy vidění, zmatenost, neschopnost hýbat končetinami, necitlivost některé části těla nebo její brnění či potíže s mluvením?
Ano | odpovědět znovuMáte tyto příznaky ještě teď?
Ne | odpovědět znovu
Pravděpodonou příčinou je krátkodobá nedokrevnost mozku (ischemie). Mohla být způsobena buď krátkodobým uzávěrem některé z mozkových cév (tranzitorní ischemická ataka) nebo poruchou zásobení mozku krví z důvodu porušené funkce srdce.
Co nejdříve proto vyhledejte praktického lékaře. Zřejmě Vás pošle na několik vyšetření, která by měla pomoci příčinu Vašich obtíží odhalit. Patří mezi ně elektrokardiografie, rentgen hrudníku, CT mozku, někdy také angiografické vyšetření přívodných cév mozku.
V léčbě Vás čekají minimálně režimová opatření zahrnující snížení hmotnosti, dostatečný pohyb, dietu s omezeným obsahem tuků, a dále léčbu vysokého krevního tlaku a protisrážlivou terapii.
Pokud angiografická vyšetření prokáží zúžení průstvitu cév, pravděpodobně podstoupíte katetrizační ošetření těchto míst, při kterých lékaři postižené místo roztáhnou a vloží stent, který zabrání opětovnému zúžení.