Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Přestože je míra přesnosti u domácích testů vysoká, v případě pochybností se poraďte s lékařem.
Mdloba je krátkodobá ztráta vědomí většinou spojená s pádem. Příčinou je pokles krevního tlaku a nedostatečná dodávka kyslíku do mozku. Člověk v krátkém bezvědomí je bledý, chladný a někdy studeně opocený. Příčinou mdloby může být nedostatek kyslíku ve vdechovaném vzduchu, snížený obsah volného cukru v krvi (hypoglykemie), dlouhodobé stání, prudké citové rozrušení a podobně.
Objeví-li se mdloba ojediněle a neprovází-li ji další příznaky, není třeba si dělat starosti. Pokud je ale mdloba častější a objeví se některé příznaky popsané v následujícím schématu, je na místě poradit se s lékařem.
Předcházel mdlobě pocit točení hlavy a závrať?
Ne | odpovědět znovuVstal(a) jste náhle prudce ze sedu nebo z leže?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s vysokým krevním tlakem?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s cukrovkou, pícháte si inzulín nebo jste již dlouhou dobu nic nejedl(a)?
Ne | odpovědět znovuJste v jiném stavu?
Ano | odpovědět znovu
Pocity na omdlení zvláště v počátcích těhotenství jsou zcela normální. Jsou způsobeny poklesem napětí svalů kolem cév a následným snížením krevního tlaku.
Snažte se vyvarovat se dlouhého stání a pokud opravdu stát musíte, pokuste se alespoň trochu pohybovat, cvičit, zatínat svaly, abyste stimulovala krevní oběh. Budete-li cítit, že se mdloba blíží, co nejdříve si sedněte do dřepu, na postel, nebo se položte. Nejdůležitější je vyhnout se pádu, který by mohl zranit Vás nebo Vaše miminko. Pokud se mdloby budou opakovat, poraďte se s ošetřujícím lékařem.