Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Mdloba je krátkodobá ztráta vědomí většinou spojená s pádem. Příčinou je pokles krevního tlaku a nedostatečná dodávka kyslíku do mozku. Člověk v krátkém bezvědomí je bledý, chladný a někdy studeně opocený. Příčinou mdloby může být nedostatek kyslíku ve vdechovaném vzduchu, snížený obsah volného cukru v krvi (hypoglykemie), dlouhodobé stání, prudké citové rozrušení a podobně.
Objeví-li se mdloba ojediněle a neprovází-li ji další příznaky, není třeba si dělat starosti. Pokud je ale mdloba častější a objeví se některé příznaky popsané v následujícím schématu, je na místě poradit se s lékařem.
Předcházel mdlobě pocit točení hlavy a závrať?
Ne | odpovědět znovuVstal(a) jste náhle prudce ze sedu nebo z leže?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s vysokým krevním tlakem?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s cukrovkou, pícháte si inzulín nebo jste již dlouhou dobu nic nejedl(a)?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou mdloby by mohl být nedostatek volného cukru v krvi (hypoglykemie). Může se vyskytnout i u zdravého člověka, který dlouhou dobu nic nejedl a vykonává těžší fyzickou aktivitu, ale nejčastěji postihuje osoby trpící cukrovkou (diabetes mellitus), a to hlavně osoby píchající si inzulín. Kromě pocitu na omdlení či mdloby se také může objevit slabost, studený pot, mžitky před očima, špatně od žaludku, třes končetin a podobně.
U osob píchajících si inzulín bývá nejčastější příčinou špatně odhadnutá dávka množství inzulínu. K předávkování pak dojde buď při příliš velké dávce, nebo při dávce sice běžné, ale zároveň při zvýšené fyzické aktivitě. Při předávkování se odbourá příliš velké množství glukózy v krvi, takže mozek potom nemá dostatek substrátu pro svoji bezchybnou funkci a dojde k výše uvedeným příznakům. Takto postižený diabetik dokonce může upadnout do diabetického komatu.
První pomocí je podání jakékoliv sladké tekutiny. Každý diabetik by u sebe měl nosit tabletky glukózy nebo alespoň běžný kostkový cukr. Lidem, kteří sice diabetes nemají, ale přesto trpí občasnými záchvaty hypoglykémie, by taktéž mohl pomoci cukr, sladký nápoj (čaj s cukrem, sladká limonáda), sušenky a podobně. Pokud se Vaše hypoglykemické stavy opakují, vyhledejte lékaře , nejlépe diabetologa.