Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.
Mdloba je krátkodobá ztráta vědomí většinou spojená s pádem. Příčinou je pokles krevního tlaku a nedostatečná dodávka kyslíku do mozku. Člověk v krátkém bezvědomí je bledý, chladný a někdy studeně opocený. Příčinou mdloby může být nedostatek kyslíku ve vdechovaném vzduchu, snížený obsah volného cukru v krvi (hypoglykemie), dlouhodobé stání, prudké citové rozrušení a podobně.
Objeví-li se mdloba ojediněle a neprovází-li ji další příznaky, není třeba si dělat starosti. Pokud je ale mdloba častější a objeví se některé příznaky popsané v následujícím schématu, je na místě poradit se s lékařem.
Předcházel mdlobě pocit točení hlavy a závrať?
Ne | odpovědět znovuVstal(a) jste náhle prudce ze sedu nebo z leže?
Ne | odpovědět znovuLéčíte se s vysokým krevním tlakem?
Ano | odpovědět znovu
Někdy se může stát, že dávka léku, kterou Vám lékař nasadil, je příliš vysoká a dojde k většímu poklesu tlaku, než lékař zamýšlel. Stává se tak většinou při zvýšení dávky nebo při změně léku, protože dosavadní terapie nebyla dostatečná. Léky dále berte v předepsaném množství, ale zajděte se poradit s ošetřujícím lékařem.