Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Potíže s krční páteří jsou jedním z velice častých "civilizačních" problémů. Jsou spojeny se špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním a podobně. Ke zatuhnutí či zablokování krku dojde většinou při delším strnulém sezení v průvanu či chladném vzduchu, přeležením například při spánku v nepřirozené či nepohodlné poloze, po zátěži či cvičení, na které nejste zvyklý(á).
Tyto bolesti a strnulost by měly během jednoho dne odeznít, udržujte krk v teple, nesnažte se ho rozcvičovat ani neuměle odblokovávat. Pokud se Váš stav do 2 dnů nezlepší nebo se začal zhoršovat, poraďte se s lékařem.
Utrpěl(a) jste někdy v nedávné době náraz do krku?
Ne | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: pocit na zvracení, nebo zvracíte, ospalost či zmatenost, úporné bolesti hlavy, nesnášenlivost světla?
Ne | odpovědět znovuVystřeluje bolest z krku do paže, nebo jsou končetiny slabé?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou bolesti by mohla být vyhřezlá ploténka. Dojde k ní posunutím kloubních ploch obratlů a vytlačení meziobratlové plotáneky do strany. Ta pak může utlačovat výstup nervu a způsobit bolest, necitlovost, mravenčení a podobně.
Vyhledejte lékaře - neurologa. Nechá Vám udělat rentgen krční páteře, někdy může být nutné i CT vyšetření. Také Vám zřejmě předepíše fixační límec, který krk zpevní také mu odlehčí tím, že podepře hlavu. Dostanete léky proti bolesti a na relaxaci svalů.
Pokud budou bolesti přetrvávat, zřejmě budete přijat(a) do nemocnice a někdy bývá nutná i operace.