Lidé se stále častěji zajímají o svůj jídelníček a o kvalitu potravin. Možná si ale neuvědomujeme, že bychom se měli starat nejen o to, co jíme, ale také o to, co denodenně nanášíme na svou pokožku.
Potíže s krční páteří jsou jedním z velice častých "civilizačních" problémů. Jsou spojeny se špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním a podobně. Ke zatuhnutí či zablokování krku dojde většinou při delším strnulém sezení v průvanu či chladném vzduchu, přeležením například při spánku v nepřirozené či nepohodlné poloze, po zátěži či cvičení, na které nejste zvyklý(á).
Tyto bolesti a strnulost by měly během jednoho dne odeznít, udržujte krk v teple, nesnažte se ho rozcvičovat ani neuměle odblokovávat. Pokud se Váš stav do 2 dnů nezlepší nebo se začal zhoršovat, poraďte se s lékařem.
Utrpěl(a) jste někdy v nedávné době náraz do krku?
Ano | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: necitlivé končetiny, pocit mravenčení, ztráta kontroly močového měchýře nebo střev, obtíže při pohybu končetinami?
Ne | odpovědět znovu
Někdy může při nárazu nebo prudkém pohybu dojít pouze k přepnutí a přetažení případně lehkému natržení svalů a vazů krku. Bývá to velice nepříjemné a bolestivé, ale většinou se to upraví během několika dnů. Snažte se vyvarovat prudkých pohybů, odpočívejte na pevném lůžku v poloze,kdy Vás krk nebolí.
Pokud se bolest a zatuhnutí nezačne do dvaceti čtyř hodin zlepšovat, vyhledejte lékaře - ortopeda. Možná Vám předepíše nošení speciálního fixačního límce, dokud problémy neodezní. Pokud by se ale objevil některý z příznaků jako poruchy hybnosti končetin, problémy udržet moč či stolici, ochablost a pocit necitlivosti končetin, okamžitě zavolejte lékaře.