Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Potíže s krční páteří jsou jedním z velice častých "civilizačních" problémů. Jsou spojeny se špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním a podobně. Ke zatuhnutí či zablokování krku dojde většinou při delším strnulém sezení v průvanu či chladném vzduchu, přeležením například při spánku v nepřirozené či nepohodlné poloze, po zátěži či cvičení, na které nejste zvyklý(á).
Tyto bolesti a strnulost by měly během jednoho dne odeznít, udržujte krk v teple, nesnažte se ho rozcvičovat ani neuměle odblokovávat. Pokud se Váš stav do 2 dnů nezlepší nebo se začal zhoršovat, poraďte se s lékařem.
Utrpěl(a) jste někdy v nedávné době náraz do krku?
Ano | odpovědět znovuMáte některý z následujících příznaků: necitlivé končetiny, pocit mravenčení, ztráta kontroly močového měchýře nebo střev, obtíže při pohybu končetinami?
Ano | odpovědět znovu
Co nejdříve zavolejte lékaře. Příčinou Vašich obtíží by mohlo být poškození páteřní míchy. Dokud nepřijede lékař, setrvejte v klidu, bez pohybu a v teple.
Budete přijat(a) do nemocnice, lékaři udělají rentgenový nebo CT snímek hlavy a krční páteře, provedou podrobné neurologické vyšetření, které může odhalit, v kterém místě k poruše míchy došlo. Další vyšetření a lékařské zásahy se budou odvíjet od výsledků úvodních vyšetřní. Často se drobná pohmoždění srovnají pouze klidem na lůžku a v průběhu času, případně s dopomocí rehabilitace. V závažnějších případech bude nezbytná operace, dlouhodobá rehabilitace a cvičení.