Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Na kůži se mohou objevovat různé bouličky a otoky. Nejčastěji si nahmatáte bouličky pod čelistí a na krku či v tříslech, a to hlavně když proděláváte nějakou infekci. Jedná se o zvětšené lymfatické uzliny, a toto zvětšení signalizuje správnou funkci organismu. Mohou být i mírně bolestivé, pokud však bolestivost přetrvává delší dobu, je na místě upozornit na to lékaře.
Různé bouličky a skvrny můžete nacházet také na kůži. Pokud máte přímo vyrážku, přejděte na kapitoly Vyrážka s horečkou nebo Vyrážka bez horečky. Pozor je třeba dát na pihy, které se nově vytvořily, nebo které začaly měnit svůj vzhled.
Projděte si následující schéma, které by Vám mělo dát odpověď na základní onemocnění, která se na kůži projevují bouličkami či otoky.
Je otok zarudlý a bolestivý?
Ne | odpovědět znovuMáte bouličku v tříslech, která po stlačení zmizí a pak se opět objeví?
Ne | odpovědět znovuObjevují se bouličky na krku a pod čelistí, v podpaží a v tříslech?
Ne | odpovědět znovuVyskytuje se otok za úhlem dolní čelisti, sahá až za ucho, je oboustranný a asymetricky se zvětšuje, máte zvýšenou teplotu a bolestivý krk na tlak nebo při otevírání úst? Vypadáte jako křeček?
Ne | odpovědět znovuMáte bouličky pod čelistí a na krku?
Ne | odpovědět znovuUtrpěl(a) jste v poslední době nějaké zranění kůže, jako pořezání, odřeninu a podobně?
Ne | odpovědět znovuVyskytují se bouličky či otoky přímo na kůži?
Ano | odpovědět znovuMáte na kůži novou tmavou skvrnu vypadající jako piha?
Ne | odpovědět znovuZměnila se nějakým způsobem něketrá ze starých pih?
Ano | odpovědět znovu
Většina pigmentových skvrn je naprosto neškodná, představuje pouhé nahromadění tmavého pigmenu melaninu. Daleko větší pozornost je však třeba věnovat všem skvrnám, které se objevily nově, dále všem pihám, které nejsou v jedné rovině s okolní kůží, ale vyčnívají, a také pihám, které začaly centrálně vybledávat, případně ztratily své dřívější ochlupení. Tyto změny by mohly naznačovat nádorové onemocnění kůže, a sice maligní melanom.
Maligní melanom je vysoce zhoubné onemocnění, které brzy tvoří metastázy v dalších tkáních a bez včasné léčby končí smrtí. Vyhledejte lékaře - dermatologa. Při podezření lékaře na maligní melanom se podrobíte drobnému chirurgickému zákroku, při kterém bude podezřelý útvar s dostatečně širokým okrajem okolní zdravé kůže vyjmut a odeslán na histologické vyšetření. V případě potvrzení nádoru Vás čeká celkové vyšetření, které bude mít za cíl najít případné dceřiné nádorky v celém těle.