Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Na kůži se mohou objevovat různé bouličky a otoky. Nejčastěji si nahmatáte bouličky pod čelistí a na krku či v tříslech, a to hlavně když proděláváte nějakou infekci. Jedná se o zvětšené lymfatické uzliny, a toto zvětšení signalizuje správnou funkci organismu. Mohou být i mírně bolestivé, pokud však bolestivost přetrvává delší dobu, je na místě upozornit na to lékaře.
Různé bouličky a skvrny můžete nacházet také na kůži. Pokud máte přímo vyrážku, přejděte na kapitoly Vyrážka s horečkou nebo Vyrážka bez horečky. Pozor je třeba dát na pihy, které se nově vytvořily, nebo které začaly měnit svůj vzhled.
Projděte si následující schéma, které by Vám mělo dát odpověď na základní onemocnění, která se na kůži projevují bouličkami či otoky.
Je otok zarudlý a bolestivý?
Ne | odpovědět znovuMáte bouličku v tříslech, která po stlačení zmizí a pak se opět objeví?
Ne | odpovědět znovuObjevují se bouličky na krku a pod čelistí, v podpaží a v tříslech?
Ne | odpovědět znovuVyskytuje se otok za úhlem dolní čelisti, sahá až za ucho, je oboustranný a asymetricky se zvětšuje, máte zvýšenou teplotu a bolestivý krk na tlak nebo při otevírání úst? Vypadáte jako křeček?
Ne | odpovědět znovuMáte bouličky pod čelistí a na krku?
Ano | odpovědět znovuBolí Vás v krku?
Ne | odpovědět znovuMáte vyrážku charakteru růžových skvrn v obličeji a na trupu?
Ano | odpovědět znovu
Zřejmě máte zarděnky (rubeola), virové onemocnění, které má podobné příznaky jako chřipka a výrazně při něm zduří uzliny na krku zezadu a po stranách. Zarděnky jsou typicky dětské onemocnění, ale pokud jste je v dětství neprodělal(a), můžete je v dospělosti dostat. Nyní se proti zarděnkám očkuje, ale je možné, že Vy jste ještě očkován nebyl(a). Navíc toto očkování nezanechává doživotní imunitu.
Pokud nejste těhotná žena, proběhne onemocnění bez obtíži a nezpůsobí žádné následky. Stačí si vzít léky proti horečce a bolesti, dostatečně pít a hlavně zůstat doma, aby nebylo riziko, že nakazíte nějakou těhotnou ženu.
Právě pro těhotné ženy jsou následky infekce rubeolou velmi závažné. V prvním trimestru těhotenství většinou dojde k závažnému postižení plodu zahrnující defekty srdce, hluchotu, slepotu. V pozdějším těhotenství sice nevzniknou významné poruchy tělesného vývoje, může však být postižen intelekt, což se může projevit až ve školním věku dítěte.
Pokud lékař zjistí, že byla nakažena těhotná žena, doporučí umělé přerušení těhotenství z lékařských důvodů. Všechny ženy, které nebyly očkovány a v dětství zarděnky neprodělaly, musejí být řádně očkovány, aby se vyhnuly riziku nakažení během těhotenství.