Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Na kůži se mohou objevovat různé bouličky a otoky. Nejčastěji si nahmatáte bouličky pod čelistí a na krku či v tříslech, a to hlavně když proděláváte nějakou infekci. Jedná se o zvětšené lymfatické uzliny, a toto zvětšení signalizuje správnou funkci organismu. Mohou být i mírně bolestivé, pokud však bolestivost přetrvává delší dobu, je na místě upozornit na to lékaře.
Různé bouličky a skvrny můžete nacházet také na kůži. Pokud máte přímo vyrážku, přejděte na kapitoly Vyrážka s horečkou nebo Vyrážka bez horečky. Pozor je třeba dát na pihy, které se nově vytvořily, nebo které začaly měnit svůj vzhled.
Projděte si následující schéma, které by Vám mělo dát odpověď na základní onemocnění, která se na kůži projevují bouličkami či otoky.
Je otok zarudlý a bolestivý?
Ne | odpovědět znovuMáte bouličku v tříslech, která po stlačení zmizí a pak se opět objeví?
Ne | odpovědět znovuObjevují se bouličky na krku a pod čelistí, v podpaží a v tříslech?
Ne | odpovědět znovuVyskytuje se otok za úhlem dolní čelisti, sahá až za ucho, je oboustranný a asymetricky se zvětšuje, máte zvýšenou teplotu a bolestivý krk na tlak nebo při otevírání úst? Vypadáte jako křeček?
Ano | odpovědět znovu
Vaším onemocněním by mohl být zánět příušní žlázy zvaný příušnice (epidemická parotitis). Jedná se o virový zánět, který napadá téměř vždy právě příušní žlázu, může však postihnout i ostatní slinné žlázy - podjazykovou a podčelistní, a dále žlázy s vnitřní sekrecí - varlata, vaječníky a slinivku břišní.
Zánět se většinou vyskytuje hlavně u dětí, může Vás však postihnout i v dospělosti, zvláště pokud jste je v dětství neměl(a). Vyhledejte praktického lékaře , aby Vaši diagnózu potvrdil. Léčba tohoto onemocnění však není nijak specifická, lékař Vám doporučí zůstat doma, vzít si léky proti horečce a bolesti. Pokud je Vám více než dvanáct let, máte výše uvedené příznaky a navíc se u Vás objevila bolest varlat, vyhledejte lékaře - urologa . Vážně probíhající zánět varlat (orchitis) může způsobit až sterilitu.
Další možností otoku a bolesti je ucpání vývodu slinné žlázy kamínkem (sialolit). Ten se buď podaří rozpustit například cucáním citrónu, nebo je třeba drobná operace, při které se kamínek vyjme chirurgicky.