Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Na kůži se mohou objevovat různé bouličky a otoky. Nejčastěji si nahmatáte bouličky pod čelistí a na krku či v tříslech, a to hlavně když proděláváte nějakou infekci. Jedná se o zvětšené lymfatické uzliny, a toto zvětšení signalizuje správnou funkci organismu. Mohou být i mírně bolestivé, pokud však bolestivost přetrvává delší dobu, je na místě upozornit na to lékaře.
Různé bouličky a skvrny můžete nacházet také na kůži. Pokud máte přímo vyrážku, přejděte na kapitoly Vyrážka s horečkou nebo Vyrážka bez horečky. Pozor je třeba dát na pihy, které se nově vytvořily, nebo které začaly měnit svůj vzhled.
Projděte si následující schéma, které by Vám mělo dát odpověď na základní onemocnění, která se na kůži projevují bouličkami či otoky.
Je otok zarudlý a bolestivý?
Ne | odpovědět znovuMáte bouličku v tříslech, která po stlačení zmizí a pak se opět objeví?
Ne | odpovědět znovuObjevují se bouličky na krku a pod čelistí, v podpaží a v tříslech?
Ano | odpovědět znovu
V úvahu připadá široká škála onemocnění, především virových, nebo chorob při poruchách imunitního systému.
Nejběžnější příčinou tohoto takzvaného uzlinového syndromu je infekční mononukleóza. Je způsobena infekcí Epstein-Barrové virem a pozná se podle zánětu mandlí s bílými povlaky, zvětšením jater a sleziny a právě zvětšením především podčelistních lymfatických uzlin na krku. Léčbou je dostatečný příjem tekutin, léky proti horečce a bolesti, speciální jaterní dieta, zákaz fyzické aktivity alespoň na tři měsíce, týden až čtrnáct dní antibiotika na angínu.
Dále je ale třeba myslet i na závažnější choroby - počáteční stádium AIDS, Hodgkinovu chorobu, leukémie a lymfomy a podobně.
Vyhledejte praktického lékaře . Lékař Vám podrobně vyšetří krev. Pokud nezjistí zánětlivé onemocnění, bude možná třeba některou z uzlin odebrata poslat ji na histologické vyšetřní. Léčba se pak bude odvíjet podle výsledků.