Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Na kůži se mohou objevovat různé bouličky a otoky. Nejčastěji si nahmatáte bouličky pod čelistí a na krku či v tříslech, a to hlavně když proděláváte nějakou infekci. Jedná se o zvětšené lymfatické uzliny, a toto zvětšení signalizuje správnou funkci organismu. Mohou být i mírně bolestivé, pokud však bolestivost přetrvává delší dobu, je na místě upozornit na to lékaře.
Různé bouličky a skvrny můžete nacházet také na kůži. Pokud máte přímo vyrážku, přejděte na kapitoly Vyrážka s horečkou nebo Vyrážka bez horečky. Pozor je třeba dát na pihy, které se nově vytvořily, nebo které začaly měnit svůj vzhled.
Projděte si následující schéma, které by Vám mělo dát odpověď na základní onemocnění, která se na kůži projevují bouličkami či otoky.
Je otok zarudlý a bolestivý?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohl být absces. Vzniká jako následek infekce různými mikroorganismy a je to ohraničený opouzdřený útvar obsahující hnis. Může se vyskytovat na různých místech, někdy třeba při závažné angíně (paratonzilární absces), může se vyskytnout v mozku, v játrech, ve svalu a podobně.
Vyhledejte praktického lékaře . V léčbě platí starověké pravidlo "Ubi pus ibi evacua", neboli "kde je hnis, tam je třeba ho vypustit". Proto se provádí chirurgické naříznutí (incize) a vypuštění hnisu a následné nasazení antibiotik. Rozříznutí zmírní bolest, protože absces přestane tlačit na své okolí, a antibiotika zažehnají další šíření infekce.