Narůstá počet dětí, které trpí vadou řeči. Následkem může být nepřijetí a odklad docházky. Podle odborníků je potřeba vady řeči podchytit včas, a nezbytné je i zapojení rodičů.
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ne | odpovědět znovuMůžete být v jiném stavu?
Ne | odpovědět znovuZvětšilo či nafouklo se břicho krátce před začátkem pravidelné menstruace nebo při ní?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou budou zřejmě hormonální změny při menstruačním cyklu. U někerých žen se tyto změnu vůbec neprojeví, u některých jsou změny velikosti břicha naopak velmi citelné. Dalšími příznaky hormonálních změn může být předrážděnost, pocity smutku a deprese, bolesti hlavy.
Pokud Vás tyto změny obtěžují, vyhledejte lékaře - gynekologa . Na nevyrovnané hladiny hormonů Vám může předepsat hormonální terapii, která hladiny upraví a může pomoci zmírnit nepříjemné projevy menstruačního cyklu.