Blížící se Velikonoce připomínají význam a úlohu vajec nejen z hlediska tradic, ale také z hlediska nutričního. Vejce jsou jedněmi zatracovaná díky obsahu cholesterolu, jedněmi vyzdvihovaná díky obsahu vitamínů, minerálních a dalších látek. Jak je to tedy s vejci ve vztahu k naší výživě a cholesterolu skutečně?
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovuMáte silné bolesti již přes hodinu?
Ne | odpovědět znovuUniká z Vás plyn při říhání?
Ano | odpovědět znovuJste v prvních třech měsících těhotenství?
Ano | odpovědět znovu
Pravidelné pocity na zvracení, a to především v ranních hodinách, k prvním měsícům těhotenství patří. Aby se člověk zvracení vyhnul, často polyká vzduch, který pak zase odpouští ze žaludku říháním. K polykání vzduchu může také docházet v pozdním těhotenství, kdy vlivem rostoucí dělohy je utlačován žaludek a může docházet k návratu kyselých žaludečních šťáv do jícnu a k pocitu pálení žáhy.
Vyhýbejte se potravě, která způsobuje zvýšenou tvorbu plynů, jako je například soja, cibule, zelí, čočka a podobně. Můžete si také přečít informace v kapitole Zvracení. V případě, že Vás říhání hodně obtěžuje, vyhledejte praktického lékaře .