Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovuMáte silné bolesti již přes hodinu?
Ano | odpovědět znovuZmírní se bolest poté, co odešly plyny?
Ano | odpovědět znovuUniká z Vás plyn při říhání?
Ne | odpovědět znovuJedl(a) jste nedávno potravu obsahující hodně vlákniny nebo tvořící hodně plynu, nebo jste pil tekutiny sycené plynem?
Ne | odpovědět znovuMíváte záchvatovité křečové bolesti v oblasti mezi pupkem a třísly, které se zmírní po stolici nebo po odchodu plynů?
Ne | odpovědět znovuJe stolice velmi nepříjemně páchnoucí, mastného vzhledu, velkého objemu nebo bledé barvy?
Ne | odpovědět znovu
Pokud jste nedokázal(a) stanovit příčinu plynatosti z tohoto schématu a problém Vás velmi obtěžuje, poraďte se s lékařem.