Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovuMáte silné bolesti již přes hodinu?
Ano | odpovědět znovuZmírní se bolest poté, co odešly plyny?
Ano | odpovědět znovuUniká z Vás plyn při říhání?
Ne | odpovědět znovuJedl(a) jste nedávno potravu obsahující hodně vlákniny nebo tvořící hodně plynu, nebo jste pil tekutiny sycené plynem?
Ne | odpovědět znovuMíváte záchvatovité křečové bolesti v oblasti mezi pupkem a třísly, které se zmírní po stolici nebo po odchodu plynů?
Ne | odpovědět znovuJe stolice velmi nepříjemně páchnoucí, mastného vzhledu, velkého objemu nebo bledé barvy?
Ano | odpovědět znovu
Mohlo by se jednat o malabsorpční syndrom, stav, při němž je narušeno vstřebávání (absorpce) a v širším pojetí i trávení (digesce) potravy v trávicím ústrojí, zejména ve střevě. Projevuje se průjmy a příznaky z nedostatku živin, vitaminů, vápníku, železa a dalších. K nim patří hubnutí, slabost, únavnost, snížená odolnost, anemie, postižení kostí, nervů a podobně.
Vyhledejte praktického lékaře . Lékař Vám odebere krev, ve které stanoví bílkoviny, tuky a minerály. Z těchto vyšetření a případně i z rentgenu břicha s kontrastní náplní či endoskopie pak stanoví konečnou diagnózu a následnou terapii.