Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovuMáte silné bolesti již přes hodinu?
Ano | odpovědět znovuZmírní se bolest poté, co odešly plyny?
Ano | odpovědět znovuUniká z Vás plyn při říhání?
Ne | odpovědět znovuJedl(a) jste nedávno potravu obsahující hodně vlákniny nebo tvořící hodně plynu, nebo jste pil tekutiny sycené plynem?
Ne | odpovědět znovuMíváte záchvatovité křečové bolesti v oblasti mezi pupkem a třísly, které se zmírní po stolici nebo po odchodu plynů?
Ne | odpovědět znovu
Je stolice velmi nepříjemně páchnoucí, mastného vzhledu, velkého objemu nebo bledé barvy?