Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovuMáte silné bolesti již přes hodinu?
Ano | odpovědět znovuZmírní se bolest poté, co odešly plyny?
Ano | odpovědět znovuUniká z Vás plyn při říhání?
Ne | odpovědět znovuJedl(a) jste nedávno potravu obsahující hodně vlákniny nebo tvořící hodně plynu, nebo jste pil tekutiny sycené plynem?
Ne | odpovědět znovuMíváte záchvatovité křečové bolesti v oblasti mezi pupkem a třísly, které se zmírní po stolici nebo po odchodu plynů?
Ano | odpovědět znovu
Co nejdříve vyhledejte praktického lékaře . Příčinou Vašich obtíží může být tzv. dráždivý tračník nebo divertikulóza. Ta spočívá v tvorbě drobných vychlípenin buď celé stěny střeva nebo jen střevní sliznice tlakem stagnující stolice. Navíc tyto divertikly hrozí zánětem a prasknutím.
Kromě těchto dvou diagnóz je také třeba ověřit sice nízké, ale možné riziko nádoru střeva, které se také podobnými symptomy může projevovat. Pro definitivní diagnózu Vám lékař zřejmě udělá endoskopické kolonoskopické vyšetření a kontrastní rentgenové vyšetření střev. Léčbou je dieta, léky změkčující stolici, v případě potřeby nebo komplikací chirurgické odstraněním divertiklů.