Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovuMáte silné bolesti již přes hodinu?
Ano | odpovědět znovuZmírní se bolest poté, co odešly plyny?
Ano | odpovědět znovuUniká z Vás plyn při říhání?
Ne | odpovědět znovuJedl(a) jste nedávno potravu obsahující hodně vlákniny nebo tvořící hodně plynu, nebo jste pil tekutiny sycené plynem?
Ano | odpovědět znovu
Při trávení potravin bohatých na vlákninu se tvoří více střevních plynů. Taktéž pití nápojů sycených oxidem uhličitým (minerálky, pivo) může způsobovat plynatost. Potrava s vlákninou je velmi zdravá a působí prospěšně na zažívací systém, je prevencí rakoviny a zácpy a plynatost je jakousi daní za tyto její pozitivní účinky. Pokud Vás plynatost obtěžuje, snižte trochu příjem vlákniny, a nebo vyhledejte praktického lékaře .