Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovuMáte silné bolesti již přes hodinu?
Ano | odpovědět znovuZmírní se bolest poté, co odešly plyny?
Ano | odpovědět znovuUniká z Vás plyn při říhání?
Ano | odpovědět znovuJste v prvních třech měsících těhotenství?
Ne | odpovědět znovuMíváte pocity pálení či bolesti v hrudníku?
Ano | odpovědět znovu
Bolest může působit brániční kýla v kombinaci s návratem kyselých žaludečních šťáv ze žaludku zpět do jícnu, což se projeví takzvaným "pálením žáhy". Tomuto nepříjemnému pocitu se můžete pokoušet zabránit polykáním vzduchu, což pak zapříčiní říhání.
Jak vůbec brániční kýla vzniká? Je-li branka pro prostup jícnu přes bránici příliš velká, může se stávat, že je žaludek při některých polohách těla nebo po jídle vtažen směrem do hrudníku a v brance zaškrcen. To vyvolává bolest. Spolu s tímto vtažením a návratem tráveniny zpět do jícnu dochází k podráždění výstelky jícnu a ke vzniku vředů, zánětu jícnu nebo potenciálně nebezpečné změně výstelky této části trávicí trubice.
Více informací o kýle naleznete ve virtuálním centru kýla.
K "pálení žáhy" dochází především při nadváze, ale někdy také v těhotenství, kdy rostoucí děloha vtlačuje břišní orgány směrem do hrudníku a při menší pevnosti jícnové branky může část žaludku vnikat do hrudní dutiny. Pro zmírnění pocitů pálení žáhy si můžete vybrat nějaké antacidum. V každém případě se ale vyhledejte praktického lékaře , zda nebude pořeba Váš problém řešit i intenzivněji. Doporučí Vám jíst častěji, ale menší dávky jídla, pít mléko a přizvednout si čelo postele o několik centimetrů, aby se předešlo pálení žáhy v noci.