Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovuMáte silné bolesti již přes hodinu?
Ano | odpovědět znovuZmírní se bolest poté, co odešly plyny?
Ne | odpovědět znovu
Ihned zavolejte lékaře. Příčinou by mohlo být zablokované a neprůchodné střevo. U starých lidí se zpomalenou pohyblivostí střev to může být nahromaděnou tuhou stolicí. Někdy se může střevo takzvaně "zauzlovat", výsledek je ovšem stejný - neprůchodnost střev, zadržování plynů, nafukování břicha a bolest.
Budete přijat(a) do nemocnice a podrobíte se rentgenovému a sonografickému vyšetření břicha. Bude-li překážka způsobena tuhou stolicí, je možno udělat klyzma, lidově klystýr, což je nálev tekutiny do konečníku a tlustého střeva, který tuhou stolici změkčí a rozmělní, takže stolice bude moci normálně odejít klasickým způsobem.
Nepodaří-li se problém vyřešit tímto způsobem, nebo je-li příčina obstrukce v něčem jiném, nezbývá než podstoupit operaci, která příčinu ucpání střeva odhalí a příčinu vyřeší.