Křečové žíly neboli varixy trápí až 40 procent žen a 20 procent mužů. Z 90 procent jsou dědičné, objevit se ale mohou v souvislosti s hormonálními změnami, špatným životním stylem nebo věkem. Existuje několik rad, jak křečovým žílám předcházet. Mezi méně známé patří žilní gymnastika.
Nadýmání a plynatost bývají jedním z příznaků různých poruch zažívacího systému. Přidá-li se k těmto dvěma příznakům ještě bolest, může se jednat o velmi závažný stav a je proto třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Jinak ovšem nadýmání a plynatost zřídka bývá projevem nějakého závažného onemocnění. Subjektivně ovšem zvýšený tlak ve střevech, časté říhání nebo vypouštění plynu konečníkem či nafouklé břicho mohou být vnímány velice nepříjemně a dokonce působit společenské problémy.
Nejčastěji je plynatost způsobena spolykáním vzduchu například při hltání, štěpení potravy bohaté na dusíkaté látky (čočka, fazole, boby, cibule), pití sycených nápojů (minerálky, pivo) a podobně. V následujícím schématu jsou popsány nejběžnější důvody plynatosti a vzedmutého břicha.
"Nafouklo" se Vám břicho během posledních 24 hodin?
Ano | odpovědět znovu
Máte silné bolesti již přes hodinu?