Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bolest břicha může ukazovat na řadu patologických stavů, protože v místech mezi dolním okrajem hrudního koše a třísly je uložen velký počet orgánů, jejichž postižení se může bolestí břicha projevit. Patří sem žaludek, slinivka břišní, játra, slezina, dvanáctník, močové ústrojí, u žen rozmnožovací orgány. Někdy mírná bolest břicha může být reakcí na nedobré jídlo nebo na přejedení a většinou sama odezní, některé stavy (například apendicitida) jsou život ohrožující události, které je třeba neprodleně řešit.
Měl(a) jste bolesti břicha i v uplynulých dnech?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás břicho již déle než hodinu?
Ne | odpovědět znovuMěl(a) jste průjem?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás v bedrech a bolest vystřeluje do třísel?
Ano | odpovědět znovu
Bolest může být způsobena tzv. ledvinnou kolikou, kdy se z ledvinné pánvičky uvolní drobný kamínek, který začne močovodem sestupovat směrem k močovému měchýři. Bolest je velice silná a je třeba ihned vyhledat lékaře, který by nasadil analgetickou léčbu.
Máte-li kromě bolesti navíc ještě teplotu, může se jednat o akutní zánět ledvin. Opět je důležité co nejdříve vyhledat lékaře.
Lékař Vám vyšetří moč na přítomnost bakterií a v případě pozitivity nasadí antibiotickou léčbu. Také Vás čeká rentgenový snímek břicha, na němž mohou být některé typy kamenů zachyceny.
Pokud se tak nestane, ještě můžete podstoupit intravenózní vylučovací urografii, která dokáže zobrazit i kamínky, které na rentgenu nejsou vidět. Metoda spočívá v aplikaci kontrastní látky do krevního oběhu. Látka je v ledvinách vychytávána a vylučována do moče. V pravidelných intervalech se dělají rentgenové snímky a na obrázcích je vidět kontura močových cest včetně poruchy náplně, je-li v cestě nějaká překážka.
Léčba koliky způsobené kamínky spočívá buď v chirurgickém vynětí nebo v rozdrcení speciálním přístrojem (lithotriptor) na drobný písek, který již močovými cestami projde a je normálně vymočen.