Zánět dásní (gingivitida) patří mezi nejčastější onemocnění ústní dutiny. Přestože postihuje většinu populace, velká část postižených o něm ani neví, protože v chronické formě bolí pouze zřídka. A ač je zejména v počátečním stádiu poměrně snadno léčitelný, či mu dokonce lze zcela předejít správnou ústní hygienou, pokud se zanedbá, jeho důsledky mohou být fatální.
Bolest břicha může ukazovat na řadu patologických stavů, protože v místech mezi dolním okrajem hrudního koše a třísly je uložen velký počet orgánů, jejichž postižení se může bolestí břicha projevit. Patří sem žaludek, slinivka břišní, játra, slezina, dvanáctník, močové ústrojí, u žen rozmnožovací orgány. Někdy mírná bolest břicha může být reakcí na nedobré jídlo nebo na přejedení a většinou sama odezní, některé stavy (například apendicitida) jsou život ohrožující události, které je třeba neprodleně řešit.
Měl(a) jste bolesti břicha i v uplynulých dnech?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás břicho již déle než hodinu?
Ne | odpovědět znovuMěl(a) jste průjem?
Ano | odpovědět znovu
Pravděpodobně budete mít gastroenteritidu. Jedná se o zánět žaludku a střev vyvolaný buď infekčně nebo otravou jídlem. Vyhněte se jakékoliv pevné stravě, hodně pijte, ale pouze neslazené nápoje. Pokud zvracíte, pijte často, ale pouze malé doušky. Máte-li také průjem, můžete do každého litru přidat lžičku soli. Slaná tekutina způsobí zadržování vody v těle. V Lékárně si také můžete vybrat nějaký přípravek, který průjem zastaví. Pokud po 24 hodinách stále zvracíte, vyhledejte lékaře. <