Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bolest břicha může ukazovat na řadu patologických stavů, protože v místech mezi dolním okrajem hrudního koše a třísly je uložen velký počet orgánů, jejichž postižení se může bolestí břicha projevit. Patří sem žaludek, slinivka břišní, játra, slezina, dvanáctník, močové ústrojí, u žen rozmnožovací orgány. Někdy mírná bolest břicha může být reakcí na nedobré jídlo nebo na přejedení a většinou sama odezní, některé stavy (například apendicitida) jsou život ohrožující události, které je třeba neprodleně řešit.
Měl(a) jste bolesti břicha i v uplynulých dnech?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás břicho již déle než hodinu?
Ano | odpovědět znovuZvracel jste, neulevilo se Vám a máte nadále silné bolesti břicha a břicho citlivé na dotek?
Ano | odpovědět znovu
Okamžitě vyhledejte lékaře. Zřejmě se bude jednat o akutní příhodu břišní. Tou je jakýkoliv zánět odehrávající se v břiše, nejčastěji akutní zánět slepého střeva (appendicitis accuta), prasklý divertikl, prasklé mimoděložní těhotenství, perforace žaludečního vředu a podobně. Není-li včas zahájena léčba, hrozí vznik peritonitidy, neboli zánětu pobřišnice, který může skončit celkovou infekcí organismu a smrtí.
Příznaky jsou kruté bolesti břicha, zvracení, tvrdě napnutá břišní stěna bolestivá na pohmat i otřesy. Nic nejezte ani nepijte, dokud Vás neuvidí lékař. Zpravidla bývá nutné okamžitě operovat, aby se odstranila část zaníceného střeva, nebo aby byl vůbec objeven zdroj Vašich bolestí a zvracení.