Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.
Bolest břicha může ukazovat na řadu patologických stavů, protože v místech mezi dolním okrajem hrudního koše a třísly je uložen velký počet orgánů, jejichž postižení se může bolestí břicha projevit. Patří sem žaludek, slinivka břišní, játra, slezina, dvanáctník, močové ústrojí, u žen rozmnožovací orgány. Někdy mírná bolest břicha může být reakcí na nedobré jídlo nebo na přejedení a většinou sama odezní, některé stavy (například apendicitida) jsou život ohrožující události, které je třeba neprodleně řešit.
Měl(a) jste bolesti břicha i v uplynulých dnech?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás břicho již déle než hodinu?
Ano | odpovědět znovuZvracel jste, neulevilo se Vám a máte nadále silné bolesti břicha a břicho citlivé na dotek?
Ano | odpovědět znovu
Okamžitě vyhledejte lékaře. Zřejmě se bude jednat o akutní příhodu břišní. Tou je jakýkoliv zánět odehrávající se v břiše, nejčastěji akutní zánět slepého střeva (appendicitis accuta), prasklý divertikl, prasklé mimoděložní těhotenství, perforace žaludečního vředu a podobně. Není-li včas zahájena léčba, hrozí vznik peritonitidy, neboli zánětu pobřišnice, který může skončit celkovou infekcí organismu a smrtí.
Příznaky jsou kruté bolesti břicha, zvracení, tvrdě napnutá břišní stěna bolestivá na pohmat i otřesy. Nic nejezte ani nepijte, dokud Vás neuvidí lékař. Zpravidla bývá nutné okamžitě operovat, aby se odstranila část zaníceného střeva, nebo aby byl vůbec objeven zdroj Vašich bolestí a zvracení.