Trápí vás střevní potíže, nadýmání nebo křeče v břiše? Možná patříte mezi 13 % české populace, jež se potýká se syndromem dráždivého tračníku neboli IBS. Na první pohled nenápadné projevy jsou často zaměňovány za běžné zažívací problémy, které časem zkrátka odezní. Ve skutečnosti však syndrom může přetrvávat celé roky a výrazně ovlivňovat kvalitu života – od každodenního fungování až po psychickou pohodu.
Bolest břicha může ukazovat na řadu patologických stavů, protože v místech mezi dolním okrajem hrudního koše a třísly je uložen velký počet orgánů, jejichž postižení se může bolestí břicha projevit. Patří sem žaludek, slinivka břišní, játra, slezina, dvanáctník, močové ústrojí, u žen rozmnožovací orgány. Někdy mírná bolest břicha může být reakcí na nedobré jídlo nebo na přejedení a většinou sama odezní, některé stavy (například apendicitida) jsou život ohrožující události, které je třeba neprodleně řešit.
Měl(a) jste bolesti břicha i v uplynulých dnech?
Ano | odpovědět znovuBolí Vás hlavně břicho nad pupkem?
Ano | odpovědět znovuPálí Vás ve středu hrudníku nebo těsně pod okrajem kosti prsní nebo když se shýbnete nebo ležíte?
Ano | odpovědět znovu
Bolest může působit brániční kýla v kombinaci s návratem kyselých žaludečních šťáv ze žaludku zpět do jícnu. Je-li branka pro prostup jícnu přes bránici příliš velká, může se stávat, že je žaludek při některých polohách těla nebo po jídle vtažen směrem do hrudníku a v brance zaškrcen. To vyvolává bolest. Spolu s tímto vtažením a návratem tráveniny zpět do jícnu dochází k podráždění výstelky jícnu a ke vzniku vředů, zánětu jícnu nebo potenciálně nebezpečné změně výstelky této části trávicí trubice. Více o informací o kýle najdete ve virtuálním centru kýla.
K "pálení žáhy" dochází především při nadváze, ale někdy také v těhotenství, kdy rostoucí děloha vtlačuje břišní orgány směrem do hrudníku a při menší pevnosti jícnové branky může část žaludku vnikat do hrudní dutiny. Pro zmírnění pocitů pálení žáhy si můžete vybrat nějaké antacidum. V každém případě ale vyhledejte praktického lékaře, který vám poradí, zda nebude pořeba Váš problém řešit i intenzivněji. Doporučí Vám jíst častěji, ale menší dávky jídla, pít mléko a přizvednout si čelo postele o několik centimetrů, aby se předešlo pálení žáhy v noci.