Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Vyrážka na kůži může být projevem mnoha faktorů. Často se může objevit jako alergická reakce na nějaký lék, na hmyzí bodnutí, vyvinout se může po delší době po kontaktu s různými materiály. Vyrážky jsou také častými příznaky různých infekcí, často je sice doprovází horečka, mohou však být i bez ní.
Pokud máte vyrážku déle než jeden den, měl(a) byste navštívit lékaře, aby určil původce vyrážky a případně nasadil adekvátní léčbu.
Máte horečku přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuJe vyrážka tvořena několika plochami začervenalé kůže?
Ne | odpovědět znovuMáte bolestivou vyrážku s puchýřky na jedné straně těla jakoby v pásu a měl(a) jste pár dní předtím v tomto místě palčivou bolest?
Ne | odpovědět znovuMáte několik samostatných vyvýšených pupínků, které svědí a nachází se na malé ploše?
Ano | odpovědět znovu
Pupínky by mohly pocházet od hmyzu, nejspíše od blech nebo štěnic. Hmyzí kousnutí mohou velmi nepříjemně svědit, hlavně u dětí to může být problémem, protože je svědění nutí neustále se škrábat a do rozdrásaných ranek se snadno dostane infekce a jinak neškodné kousnutí se může komplikovat.
Aby se kousnutí zklidnila, potírejte je protisvědivými léky nebo lékařským lihem, u dětí můžete pupínky zatřít tekutým pudrem (suspensio zinci oxydati), aby si děti nemohly vyrážku škrábat. Pokud je svědění hodně silné, poraďte se s lékařem. Může Vám předepsat léky, které svědění zmírní. Také nezapomeňte prohlédnout byt či dům, zda se v něm nenacházejí švábi či rusi, a máte-li domací zvíře, navštivte veterináře, který zkontroluje, zda původcem nevítaných parazitů není pravě Váš domácí miláček.