Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Vyrážka na kůži může být projevem mnoha faktorů. Často se může objevit jako alergická reakce na nějaký lék, na hmyzí bodnutí, vyvinout se může po delší době po kontaktu s různými materiály. Vyrážky jsou také častými příznaky různých infekcí, často je sice doprovází horečka, mohou však být i bez ní.
Pokud máte vyrážku déle než jeden den, měl(a) byste navštívit lékaře, aby určil původce vyrážky a případně nasadil adekvátní léčbu.
Máte horečku přes 38°C?
Ne | odpovědět znovuJe vyrážka tvořena několika plochami začervenalé kůže?
Ne | odpovědět znovuMáte bolestivou vyrážku s puchýřky na jedné straně těla jakoby v pásu a měl(a) jste pár dní předtím v tomto místě palčivou bolest?
Ano | odpovědět znovu
Pravděpodobně máte pásový opar způsobený virem herpes simplex. Inaktivní virus je trvale uložen v nervových uzlících a při oslabení organismu, po oslunění, při menstruaci nebo horečce se vyseje na různých místech. Projevuje se jako místní zánět kůže (popř. sliznice či rohovky) nejprve se svědivými či palčivými puchýřky, které postupně praskají a zasychají.
Protože se typicky vysévá v průběhu jednoho nervu, má pásovitý charakter. Nejčastěji se vyskytuje na hrudníku nebo na zádech, v obličeji (herpes facialis), může však zasáhnout i rohovku (herpes cornae). Poslední dvě lokalizace mohou být nebezpečné a proto vyhledejte kožního lékaře. Protože je onemocnění velmi bolestivé, dostanete léky proti bolesti, a dále antivirotický lék ve formě masti, který dokáže účinně vzniku oparu bránit. Je třeba ho ale aplikovat ještě v době, kdy místo zatím jen bolí a ještě nedošlo k vysetí puchýřků.